Több programmal sietett a kormány a vállalkozások segítségére, amióta a háborúval és a visszaütő szankciós politikával sújtott nemzetközi környezet jelentős akadályokkal szembesítette egész Európát. Az intézkedések eredményei számszerűsíthetők, a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a gazdaság megvédését szolgáló kormányzati lépések összességében 2,3 százalékponttal javították a gazdaság teljesítményét.
Az egyik legnépszerűbb kezdeményezésnek a Baross Gábor újraiparosítási hitelprogram bizonyult, amelyet tavaly februárban hirdettek meg. Ez első körben ezermilliárd forint fix kamatozású forgóeszköz- és beruházási hitellel járult hozzá a vállalatok talpon maradásához. Ha ez nincs, akkor a vállalati hitelezés több mint negyven százalékkal esett volna vissza. A program az idén kétszázmilliárd forintos kerettel folytatódott, a forrás beruházási célokra vehető igénybe.
Az Exim Magyarország a minap közölte, hogy egy hónap leforgása alatt annyi kérelem érkezett be a lehetőség igénybevételére, hogy kimerítette a kétszázmilliárd forint többletforrással megnövelt keretet. A hazai cégek a korábbinál is kedvezményesebb feltételek mellett, forintban akár öt, euróban akár három százalék kamatozású, maximum tízéves lejáratú kölcsönt igényelhettek.
A kormány arról is döntött, hogy a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program plusz (Ginop plusz) keretében olcsó és célzott hitelekkel 450 milliárd forintot biztosít a vállalkozások fejlesztésére. Így a második negyedévtől kezdődően a hazai mikro-, kis- és középvállalkozásoknak (kkv) első lépésként 130 milliárd forint könnyen elérhető, kedvező hitelprogram nyílik meg. A KKV technológia plusz hitelprogram célja a cégek olyan beruházásainak a támogatása, amelyek esetében a vállalkozások rövid- és középtávon bevételt termelő, megtérülő technológiákba fektetnek be, azonban a tőke- és hitelpiaci feltételek jelenleg akadályozzák a finanszírozást. A kölcsön Budapest kivételével az ország egész területén felhasználható. Az igényelhető összeg nagysága tízmillió és százmillió forint közötti, amelyet a kormány nullaszázalékos kamat mellett biztosít. A pályázatokat várhatóan áprilistól lehet majd benyújtani az MFB-pontokon.