Több mint százhatvanmilliárd forintos gazdaságélénkítés

Szeptember közepére mintegy 164 milliárd forint áramlott a magyar gazdaságba a Baross Gábor-tőkeprogram ingatlan- és értékpapíralapok alprogramjain keresztül.

2023. 09. 21. 13:56
Fotó: Havran Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szeptember közepére mintegy 164 milliárd forintot juttatott a magyar gazdaságba a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) irányítása alá tartozó Nemzeti Tőkeholding (NTH) a Baross Gábor-tőkeprogram ingatlan- és értékpapíralapok alprogramjain keresztül – közölte csütörtöki közleményében az NTH.

Ezzel tíz  alapkezelő összesen 13 hazai alapja kezdheti meg gazdaságélénkítő tevékenységét a beruházási aktivitás növelésén, a zöldfejlesztések serkentésén, valamint a tőzsdei befektetések forgalomösztönzésén keresztül. 

A 164 milliárd forintnyi forrás hozzájárul a gazdasági növekedés helyreállításához, a versenyképesség növeléséhez, így a munkahelyek és a családok megvédéséhez.

Lezárult a Baross Gábor-tőkeprogram részeként március 1-jén meghirdetett, ingatlan- és értékpapíralapokat célzó alprogramok forrásainak folyósítása a nyertes alapkezelők számára. Az eredetileg 150 milliárd forintos keretösszeget végül 164 milliárd forintra emelték, melyből 150 milliárd forint az ingatlan-, míg 14 milliárd forint az értékpapíralapokhoz került.

Az ingatlanalapok a tőkefinanszírozást meglévő ingatlanok energiahatékonysági célú felújítására; zöld, vagy megújuló energiaforrást használó ingatlanok fejlesztésére, építésére, illetve részben megvásárlására fordíthatják. Emellett a forrásból akár megújuló energiaforrással működő erőművek vásárlása vagy építése is megvalósítható, így a program nagyobb megújulóenergia-termelő kapacitás kiépülését is eredményezheti. 

Az alprogram akár több százezer négyzetméter alapterületű ingatlanportfólióra lehet pozitív hatással, így a visszaeső lakossági kereslet miatt zsugorodó építőipari beruházások serkentésén túl hozzájárul Magyarország külföldi energiakitettségének csökkentéséhez és a klímacélok teljesüléséhez is.

Az értékpapíralapokra fókuszáló alprogram a tőzsdei likviditás fejlesztését célozza. A részt vevő alapkezelők a következő időszakban elsősorban a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) forgalmazott közép- és nagyvállalatok részvényeibe és kötvényeibe, valamint indexkövető alapokba fektetnek be, ezzel még vonzóbbá téve a hazai tőzsdét a magyarországi kibocsátók számára.

Katona Bence, az NTH elnök-vezérigazgatója a közleményben kijelentette: az alprogramban olyan, a piacon legnagyobbaknak számító ingatlan alapkezelők vesznek részt és kaptak lehetőséget a gazdaság élénkítésére, amelyek a magyarországi ingatlanalapok 3000 milliárd forintos piacának nagyságrendileg 80 százalékát fedik le. Ezért hatékonyan, valamint eredményorientált és felelősségteljes vagyongazdálkodással tudják a forrásokat a gazdaságba juttatni.      

Borítókép: Az ingatlanalapokat célzó alprogram akár több százezer négyzetméter alapterületű ingatlan-portfólióra lehet pozitív hatással (Fotó: Havran Zoltán)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.