– Előadásában három folyamatot emelt ki Japán biztonsági környezetét illetően: az elöregedő társadalom problémáját, a migráció kezelését, illetve a térségben zajló geopolitikai átalakulást. Melyik az, amelyik a legnagyobb problémát jelenti?
– Ez a három jelenség egyformán fontos. Mégis, ha meg kell neveznem egyet közülük, akkor a demográfiát mondanám. Nagyon nehéz elérni azt, hogy az emberek családot alapítsanak, gyereket vállaljanak. Ehhez népszerű és népszerűtlen intézkedésekre egyaránt szükség van. A gyermekvállalás anyagi támogatása mellett az anyák mielőbbi visszatérését szorgalmazzuk a munkaerőpiacra, és egyre magasabbra emeljük a nyugdíjkorhatárt – legutóbb 65 évről 70-re. Ennek ellenére a japán gazdaság továbbra is munkaerőhiánnyal küzd. Ezért a demográfiai problémával együtt jár a migráció kezelése. Japán emeli a beengedhető külföldi munkavállalók számát, igaz, nincs szó drasztikus lépésekről.
– Ezeket a problémákat Európában is látjuk. Az elöregedő társadalom és a fokozódó munkaerőhiány kezelésében azonban jóval drasztikusabb megoldásokat alkalmaznak, sok nyugat-európai országban az illegális bevándorlók is szabadon mozognak. Tudna beszélni a japán migrációs modellről?
– Hozzánk elsősorban gazdasági bevándorlók érkeznek, és jellemzően nem a legszegényebb emberek célországa vagyunk. Japánba továbbá nem lehet csak úgy besétálni. Azoknak, akik munkát szeretnének vállalni, egy szigorú mérési rendszeren kell átesniük. Ez azt állapítja meg, hogy a jelentkező képzettsége megfelel-e a követelményeknek.
– Pontosan hány ember helyezkedhet el a japán munkaerőpiacon?
– A következő öt évben 340 ezer. Korábban csak a magasan képzett munkaerő számára volt nyitva az ország, elsősorban az egyetemi és kutatói szférából vártunk embereket. Akik további követelményeknek is megfeleltek, akár egy év múlva igényelhettek letelepedési engedélyt. Ezzel a japán lett a leggyorsabban kiváltható zöldkártya a világon. A további lazítás értelmében pedig a jövőben már nem csak a magasan kvalifikált munkaerő utazhat be. Nekik egy külön vizsgarendszeren kell átesniük ahhoz, hogy munkát vállalhassanak Japánban.