A Berlusconit elítélő bíró jogtalannak nevezte az ítéletet

Azonnali kivizsgálást sürgetett a Hajrá, Olaszország! (FI) párt kedden, miután nyilvánosságra került egy hangfelvétel, melyen a legfelső bíróság egyik tagja jogtalannak nevezte a Silvio Berlusconival szemben 2013-ban adócsalásért hozott ítéletet, melynek következtében a FI elnökét a római parlamentből is kizárták.

Forrás: MTI2020. 06. 30. 19:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hajrá, Olaszország! képviselői „Igazságot Berlusconinak!” feliratú transzparensekkel tüntettek az alsóház üléstermében. A párt képviselőházi frakcióvezetője Mariastella Gelmini azonnali kivizsgálást sürgetett, bizottság felállításával a történteket tisztázására.

Mindez bizonyítja, hogy Silvio Berlusconival szemben nem bírói ítéletet, hanem politikai kivégzést hajtottak végre. Így tudták eltávolítani az olaszországi politikai élet vezetőjét – jelentette ki Mariastella Gelmini. A Hajrá, Olaszország! alelnöke, Antonio Tajani bírói államcsínyről beszélt. A párt bejelentette: Sergio Mattarella államfőhöz fordul annak érdekében, hogy az üldözött Silvio Berlusconit nevezze ki örökös szenátornak.

A tiltakozáshoz a bírósági ügyekre szakosodott Il Riformista napilap értesülései vezettek. Az újság hozzájutott a semmítőszék egyik volt bírójával, Amedeo Francóval készült hangszalaghoz, amelyen azt állította, hogy a bíróság eleve el akarta ítélni Berlusconit, annak ellenére, hogy jogtalanul kezelték az ügyét és igazságtalanul ítélték el. Hozzátette, hogy az ítélet politikai nyomásra született. A hangfelvételt hétfő este az egyik Berlusconi-féle kereskedelmi csatorna is lejátszotta.

A tavaly elhunyt Amedeo Franco a Silvio Berlusconi egyik ügyében ítélkező legfelsőbb bírósági testület tagja volt. A jogi eljárás 2003-ban kezdődött és a Berlusconival szembeni számtalan vizsgálatból az egyetlen volt, amelyben jogerősen elítélték. A politikust adócsalással vádolták az általa birtokolt Mediaset televíziós birodalom vásárolta filmközvetítési jogokkal kapcsolatban.

Az ítéletet 2013. augusztus elsején a semmítőszék emelte jogerőre. Ezt követően november 27-én a volt olasz kormányfőt kizárták a szenátusból. Az eredetileg négyéves büntetéséből valamivel több mint fél évet töltött le egy Milánóhoz közeli idősek otthonában végzett társadalmi munkával. Silvio Berlusconi saját pártja elnöke maradt, de a jogerős ítélettel az aktív politikából kizárták, választáson azóta nem indulhatott. 2013-ban a Hajrá, Olaszország! 21 százalékon állt, jelenleg hat százalék körül teljesít, és a jobbközép koalíció legkisebb erejévé csökkent.

A hangszalagon elhangzottak kivizsgálását sürgették Berlusconi szövetségesei, vagyis a Matteo Salvini vezette Liga és a Giorgia Meloni vezette Olasz Testvérek elnöke, valamint a kormánypártok közül a Matteo Renzi vezette Élő Olaszország.

Májusban Luca Palamara bíró rögzített telefonbeszélgetései kerültek nyilvánosságra, amelyekben Palamara jogtalannak, de szükségesnek nevezte Matteo Salvini volt belügyminiszter megállítását, a Liga vezetőjével szembeni jogi eljárásokkal, amelyeket több ügyészség a migránsokat szállító hajók feltartóztatása miatt indított. Palamarát júniusban kizárták az olasz bírók szövetségéből.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.