Vörös riasztást adott ki az ENSZ az emberiség számára

Szakértők szerint az éghajlatváltozás következményei közül sok mindent nem tudunk visszafordítani.

Forrás: MTI, BBC2021. 08. 09. 19:02
Erftstadt, 2021. július 17. Légi felvétel a pusztítás nyomairól az Észak-Rajna-Vesztfália tartományban fekvõ Erftstadtban történt áradás után 2021. július 17-én. Németországban a koblenzi rendõrség közlése szerint eddig 90 ember vesztette életét a természeti katasztrófában Rajna-vidék-Pfalz tartományban. Elõzõleg 43 halálos áldozatot jelentettek Észak-Rajna-Vesztfália tartományból. MTI/AP/Michael Probst Fotó: Michael Probst
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Egyértelmű, hogy az emberi befolyás felmelegítette a légkört, az óceánokat és a szárazföldet – állapította meg az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) kormányközi klímaváltozási bizottsága (IPCC) a tegnap közzétett 42 oldalas jelentésében.

A dokumentumot kibocsátó szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy az emberi tevékenység minden korábbinál erőteljesebben és visszafordíthatatlan módon változtatja meg az éghajlatot.

Hozzáfűzték: a globális felmelegedés már a Föld minden lakott részén szélsőséges időjárási körülményeket idéz elő, amit az utóbbi időszak katasztrófái is alátámasztanak, köztük a Dél-Európában és az Észak-Amerikában tomboló erdőtüzek, valamint a Nyugat-Európában és Ázsiában tapasztalt áradások. Az átfogó jelentést, amelyhez hasonlót 2013 óta nem tettek közzé, 66 ország 234 szakértője készítette.

A világszervezet szakértői megírták: évszázadok, sőt évezredek óta nem volt példa olyan mértékű klímaváltozásra, mint amilyen most történik. A jelentés rávilágított, hogy 1850 óta az utóbbi öt év volt a legmelegebb, a tengerszint emelkedésének üteme majdnem megháromszorozódott 1901–1971-hez képest, illetve 1950 óta a szélsőségesen meleg időjárás gyakoribbá és súlyosabbá vált, szemben a szélsőségesen hideg időjárással. A szakértők továbbá azt is megállapították, hogy a légkör szén-dioxid-koncentrációja 2019-ben nagyobb volt, mint bármikor az elmúlt legalább kétmillió évben, miközben a földfelszín hőmérséklete 1970 óta gyorsabban nőtt, mint bármely más ötvenéves időszakban az utóbbi legalább kétezer évben. 

– A következmények a melegedés hatására csak rosszabbak lesznek, és több mindent ezek közül nem tudunk visszafordítani 

– figyelmeztetett Ed Hawkins, a tanulmány egyik szerzője. 

Ugyan a jelentés egyértelműen megnevezi az éghajlatváltozás negatív hatásait, arról is beszámol, hogy a katasztrófa elkerülhető, ha a világ gyorsan cselekszik. A szakértők javaslatot tesznek arra, hogy milyen mértékben kellene visszafogni az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását a következő évtizedekben, hogy a globális felmelegedés mértékét valóban 1,5 Celsius-fok alatt lehessen tartani, vagyis azon szint alatt, amelyet a nemzetközi közösség a 2015-ös párizsi klímamegállapodásban meghatározott. Arra is felhívják a figyelmet, hogy ha ezt nem sikerül tartani, akkor még gyakoribbá válnak a szélsőséges időjárási események, a tengerszint még jobban meg fog emelkedni, a sarkvidéki jég tovább zsugorodik, illetve sok növény- és állatfaj nem tud majd alkalmazkodni a változásokhoz. Hozzáteszik, hogy bármekkora kibocsátáscsökkentést is sikerül elérni, számos jövőbeli hatást akkor sem lehet megfékezni, a hőmérséklet például  2040-re minden forgatókönyv szerint eléri a 1,5 Celsius-fokos emelkedést az 1850–1900-as szinthez képest.

– Ez már vörös riasztás az emberiség számára, a vészjelző fülsüketítőn visít, és a bizonyítékok megcáfolhatatlanok 

– nyilatkozta a jelentéssel kapcsolatban António Guterres, az ENSZ főtitkára. Hozzátette: jó lenne, ha ez a jelentés megkongatná a vészharangot a fosszilis energiahordozók használatával kapcsolatban.

– A fosszilis energiahordozók elégetéséből származó, üvegházhatást okozó gázok – amelyek hatását csak fokozza az őserdők kiirtása – megfojtják bolygónkat. Ha most összefogunk, akkor még elkerülhetjük a klímakatasztrófát 

– magyarázta António Guterres. A jelentés egyébként azért is kulcsfontosságú, mert három hónap múlva, október 31. és november 12. között tartják meg az ENSZ 2021-es klímaváltozási konferenciáját, más néven a COP26-ot, amelynek idén az Egyesült Királyság ad otthont.

Borítókép: Légi felvétel a pusztítás nyomairól az Észak-Rajna-Vesztfália tartományban fekvő Erftstadtban történt áradás után 2021. július 17-én. Fotó: MTI/AP/Michael Probst

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.