Fegyveres konfliktus is lehet az Európai Unió keleti határain

A lengyel miniszterelnök szerint Európának meg kell védenie határai biztonságát.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2021. 12. 09. 19:00
Kuznica, 2021. november 12. A lengyel 16. gpestett hadosztly ltal kzreadott kpen az Eurpai Uniba igyekv migrnsok a lengyel hatrt vd szgesdrtkerts fehrorosz oldaln, az eltrben lengyel katonk a kelet-lengyelorszgi Kuznica trsgben 2021. november 8-n. A lengyel-fehrorosz hatron feszltsg alakult ki a Fehroroszorszg fell az Eurpai Uniba igyekv tbb ezer migrns miatt. A lengyel hatsgok november 12-i becslse szerint 3-4 ezer migrns tartzkodik a fehrorosz-lengyel hatr mentn, s a szmuk folyamatosan gyarapodik. MTI/EPA/Lengyel 16. gpestett hadosztly Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fegyveres konfliktus fenyegethet az Európai Unió keleti határain

– jelentette ki Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő, aki Mario Draghi olasz miniszterelnökkel egyeztetett csütörtökön Rómában.

A két politikus a lengyel–belarusz határon kialakult migrációs helyzetről, valamint Kelet-Ukrajnáról is egyeztetett egymással, „hosszú és konstruktív” megbeszélésnek minősítve a tárgyalásokat, Morawiecki újságírói kérdésekre válaszolva kijelentette: 

Európának képesnek kell lennie arra, hogy megteremtse határai biztonságát

Hozzáfűzte, „nagyon fontos, hogy az észak-atlanti szövetség egésze azonos hullámhosszon legyen”, akárcsak az Európai Unió.  A lengyel kormányfő úgy vélekedett, hogy Ukrajna „tűzvonalba” került, az utóbbi harminc évben soha nem volt ennyire reális a fegyveres konfliktus fenyegetése az Európai Unió keleti határain. Úgy vélekedett, hogy a háttérben Oroszország áll, mely „teszteli, meddig gyakorolhat nyomást Európára”.

Morawiecki kifejtette: Vlagyimir Putyin orosz elnök 

minden szinten az erőt alkalmazza, a gazdaságban is, tudva, hogy hatalma a gázáraktól függ, és mindent megtesz, hogy Európa az orosz energiaellátástól függjön.

A Joe Biden amerikai elnök és Vlagyimir Putyin közötti szerdai, videókapcsolaton keresztül folytatott megbeszélésre utalva Morawiecki kijelentette, hogy köszönetet mond majd Bidennek, ha Oroszország valóban csökkenti nyomásgyakorlását Ukrajnára és Európára. A tapasztalat azt mutatja, hogy Putyinban nem lehet megbízni, és az engedmények politikája nem működik – jelentette ki a lengyel kormányfő.

Úgy vélte, hogy az Északi Áramlat 2. nevű gázvezetéket le kell állítani, mivel kezdettől fogva „a Közép-Kelet-Európa feletti orosz uralom politikai eszközének számít”. Morawiecki azt hangoztatta, hogy igyekszik meggyőzni az új német kancellárt, Olaf Scholzot, ne engedjen az orosz nyomásnak, és ne engedje, hogy az Északi Áramlat 2. a „zsarolás eszköze” legyen Ukrajnával, Lengyelországgal és az Európai Unióval szemben. 

A La Repubblica című napilapnak adott interjúban a lengyel kormányfő úgy fogalmazott: Vlagyimir Putyin az „oszd meg és uralkodj!” elve szerint meg akarja osztani Európát. Morawiecki a Twitter-fiókján is említést tett a Draghival folytatott tárgyalásáról. Mint írta: az olasz kormányfővel a migrációról is egyeztetett. Megismételte az újságíróknak mondott szavait is, miszerint 

Európának biztonságossá kell tennie határait.

Borítókép: A lengyel 16. gépesített hadosztály által közreadott képen az Európai Unióba igyekvő migránsok a lengyel határt védő szögesdrótkerítés belarusz oldalán (MTI/EPA/Lengyel 16. gépesített hadosztály)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.