Szerbiában Oroszország mellett tüntettek
Több százan tüntettek Belgrádban Oroszország mellett, a tüntetők azt ígérték, még többen az utcára vonulnak, ha a szerb kormány csatlakozik a Moszkvát sújtó szankciókhoz – jelentették hírügynökségek szombaton.
Helyszíni beszámolók szerint a pénteki megmozduláson az emberek orosz zászlókat lengettek.
A tüntetésen megjelentek az Obraz (Becsület) nevű szélsőjobboldali szervezet tagjai is, egyikük pedig a világ legbátrabb, legerősebb államférfijának nevezte Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
A belgrádi vezetés a kormány-, valamint a nemzetbiztonsági tanács ülését követően döntött úgy, hogy nem csatlakozik a szankciókhoz, noha azt is közölte: tiszteletben tartja Ukrajna területi integritását, és elítéli az ellene indított támadásokat.
Aleksandar Vucic szerb elnök azt is leszögezte: Szerbiának a saját érdekeit kell figyelembe vennie, és jelenleg nem áll érdekében senki ellen szankciókat bevezetni.
Az orosz haderő blokád alá vonta Mariupolt
A kelet-ukrajnai Mariupolt blokád alá vonták az orosz erők, és a város kérlelhetetlen támadásokat kénytelen kiállni – közölte szombaton a település polgármestere, aki egyúttal humanitárius folyosó létrehozására szólított fel.
Jelenleg megoldást keresünk a humanitárius problémákra, és minden elképzelhető lehetőséget számba veszünk a blokád feloldására – mondta a városi tanács Telegram-csatornájára feltöltött üzenetben Vadim Bojcsenko.
Elsődleges célunk tűzszünet elérése, hogy a létfontosságú infrastruktúrát helyreállíthassuk, és a humanitárius folyosó megnyitása, hogy élelmiszer és gyógyszer érkezhessen a városba– tette hozzá Mariupol első embere.
Az Azovi-tenger északi partján fekvő város elestével a Krímből északkelet felé nyomuló orosz erők és a szakadár területekről nyugat felé előretörő helyi szeparatisták erői egyesülve megszerezhetnék az ellenőrzést az Azovi-tenger teljes partvidéke felett.
Csütörtökön Bojcsenko azzal vádolta meg az orosz csapatokat, hogy ostromgyűrűt vonnak a város köré, lerombolják a hidakat és a vasútvonalakat, hogy a helyiek ne tudják elhagyni Mariupolt.
Szülővárosunk, félmillió ember otthona ötödik napja kérlelhetetlen támadás alatt áll– írta a Telegramon a polgármester, egyúttal az ellenállás folytatására biztatva az ukrán erőket.
Bojcsenko elmondása szerint a várost az ukrán hadsereg, a nemzeti gárda, a szélsőjobboldali, ultranacionalista Azov Légió, a határőrség és a tengerészgyalogság védi.
Nagyon magas adóskockázatot jelző szintre rontotta Ukrajna besorolását a Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő
Elsősorban azzal a várakozásával indokolva a lépést, hogy az orosz invázió nyomán romlik Ukrajna képessége és valószínűleg hajlandósága is adósságszolgálati kötelezettségeinek teljesítésére.
A Moody’s Londonban bejelentette, hogy az eddigi B3-ról két fokozattal Caa2-re minősítette vissza Ukrajna devizában és hazai valutában fennálló hosszú lejáratú szuverén adósságállományának osztályzatát. A cég az új besorolást is további leminősítés lehetőségére utaló felülvizsgálat alatt tartja.
A Moody’s módszertana alapján az Ukrajnától most megvont B3 osztályzat is mélyen a spekulatív – vagyis befektetésre nem ajánlott – sávban volt, az új, Caa2 minősítés pedig a Moody’s hivatalos meghatározása szerint már nagyon magas adóskockázatra figyelmezteti a befektetőket.
A hitelminősítő közölte: becslése szerint a külföldi kormányok és a nemzetközi intézmények – köztük a Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank, az Európai Beruházási Bank (EIB) és az Európai Unió - eddig 15 milliárd dollárnyi pénzügyi segélyre vállaltak kötelezettséget.
A Moody’s szerint ez a jelentős nemzetközi pénzügyi támogatás elősegíti a likviditási helyzet erősítését, valószínűtlen azonban, hogy elégséges lesz annak a hatásnak a teljes ellentételezésére, amelyet az orosz invázió gyakorol Ukrajna adósprofiljára.