Alaposan felkavarta az amerikai közéletet az a hangfelvétel, amelynek tanúsága szerint két republikánus politikus arról beszél: Donald Trump volt amerikai elnök elismeri felelősségét a 2021. január 6-án bekövetkezett capitoliumi zavargásokért. A 2021. január 11-én készült felvételeken Kevin McCarthy, a képviselőház republikánus frakcióvezetője hallható, aki egy privát konferenciabeszélgetésen arról számol be más republikánus képviselőknek, hogy az akkori elnök bizonyos mértékben felelősséget érez a halálos kimenetelű zavargásokért.
Ma személyesen megkérdeztem tőle, van-e felelőssége a történtekben? Rosszul érzi-e magát a történtek miatt? Azt mondta, hogy van némi felelőssége, és ezt el kell ismernie
– hangzik el a felvételen, amelyet a The New York Times című liberális napilap két riportere osztott meg a CNN hírtelevízióval a hamarosan megjelenő Ez nem múlik el: Trump, Biden és a harc Amerika jövőjéért című könyvük apropóján.
Az amerikai politikai megosztottságot központba helyező, május elején megjelenő könyv szerint egyébként a Republikánus Párton belül is komoly erőfeszítéseket tettek azért, hogy eltávolítsák Trumpot a pártból, az esetleges megtorlásoktól tartva végül Kevin McCarthy és Mitch McConnell szenátusi frakcióvezető is meghátrált. McCarthy a hangfelvétel kapcsán leginkább azért került kínos helyzetbe, mert annak nyilvános megjelenése előtt egy nappal azt állította, hogy nem tanácsolta Trump elnöknek a lemondást.
A Washington Post beszámolója szerint egyébként a kiszivárgott hangfelvétel után McCarthy telefonon beszélt Trump elnökkel, aki, mint mondta, nem neheztel a kijelentéseire.
A két politikus viszonya egyébként – állításuk szerint – kiváló, noha a volt elnök hívei a hangfelvétel kiszivárgása után hevesen támadták a kaliforniai politikust.
McCarthy a Twitteren reagált a felvételekre, illetve a The New York Times riportjára. A mikroblogon azt írta, az teljességgel hamis és hibás, s szerinte az sem meglepő, hogy a fősodratú média mindent megtesz a liberális narratívák fenntartása érdekében. A republikánus politikus álláspontját egyértelművé téve kijelentette: az Egyesült Államok jobban járt Trump elnök vezetésével, hiszen az ő idejében az amerikaiakat fenyegető valós gondokkal foglalkozott a nagypolitika.
Országunk rengeteget szenvedett a demokraták egyoldalú vezetése alatt, és nincs az a médiabefolyás, ami meggátolná az amerikaiakat idén ősszel, hogy a változás egyértelmű üzenete mellé álljanak – zárta közleményét a politikus, utalva a novemberben esedékes félidős választásokra, amely után elemzők szerint a republikánusok kerülhetnek többségbe a kongresszus mindkét házában. Konzervatívok szerint éppen ez az, amit a demokraták szeretnének mindenáron megakadályozni, s ezért mindent megtesznek annak érdekében, hogy megosszák a Republikánus Pártot.
Elemzők szerint McCarthynak ezek után nemcsak a korábbi elnökkel kell elszámolni a kijelentéseivel, hanem pártjával is. Egyelőre még nem világos, hogy a republikánusok megbocsátanak-e neki, vagy dühükben inkább megpuccsolják, de annyi bizonyos, hogy McCarthynak sokat kell dolgoznia a hírneve visszaszerzéséért, amennyiben továbbra is azt szeretné, hogy pártja őt jelölje a képviselőház élére az őszi félidős választási győzelmet követően.
Borítókép: Kevin McCarthy, a képviselőház kisebbségi frakcióvezetője és Donald Trump egykori amerikai elnök egy kampányrendezvényen 2020-ban (Forrás: Getty Images)