Miután a harminc évig elnöklő Nurszultan Nazarbajev 2019-ben, az akkori kormányellenes tiltakozások nyomán lemondott, Kaszim-Zsomart Tokajev vette át az elnöki feladatokat. Az azóta először sorra kerülő elnökválasztást eredetileg 2024-re tervezték, azonban a januári véres zavargások után Tokajev Kazahsztánt gyökereiben átalakító reformcsomagot jelentett be. A lakosság június 5-én népszavazás keretében voksolhatott az alkotmánymódosításokról: több mint 77 százalékuk fogadta el a javaslatokat, ezt követően az államfő előre hozott elnökválasztást írt ki november 20-ra. Az előre hozott népszavazás után elnöki mandátuma hét évre szól majd. Zsanibek Abdrasov budapesti kazah nagykövet elmondta,
a világ más országaival ellentétben a kazah elnök hét évig vezeti országot, ugyanis annyi időre van szükség ahhoz, hogy az intézkedéseket végrehajtsa, továbbá ez az emberek számára is elegendő idő arra, hogy tisztában legyenek az államfő munkásságával.
A Qogamdyq Pikir kazah közvélemény-kutató cég rámutatott, a szavazásra jogosultak több mint 70 százaléka vesz részt a voksoláson, a megkérdezettek mintegy 78 százaléka mondta azt, a Népi Koalíció színeiben induló Tokajevre fog szavazni.
Szakértők szerint is nagy eséllyel indul a jelenlegi államfő a következő, 2029-ig tartó ciklusért, ugyanis Kazahsztán nagyobb politikai pártjai támogatásukról biztosították Tokajevet. A másik öt elnökjelölt kisebb pártok tagjai, van köztük emberi jogi aktivista és szociológus is. A második helyet 2,8 százalékpontos támogatottsággal Zsiguli Dajrabaev foglalhatja majd el, aki a szociáldemokraták színeiben indul.