A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége (VMDK) szerint a kisebbségi jogok megvonása gátolja a vajdasági magyarok mindennapi boldogulását, kihat az ottani magyarság közhangulatára, ami sokszor az ősi szálláshelyeik elhagyását eredményezi. Ezt írta megkeresésünkre a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége elnöke. Csonka Áron kérdéseinkre adott írásos válaszában hangsúlyozta: a VMDK-ban úgy gondolják, hogy ezen változtatni kell, már csak azért is, mert a frissen közzétett népszámlálási adatok szerint 70 ezerrel kevesebb magyar él Szerbiában, mint tíz évvel ezelőtt. A politikai szervezet szerint ennek a leglátványosabb eleme az egyenrangú nyelvhasználat leépítése.
Ebbe beletartozik a közigazgatási, bírósági eljárások mellőzése magyar nyelven, az állami szervekben való részarányos foglalkoztatás kijátszása, a magyar nyelven kiírt helységnévtáblák lefestése, valamint az utóbbi években, egyfajta terület megjelöléseként, az egynyelvű, értesítő jellegű, a település megnevezését jelző táblák kihelyezése
– fogalmazott Csonka Áron.
Mint arról korábban a Magyar Nemzet is beszámolt, sikeres volt a VMDK által kezdeményezett bírósági eljárás a szabadkai és a zombori egynyelvű értesítő táblák ügyében. A VMDK amiatt emelte fel hangját, mert ezen településeken több olyan helységnévtábla is áll, amely csak szerbül, cirill írásmóddal hirdeti az adott város nevét.