„Az Európai Bizottság elnöke már a látszat szintjén sem ad az alapszerződések által megkövetelt függetlenség követelményére” – kezdte cikkét a Tűzfalcsoport Ursula von der Leyen görögországi nyaralásának kapcsán.
Mint írják: „Az Európai Unió alapszerződései, illetve az Európai Bizottság magatartási kódexe rögzíti, hogy a bizottság tagjainak függetlenségéhez nem férhet kétség, továbbá hogy a biztosoknak feddhetetlen és tartózkodó magatartást kell tanúsítaniuk a hivatali idejük alatt. A világos etikai követelmény ellenére Ursula von der Leyen fenntartások nélkül vett részt a görög miniszterelnök, Kiriákosz Micotákisz által szervezett luxusnyaraláson. Az Európai Bizottság pedig továbbra is következetesen hallgat a közelmúlt kétes görög ügyeiről, miközben korábban ténybeli és jogi bizonyítékok hiányában is előszeretettel bírált más tagállamokat.”
Hozzáteszik:
Az eset ismételten rávilágít az uniós intézményrendszeren belül uralkodó visszaélésekre és kettős mércére.
A bizottság elnökét és férjét Micotákisz görög miniszterelnök és felesége a Kréta szigetén lévő Akrotiriben épült villájukban látta vendégül. Itt kulturális programon, pompás vacsorákon és egy hajóúton is részt vettek a politikusok.
Nyugatról kritizálják Von der Leyent
Von der Leyen és Micotákisz közös nyaralása a görög, illetve a német sajtóban és közéletben egyaránt heves reakciókat váltott ki, összeférhetetlennek minősítve a nyaralást. Sőt, az még Strasbourgban is éles kritikák tárgyát képezte.
Sophie in 't Veld holland EP-képviselő „a szerződések és a politikai semlegesség súlyos megsértésének” minősítette az esetet, amely nemcsak Von der Leyen hitelességét, hanem „az általa képviselt intézmény függetlenségét is veszélyezteti”. Éppen ezért ígéretet tett arra vonatkozóan, hogy az ügyben levelet fog küldeni a bizottságnak és az európai ombudsmannak, valamint vitát kezdeményez a Európai Parlamentben, amelynek – véleménye szerint – „kötelessége, hogy elszámoltassa a bizottságot”.
In ’t Veld hangsúlyozta, hogy nyilvánvaló a kettős mérce ténye, ugyanis az Európai Bizottság továbbra is következetesen hallgat a Görögországgal kapcsolatos kényes politikai ügyekről.
Példaként említi a független felügyeleti szervek aláásását; az egészségügyi rendszer krízisét – amely miatt már többen életüket vesztették, köztük egy terhes nő és születendő gyermeke –; az illegális bevándorlókkal szembeni fellépést; a pyloszi hajótörést – amely során legalább 78 ember meghalt és több százan eltűntek –; végezetül pedig a már a helyi legfelsőbb bíróság által is vizsgált lehallgatási botrányt.
Utóbbi kapcsán a holland politikusnő, aki egyben a görögországi lehallgatásokat vizsgáló PEGA Bizottságnak is a tagja, megjegyezte, hogy a munka során több alkalommal is az ügy eltussolására tett kísérletekkel találta szembe magát. Az EP-képviselő véleménye szerint mindez nem véletlen, ellenkezőleg, „céltudatosság van a bizottság elnökének fellépésében”.