Mi lesz a Wagnerrel Prigozsin nélkül?

Ikonikus arca volt a Wagner-csoportnak Jevgenyij Prigozsin, mondhatni a zsoldosok felnéztek rá, és csak rá hallgattak, éppen ezért kérdéses, hogy mi lesz a magánsereg sorsa, hiszen Oroszországnak is szüksége van rá – mondta lapunknak Georg Spöttle biztonságpolitikai szakértő.

Lipcsey-Bidló Katalin
2023. 08. 26. 5:50
RUSSIA-UKRAINE-CONFLICT-WAGNER Fotó: ROMAN ROMOKHOV
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, szerda este lezuhant Jevgenyij Prigozsin magángépe Oroszországban, amelyen állítólag tíz ember, köztük maga a Wagner-vezér is utazott. A magánsereg alapítójának halála futótűzként terjedt el, rengeteg elmélet látott napvilágot az esetről. Vlagyimir Putyin orosz elnök részvétét fejezte ki a repülőgép-szerencsétlenség áldozatai hozzátartozóinak, és külön említette Prigozsint is.

– Ő volt a Wagner feje, aki bizonyított, együtt harcolt a zsoldosokkal. Ott volt velük Bahmutnál, ott volt az afrikai meg a szíriai harctereken, ikonikus arca volt a Wagnernek.

Éppen ezért kérdéses, hogy mi lesz a Wagnerrel, hiszen Oroszországnak szüksége van rá

– fogalmazott lapunknak George Spöttle. A biztonságpolitikai szakértő kiemelte, a Wagner-csoportnak nagyon fontos szerepe van az orosz terjeszkedésben Afrikában. Emlékeztetett, Líbiában a zsoldoscsoport támogatta Haftar tábornokot szemben a Nyugat-barát tripoli kormánnyal, de Nigerben és Maliban is jelen vannak a zsoldosok. 

– Maliból például kiebrudalták a német és francia katonákat, mert nem voltak elég hatékonyak a dzsihadisták elleni harcban, és a Wagnert hívták segítségül, mert látták, hogy milyen eredményes munkát végeztek például Szíriában – jegyezte meg. Mint mondta, Nigerben az elmúlt hetekben is jelentősége volt a Wagnernek. Georg Spöttle szerint épp a zsoldosok jelenléte akadályozta meg eddig Nigériát, hogy katonai offenzívát indítsanak Niger új vezetése ellen, akik puccsal ragadták magukhoz a hatalmat. De a franciákat is visszatartotta a beavatkozástól az, hogy a wagneresek jelentős erőket csoportosítottak át Nigerbe − tette hozzá. 

Az, hogy a Wagner-csoport feje meghalhatott, egy őrült nagy veszteség Oroszországnak. Én ezért is zárnám ki, hogy Oroszországnak, az orosz kormánynak köze lenne hozzá, hiszen az orosz katonai külpolitikának nagyon erős támasza volt ez a csapat 

– hívta fel rá a figyelmet Georg Spöttle. Hozzátette, rengeteg kérdés merül most fel: 

Ki fogja vezetni ezután a Wagnert? Lehet, hogy a csoport feloszlik, nem lehet tudni, sok a bizonytalanság. Nem lehet tudni, hogy fogják megkapni a zsoldot, egyáltalán ki adja majd a parancsokat a továbbiakban.

A szakértő szerint elképzelhető, hogy egy orosz oligarcha átveszi az egész Wagnert, ugyanakkor azt, hogy a zsoldosok hogyan reagálnak, még szintén nem lehet tudni. 

Prigozsinról rengetegen emlékeznek meg Oroszország-szerte, gyertyákkal, virágokkal róják le a tiszteletüket az oroszok és a zsoldosok.

Ennek kapcsán Georg Spöttle elmondta, azt tapasztalta, igen nagy tisztelet övezte a Wagner-vezért. – Most jöttem haza Oroszországból, ahol egy biztonságpolitikai konferencián is részt vettem, Donbaszba is elmentem, és sok katonával, tisztekkel is beszélgettem – mondta, és hozzátette:

Nagyon sokan szerették Prigozsint, akiről azt mondták, hogy egy elképesztő patrióta volt, az életét adta volna Oroszországért.

Sokan kétségbe is vonták, hogy a Wagner júniusi lázadása valódi lázadás volt, vagy inkább egy csel, hogy átcsoportosítsák őket Belaruszba. Volt olyan, aki együtt harcolt vele Szíriában is, és Bahmutnál is, és azt mondta, hogy azért tisztelték, mert mindig ott volt a fronton is, nem a kényelmes szentpétervári irodájából irányította a zsoldosokat – mondta el lapunknak a biztonságpolitikai szakértő. 

Georg Spöttle hozzátette, szerinte

Oroszországnak nagyobb érdeke fűződött volna ahhoz, hogy Prigozsin életben maradjon, minthogy meghaljon. 

Az sem egyértelmű a szakértő szerint, hogy lehet-e egyáltalán merényletről beszélni, hiszen már arról is szólnak a hírek, hogy a repülőnek, amelyen utazott, már több meghibásodása is volt. 

– Tehát az is elképzelhető, hogy egy technikai defekt, és nem egy merénylet áll a háttérben. Ráadásul egyszerűbb lett volna Prigozsint Afrikában megölni. De persze a lengyelek, a CIA, az ukránok, bármelyik nyugati titkosszolgálat benne lehet abban, hogy gyorsan leszámoljanak vele – jegyezte meg Georg Spöttle.

A szakértő elmondta, nem gondolja, hogy a zsoldosok most olyan magánakciókba kezdenének, mint például, hogy elindulnának Lengyelország felé Belaruszból. 

Akkor magukra maradnának, nyilvánvalóan az orosz állam nem egyezne abba bele, hogy megtámadjanak egy NATO-országot. Ráadásul a lengyel hadsereg nagyon erős, modern amerikai technológiával rendelkezik, nyilvánvaló, hogy ez egy öngyilkos akció lenne, és Oroszország azonnal elhatárolódna tőlük 

– mondta a szakértő. 

Borítókép: A Wagner-csoport tagjai egy katonai járműben (Fotó: AFP/Roman Romokhov)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.