Niger megbuktatott elnöke, Mohamed Bazoum a The Washington Post amerikai napilapban közzétett véleménycikkben sürgette az Egyesült Államokat és „az egész nemzetközi közösséget”, hogy segítsenek „helyreállítani… az alkotmányos rendet” a múlt heti puccsot követően. Bazoum elnök úgy fogalmazott, hogy „túszként” ír.
Miután Niger amerikai nagykövete, Kiari Liman-Tinguiri az AFP hírügynökségnek azt mondta, hogy a juntának „észhez kellene térnie” és „rá kellene jönnie, hogy ez az ügy nem lehet sikeres”, csütörtökön a puccsisták bejelentették, hogy visszahívják az ország nagyköveteit Franciaországból, az Egyesült Államokból, Nigériából és Togóból – írja a BBC brit közszolgálati médium. A nyugat-afrikai államban Bazoum megbuktatása óta zavargások törnek ki. A katonai hatalomátvételt többek között az EU, az ENSZ és az Egyesült Államok is elítélte.
A szegénység és a terrorizmus elleni fenntartható fejlődés egyetlen módja, ha közös értékeinkért, köztük a demokratikus pluralizmusért és a jogállamiság tiszteletben tartásáért küzdünk
− írta Bazoum, hozzátéve, hogy a puccs sikeressége „pusztító következményekkel járna országunkra, térségünkre és az egész világra nézve”.
A megbuktatott elnök arra is felhívta a figyelmet, hogy a puccsista vezetők kapcsolatban állnak a Wagner orosz zsoldoscsoporttal, arra azonban az amerikaiak szerint nincs bizonyíték, hogy a Wagner-csoport részt vett volna Bazoum megbuktatásában, Jevgenyij Prigozsin zsoldosvezér ugyanakkor diadalnak nevezte a puccsot.
A hét elején Antony Blinken amerikai külügyminiszter telefonon beszélt Bazoummal, és az Egyesült Államok ezt követően kijelentette, hogy elkötelezett a demokratikusan választott nigeri kormány helyreállítása mellett.
Niger szerepe kulcsfontosságú a Száhel-övezetként ismert afrikai régióban, ahol a dzsihadisták is aktívak. Az elmúlt években a viszonylagos stabilitás példájaként tekintettek rá, míg szomszédai, Mali és Burkina Faso katonai puccsokba fulladtak.