Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoshadsereg Oroszországból „száműzött” vezetője jó hírként értékelte a nigeri katonai puccsot, és felajánlotta harcosai szolgálatait a rend megteremtése érdekében.
A Wagnerhez köthető Telegram-csatornákon közzétett hangüzenetben az államcsínyt a nyugati gyarmatosítók alóli régóta esedékes felszabadulás pillanatának nevezte.
Ami Nigerben történt, az nem más, mint a nigeri nép harca a gyarmatosítók ellen. Azokkal a gyarmatosítókkal, akik megpróbálják rájuk erőltetni szabályaikat és életmódjukat, és olyan állapotban tartani őket, ami Afrikára több száz évvel ezelőtt jellemző volt. Ez gyakorlatilag a függetlenségük kivívása volt. A többi kétségtelenül a nigeri népen múlik majd, és azon, hogy mennyire lesz hatékony a kormányzás, de a lényeg, hogy megszabadultak a gyarmatosítóktól
– állt az üzenetben.
A nigeri puccsista vezetők pénteken Abdourahamane Tiani tábornokot nyilvánították új államfővé, néhány nappal azután, hogy bejelentették, hogy kevesebb mint három év alatt a hetedik katonai hatalomátvétel során eltávolították Mohamed Bazoum elnököt a hatalomból.
A világ egyik legszegényebb országa, amely egyben a legnagyobb uránlelőhelyekkel is rendelkezik, 1960-ban nyilvánította ki teljes függetlenségét a korábbi gyarmatosító Franciaországtól.
A hangüzenet jól tükrözi, hogy Prigozsin és emberei továbbra is aktívak Afrikában, ahol még mindig biztonsági szerződésekkel rendelkeznek egyes országokban, például a Közép-afrikai Köztársaságban.
Prigozsin egy afrikai hírügynökségnek adott, napokkal korábban online közzétett interjúban arról beszélt, hogy a Wagner kész növelni afrikai jelenlétét, és hogy harcosainak újabb csoportja érkezett a Közép-afrikai Köztársaságba a népszavazás előtt.
A Wagner afrikai szerepvállalása aggodalomra ad okot a nyugati kormányok, köztük Franciaország és az Egyesült Államok számára. Washington atrocitásokkal vádolta a csoportot, és szankciókat vezetett be ellene.