A Fox News amerikai hírhálózat megkérdezte az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivőjét, hogy a 6 milliárd dollárnyi iráni alapot felhasználhatja-e Irán bázis létrehozására az Antarktiszon.
Nem. Irán Katarban tartott pénzeszközei nem használhatók fel semmilyen tevékenységre az Antarktiszon
− mondta a szóvivő. Ezek a források csak humanitárius javak, azaz élelmiszerek, gyógyszerek, orvostechnikai eszközök és mezőgazdasági termékek vásárlására használhatók fel − tette hozzá.
Irán jövőbeni terve, hogy katonai jelenlétét és befolyását az Antarktiszra próbálja kiterjeszteni, nem csak a többoldalú egyezményeket sértené ebben a kérdésben, hanem folytatja a rezsim agressziós tendenciáját szerte a világon − mondta Yonah Jeremy Bob, a Target Tehran szerzője. a Jerusalem Post vezető katonai és hírszerzési elemzője.
Úgy vélte, minden alkalommal, amikor Teherán új területre terjeszti ki a befolyását, hogy megzavarja a Nyugat által hirdetett szabályokon alapuló rendet, az USA és szövetségesei további lehetőséget kapnak arra, hogy komolyabban vegyék a nukleáris fenyegetést.
Az Antarktisz távoli fenyegetésnek tűnhet, de ha a Nyugat ugyanolyan szelíden viselkedik, mint amikor Irán nemrégiben kirúgta a nukleáris fegyverek ellenőreit, az Iszlám Köztársaság máshol is fel fog bátorodni
− tette hozzá Yonah Jeremy Bob.
Az Antarktisz-szerződés (amely 1961-ben lépett hatályba) konkrét rendelkezést tartalmaz, amely szerint 1961 után egyetlen nemzetnek sem lehet területi igénye azon a területen. Irán nem írta alá a szerződést, és megpróbálhat durva dolgokat tenni az Antarktiszon.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pixabay)