Egy kínai tisztviselő, aki a külügyminisztérium észak-amerikai és óceániai ügyekért felelős főosztályának főigazgatójaként nyilatkozott, a látogatás céljai kapcsán kiemelte, hogy a kétoldalú kapcsolatok további stabilizálódására van szükség, de a kínai érdekeket meg kell védeni – jelentette a Hszinhua állami hírügynökség.
Az Egyesült Államok makacsul támogatja a Kína megfékezésére irányuló stratégiát, folyamatosan olyan dolgokat mond és tesz, amelyek beavatkoznak Kína belügyeibe és ártanak Kína érdekeinek
– idézték a tisztviselőt.
Blinken látogatása során Kína a megértés és a párbeszéd erősítésére, a különbségek kezelésére, valamint a kölcsönösen előnyös együttműködés és a közös felelősségvállalás előmozdítására fog összpontosítani, tette hozzá a kínai tisztviselő.
Ez lesz Blinken első útja Kínába június óta, amikor az Egyesült Államok megpróbálta helyreállítani a magas szintű kapcsolatokat a „kémléggömbös” incidensek után, és a Tajvan körüli feszültségek növekedése elmérgesítette a kapcsolatokat.
Azóta a súrlódások enyhültek, de az Egyesült Államok várhatóan felveti majd a Dél-kínai-tengerrel, az orosz–ukrán háborúval és a közel-keleti válsággal kapcsolatos aggályait.
Hszi Csin-ping kínai elnök és Joe Biden amerikai elnök a közelmúltban megbeszéléseket folytatott, amelyeken szóba kerültek a legégetőbb kérdések, különösen a Dél-kínai-tengeren zajló konfrontációk, valamint a Tajvani-szoros stabilitása.
Hszi azt mondta, hogy a Kína és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok kezdenek stabilizálódni, de a Hszinhua szerint „konfliktus is kialakulhat”.