Miközben kifelé az erős vezető képét próbálja mutatni az olyan felelőtlen kijelentéseivel, mint például, hogy nyugati csapatokat kellene küldeni Ukrajnába, vagy hogy meg kellene fontolni az atomfegyverek bevetését, otthon nem képes szavatolni a rendet és a biztonságot Emmanuel Macron francia elnök.
Még Macron pártjának tisztségviselői is elismerik, hogy a francia polgárokat aggasztják az elmúlt időszak olyan erőszakos eseményei, mint a két börtönőr életét követelő fogolyszöktetés, vagy annak a fiatal fiúnak a tragédiája, akit azért szúrt le egy afgán származású migráns, mert nem volt hajlandó odaadni neki a telefonját.
Macron néhány hónapja azért nevezte ki a 35 éves Gabriel Attalt miniszterelnöknek, hogy ellenfelet állítson hadrendbe a Nemzeti Tömörülés nagyágyúja, Jordan Bardella ellen – mutat rá a Politico brüsszeli hírportál.
Az újdonsült miniszterelnök a jól ismert érvelést vetette be a Nemzeti Tömörülés egyre növekvő népszerűségével szemben: oroszpártisággal vádolta meg a konzervatív pártot.
Attal vádjai és Macron háborúpárti megnyilvánulásai ugyanakkor nem érték el a kívánt hatást. Egy friss közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek több mint egyharmadának (35 százalék) a biztonság a legfontosabb.
A franciákat lényegesen jobban foglalkoztatja a határaikon belüli biztonság, mint a globális biztonság
– magyarázta Erwan Lestrohan, a felmérést készítő Odoxa közvélemény-kutató cég elemzője, hozzátéve, hogy az európai parlamenti választási kampányt Franciaországban nagyon is a belpolitikai témák uralják.
A szavazók leginkább Macron elnöki mandátumának értékeléseként tekintenek a voksolásra, és a felmérések szerint nem tűnnek elégedettnek a kormányzat munkájával. Az Odoxa felmérése szerint a megkérdezettek 70 százaléka „elégtelennek” ítélte az állam biztonsági kérdésekben tett intézkedéseit.
A közelmúlt EP-választási közvélemény-kutatásainak eredményei szerint, amelyeket a HuffPost francia kiadása összesített, Macron pártja folyamatosan veszít a népszerűségéből, és már csak 16 százalékon áll, a Nemzeti Tömörülés 30 százalék feletti támogatásra számíthat júniusban.
Ez pedig európai szinten sem elhanyagolható fejlemény, ugyanis Franciaország 79 mandátummal rendelkezik az Európai Parlamentben.
Borítókép: Emmanuel Macron francia államfő (Fotó: MTI/EPA/Christophe Petit Tesson)