„Először az özönvíz jött, aztán a figyelmeztetés” – állítja a spanyolországi Valencia egyik lakója. A régióban több mint kétszáz embert halt meg két héttel ezelőtt, amikor egy vihar miatt drámai áradások történtek több településen.
A kárelhárítási munkák mellett még mindig tizenhat eltűntet keresnek a mentőcsapatok, miközben számtalan kérdés továbbra is megválaszolatlan. Valencia lakói állítják, hogy az emberi veszteség csökkenthető lett volna, ha a viharral és az árvízzel kapcsolatos figyelmeztetés, valamint a természeti csapás utáni segítség időben érkezik.
Antonio del Campo, a Valencia melletti Catarroja egyik műszaki üzletének tulajdonosa arról számolt be, hogy még mindig beleremegnek a lábai, ha visszanézi azt a felvételt, amit a katasztrófa éjszakáján készített. Ezen látszik, ahogy a boltját több méter magasan ellepte a víz, a bútorok szétszóródva lebegtek a helyiségben, miközben ő az egyik alkalmazottjával együtt egy létrára mászva vészelte át az ítéletidőt. Egy korábbi videó pedig bizonyítja, hogy az üzlet előtti utcán 19 óra 32 perckor már folyóként hömpölygött a víz, emiatt nem tudta kinyitni az ajtót. Az ilyenkor szokásos, vészhelyzetre figyelmeztető sms azonban jóval ezután érkezett meg Del Campo telefonjára.
A férfi állításaival valenciai lakók tízezrei értenek egyet. Véleményüket múlt hétvégén egy tüntetés keretében fejezték ki, amelyen több mint 130 ezren gyűltek össze és követelték a regionális elnök lemondását a történtek miatt. A demonstrálók ugyanakkor dühösek voltak a központi kormányra is, amiért nem hirdetett országos vészhelyzetet, és a segítségnyújtás is túl lassan érkezett a térségbe. Az árvíz utáni helyreállításban eleinte az önkéntesek nagyobb szerepet vállaltak, mint a katonaság, melynek tagjai néhány településre csak napokkal később érkeztek meg.
„Feldúltak vagyunk, mert senki nem figyelmeztetett minket” – mondta az egyik valenciai bár tulajdonosa, hozzátéve, hogy a természet ereje ellen semmit sem lehet tenni, de a rengeteg haláleset elkerülhető lett volna, és ezt az események rekonstrukciója bizonyítja. Ennek alapján úgy tűnik, hogy az időjárással kapcsolatos meteorológiai adatokat túl későn rögzítették, vagy pedig kezdetben rosszul értelmezték azokat.
Az Állami Meteorológiai Szolgálat (AEMET) által publikált első figyelmeztetés október 29-én vitathatatlan. A legmagasabb szintű riasztást adták ki nem sokkal reggel 9 óra után, és ebben arra kérték a lakosságot, hogy maradjanak otthon és ne üljenek autóba. A katasztrófavédelemnél azonban ezután megkezdődött a késlekedés, aminek okait egyelőre nem tudni. Valószínűleg a vízszint méréséért felelős intézettől eltérő információkat kaptak, emiatt pedig nem tudták helyesen megítélni a helyzet súlyosságát. Több önkormányzat ugyan figyelemfelhívó bejegyzéseket posztolt a közösségi oldalakon, de ez kevésnek bizonyult. Az özönvíz este 7 óra körül érkezett meg, de a vészhelyzetre figyelmeztető lakossági üzeneteket mindenki csak este 8 óra után kapta meg, amikor már túl késő volt.
Az emberek azt is sérelmezik, hogy Carlos Mazón regionális elnök ez idő alatt egy újságíróval ebédelt és egyes információk szerint nehezen lehetett őt elérni telefonon, majd a történtek miatt összehívott sürgősségi ülésre is többórás késéssel érkezett meg.
Mazón a múlt heti tüntetés után azt mondta, hogy megérti az emberek frusztrációját, de nem fog lemondani, mert azzal meglátása szerint cserbenhagyná a lakosságot. Hozzátette azonban, hogy már kezdeményezte a felelősök felkutatását. Úgy volt, hogy ezen a héten csütörtökön bejelenti kormánya átalakítását, de a Spanyolországot elért újabb vihar miatt ezt elhalasztotta, így végül ma derül ki, hogy kiket és milyen indokkal távolít el a posztjáról.
A központi spanyol kormány nem érzi magát felelősnek a történtek miatt, ahogy a Katonai Katasztrófavédelmi Egység (UME) igazgatója is nyomatékosította már többször is, hogy szerinte a lehető leggyorsabban reagáltak az eseményekre. Pedro Sánchez miniszterelnök ettől függetlenül azt ígérte a spanyol állampolgároknak, hogy a károk elhárítása és az áradások során eltűntek felkutatása után vizsgálatot indítanak és mindenkit felelősségre vonnak, aki hibát követett el.
Borítókép: Tűzoltók nehézgépekkel távolítják el az árvíz által megrongált járműveket a kelet-spanyolországi Valenciától délre fekvő Alfafarban (Fotó: AFP)