Az RS–26 Rubezh egy orosz szárazföldi indítású, közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta. A rendszer jellemzője a nagy pontosság és a manőverező képesség, ami jelentősen növeli a célba találás valószínűségét. A rakéta hagyományos és nukleáris robbanófejet is hordozhat. Elsődleges célja az ellenséges rakétavédelmi rendszerek áttörése és a kritikus infrastruktúra megsemmisítése.
A Rubezh rakétának fontos szerepe van Oroszország stratégiai nukleáris elrettentési képességeiben, és a modernizációnak köszönhetően folyamatosan fejlesztik a rendszer pontosságát és hatékonyságát. A pontos specifikációk azonban titkosak.
Az amerikai tisztviselők hangsúlyozták, hogy Oroszország nem tudja megfélemlíteni Ukrajnát, az Egyesült Államokat vagy más országokat, amelyek segítik Kijevet az orosz invázió visszaverésében. Az Egyesült Államok továbbra is légvédelmi rendszereket, lőszert és más katonai felszereléseket fog szállítani Ukrajnába.
Putyin hivatalosan módosította ország nukleáris doktrínáját, ami lehetővé teszi a nukleáris csapást, ha Oroszországot egy nukleáris hatalom által támogatott nem nukleáris állam támadja meg. Elemzők szerint azonban az orosz nukleáris fegyverhasználat valószínűsége csekély, különösen most, hogy az orosz hadsereg előrenyomul, és az ukrán erők kimerültek. A Nyugat által Ukrajnának biztosított nagyobb hatótávolságú fegyverek használata növelheti Kijev képességeit, de az elemzők szerint nem fogja alapjaiban megváltoztatni a helyzetet a fronton.
Ahogy arról lapunk is beszámolt Oroszország ballisztikus rakétával támadt Ukrajna ellen, válaszul a Joe Biden által engedélyezett csapásmérő eszközök miatt. Az Amerikai Egyesült államok szerint a rakéta az RS–26 Rubezh kísérleti modell, amely nukleáris robbanófejet is hordozhat. Oroszország az amerikai hatóságokat a támadás előtt értesítette.
Borítókép: Orosz ballisztikus rakéta kilövése (Fotó: AFP)