A Vlagyimir Putyin fő ideológusaként számon tartott Alekszandr Dugin a tanulmányában a Donald Trump által elhozott forradalomról ír. Lapunk korábban ebből a trumpizmus idológiájára és geopolitikájára, valamint a woke és a liberalizmus elleni küzdelemre vonatkozóan írt összefoglalót, mostani cikkünkben pedig többek között Duginnak az európai globalista hatalmak lebontásáról és az Egyesült Államok Kína- és Izrael-politikájáról írt nézeteit tekintjük át.
A globalista hatalmak lebontása Európában
Ami már most is megdöbbentette a Nyugatot, az a gyorsaság, amellyel Trump, még mielőtt megszilárdította volna a hatalmát, elkezdte nemzetközi szinten megvalósítani a programját. Így Elon Musk az X közösségi hálózaton 2024 decemberétől kezdődően aktív politikába kezdett az Egyesült Államok által nem kedvelt vezetők eltávolítására. Korábban a Soros-struktúrák tették ezt a globalisták javára.
Mint a RIA Novosztyin megjelent írásban olvasható: Musk minden időveszteség nélkül elkezdett hasonló kampányokat folytatni az Alternatíva Németországért és annak vezetője, Alice Weidel mellett Németországban vagy Nigel Farage mellett Nagy-Britanniában, illetve Marine Le Pen mellett Franciaországban.
Ha az Egyesült Államok a világ ura, akkor, kérem, engedelmeskedjen – ahogy Obamának, Bidennek és Sorosnak, vagyis a mélyállamnak engedelmeskedett, teszi hozzá Dugin.
„Musk és valószínűleg Thiel, Zuckerberg és más globális hálózattulajdonosok elkezdték lebontani a globalista rendszert – elsősorban Európában –, és hatalomra juttatni és támogatni azokat a vezetőket, akik osztják a trumpisták elképzeléseit és stratégiáit.”
Dugin szerint Orbán Viktor Magyarországa, Fico Szlovákiája és Meloni Olaszországa illeszkedik a legkönnyebben ebbe a modellbe. Ezek az országok azok, amelyek már eddig is a hagyományos értékek mellett álltak ki, és változó állhatatossággal szembeszálltak a globalistákkal.
„Musk valami hasonlót kezd bevetni mind Starmer, mind Macron, mind a német liberálisok ellen, akik megpróbálják megállítani a jobboldali Alternatíva Németországért gyors népszerűség-növekedését.”
Európa korábban is szigorúan Amerika-barát volt, de most Washington ha nem is 180, de legalább kilencven fokkal megváltoztatja ideológiai irányvonalát. És fájdalmasnak tűnik ez a keménység az európai vezetők számára. Van, aki felesküszik, van, aki ellenáll. De a folyamat elkezdődött: a trumpisták lerombolják a liberálisokat és a globalistákat Európában.
Trump Kína-ellenessége
Mint Putyin ideológusa fogalmaz: a másik alapvető irányvonal a nemzetközi politikában a Kínával szembeni ellenállás. Számukra ez annak az összességét képviseli, amit a baloldali liberalizmusban és a globalizmusban utálnak: a baloldali ideológiát és az internacionalizmust. A trumpista Kína-ellenes konszenzus azon alapszik, hogy Kína mint a nem fehér és nem nyugati civilizáció bástyája kihasználta a globalizáció előnyeit, és nemcsak felemelte magát és önálló státusba került, de felvásárolta az amerikai ipar, üzlet és földterületek jelentős részét is – tette hozzá.
A trumpisták a kínai csodáért minden felelősséget a saját globalistáikra hárítanak, és Kína a legfőbb ellenségeik sorába kerül. Kínához képest Oroszország kisebb rangú kérdésnek tűnik, Kína az első számú ellenség – húzta alá.
A trumpizmus Izrael-barát irányzata
Alekszandr Dugin szerint a trumpizmus második fő témája a külpolitikában Izrael és az izraeli jobboldal támogatása. Mint fogalmaz: a trumpisták iszlamofóbiája táplálja Izraellel való szolidaritásukat (és fordítva), ami összességében közel-keleti politikájuk egyik legfontosabb vektorát alkotja.
Ebben az értelemben az iszlám síita pólusát, amely a legaktívabb az Izrael-ellenes politikában, Trump a legnagyobb rossznak tartja. Innen ered Irán, az iraki síiták és a jemeni húszik, valamint a szíriai alaviták brutális elutasítása. A trumpizmusnak erős síitaellenessége van, és általában hű a jobboldali cionizmushoz.
Trump a latinók ellen
Az Egyesült Államok belpolitikája szempontjából a latinfaktor a legfontosabb, hangsúlyozza Dugin.
Régóta felhívták a figyelmet arra, hogy az észak-amerikai identitás és annak masszív típusa, a WASP (fehér angolszász protestáns) fő veszélyét a latin-amerikai bevándorlási hullámok fenyegetik leginkább.
Dugin kiemelte: ez határozza meg a trumpisták latin-amerikai országokkal szembeni attitűdjét: általában baloldalinak tekintik őket, és általában véve a bűnözői migráció forrásának.
Felejtsd el Oroszországot, Ukrajnáról nem is szólva
Dugin szerint Oroszország lényegtelen tényező a trumpisták nemzetközi politikájában.
„Nincs bennük ideológiai russzofóbia, mint a globalistákban, de nem is éreznek nagy rokonszenvet Oroszország iránt. A trumpisták között számos ruszofil van, aki úgy gondolja, hogy Oroszország a fehér keresztény civilizáció része, és bűn és meggondolatlanság lenne tovább nyomni a kínai ölelésbe. De az ilyen emberek kisebbségben vannak. A legtöbb trumpista számára Oroszország egyszerűen nem számít.”
Természetesen jó lenne lezárni az ukrajnai konfliktust, de ha ez nem sikerül gyorsan, a trumpisták ezt a kérdést az európai globalista rezsimekre bízzák, amelyek egy ilyen konfrontációban feszültté válnak és meggyengülnek, ami a trumpisták kezére játszik
– közölte.
Ukrajna viszont egyáltalán nem valami fontos és jelentős, és csak az Obama- és Biden-kormányzat korrupciós kalandjainak általános vizsgálatában lehet értelme, teszi hozzá. Leszögezte: a trumpisták nem oroszbarátok, de Ukrajna támogatása, olyan példátlan mértékben, mint Biden idején, kizárt számukra.
A multipoláris világhoz való viszony
Nem valószínű, hogy a többpólusú világ elmélete teljesen elfogadható számukra. A trumpizmus az amerikai hegemónia új kiadása, de az unipolaritás itt egészen más tartalmú és más természetű, mint a globalistáknál. A világrendszer középpontjában az Egyesült Államok és annak hagyományos értékei állnak – vagyis a fehér keresztény Nyugat
– írja Dugin.
„A Nyugat egy olyan klub, amelyhez még nagyon keményen kell próbálkoznod, hogy bekerülj. Ezért a trumpisták egyáltalán nem törődnek más civilizációkkal. Vagyis ez nem aktív és megerősítő multipolaritás, hanem passzív és megengedő: azt mondják, nem lehetsz Nyugat, légy önmagad. A trumpisták nem fognak többpólusú világot építeni.”
A trumpizmus ideológiájának legfontosabb eleme, hogy elsősorban az Egyesült Államok belső problémáira összpontosít. A MAGA (Make America Great Again) és az Amerika az első (America First) tézisei ezt erősen hangsúlyozzák.
Dugin szerint új ideológiai alapokon igyekeznek megteremteni az Egyesült Államok hegemóniáját, de a belpolitika továbbra is prioritást élvez számukra.
A trumpizmus pedig független civilizációként néz szembe a multipolaritással, elsősorban magán Amerikán belül. A többpólusú világ elmélete hét fő civilizációra vonatkozik: nyugati, orosz–eurázsiai, kínai, indiai, iszlám, afrikai és latin-amerikai. A trumpisták hozzáállását a multipolaritáshoz nagymértékben meghatározzák majd a belső amerikai folyamatok
– összegez a tanulmányában Alekszandr Dugin.