További veszélyre figyelmeztetnek a tudósok a Szantorini szigetét a hétvégén sújtó földrengéssorozat után – számol be róla az ABC News amerikai hírtelevízió. A magyar turisták körében is népszerű szigeten akár egy nagyobb katasztrófa előjelei is lehetnek az elmúlt napok földmozgásai.

A hétvégén több mint kétszáz tenger alatti földrengést regisztráltak a térségben, ami arra késztette a hatóságokat, hogy hétfőn bezárják az iskolákat és katasztrófavédőket vezényeljenek a vulkanikus szigetre. Az óvintézkedéseket kiterjesztették a környező szigetekre is, amelyek mind kedvelt nyári üdülőhelyek.
Ezek az intézkedések elővigyázatosságból történnek, és a hatóságok éberek maradnak. Arra kérjük a polgárokat, hogy szigorúan tartsák be a biztonsági ajánlásokat a kockázat minimalizálása érdekében
– hívta fel a figyelmet Vaszilisz Kikiliasz görög polgári védelmi miniszter egy rendkívüli kormányülést követően.
Bár a görög szakértők szerint a földrengések, amelyek erőssége elérte a 4,7-es magnitudót, nem kapcsolódnak Szantorini alvó vulkánjához, elismerik, hogy a szeizmikus aktivitás mintázata aggodalomra ad okot.
A tűzoltóság mentőcsapatai keresőkutyákkal érkeztek vasárnap, és sátrakat állítottak fel nyílt területeken. A lakosokat és a látogatókat arra kérték, kerüljék a nagy beltéri összejöveteleket, a szállodákat pedig utasították, hogy ürítsék ki az úszómedencéket az esetleges földrengés okozta épületkárok csökkentése érdekében.
Szantorini szigetét egy vulkán hozta létre
A félhold alakú Szantorini szigetre évente több mint hárommillió látogató érkezik. A sziget fehérre meszelt házai azonban egy több mint 3500 évvel ezelőtti hatalmas vulkánkitörés által kialakított sziklákon épültek, folyamatosan emlékeztetve a lakosokat, hogy a veszély soha nem múlik el teljesen.
Gerasimosz Papadopoulosz neves görög szeizmológus figyelmeztetett, hogy a jelenlegi földrengéssorozat – amely az élő szeizmikus térképeken Szantorini, Iosz, Amorgosz és Anafi szigetek között növekvő ponthalmazként jelenik meg – egy nagyobb közelgő katasztrófát jelezhet előre.
Minden forgatókönyv nyitott. A rengések száma nőtt, a magnitudók emelkedtek, és az epicentrumok északkelet felé tolódtak. Bár ezek tektonikus, nem pedig vulkáni rengések, a kockázati szint megnövekedett
– írta a tudós.