Merz hétfőn tette kijelentését Berlinben, Szíria ideiglenes elnökével, Ahmed al-Sharaával tartott közös sajtótájékoztatón.


Merz hétfőn tette kijelentését Berlinben, Szíria ideiglenes elnökével, Ahmed al-Sharaával tartott közös sajtótájékoztatón.

Hosszabb távon, a következő három évben – és ez Saraa elnök kívánsága is – a jelenleg Németországban élő szír nők és férfiak mintegy 80 százalékának vissza kell térnie hazájába
– mondta az újságíróknak.
A kijelentés azonnal éles kritikát váltott ki Merz saját koalícióján belül.
Ralf Stegner, a Németország Szociáldemokrata Pártja (SPD) Bundestag-képviselője a Handelsblattnak úgy nyilatkozott, hogy a 80 százalékos visszatérési arány a szíriai biztonsági helyzetet figyelembe véve teljesen irreális.
Az SPD alelnöke, Anke Rehlinger arra figyelmeztetett, hogy konkrét számok és határidők emlegetése olyan elvárásokat kelthet, amelyeket a kormány nem tud teljesíteni.
A zöldek képviselője, Luise Amtsberg azzal vádolta a kancellárt, hogy „százezernyi németországi szírt bizonytalanít el”.
A kancellár a DPA német hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta: „A három éven belüli 80 százalékos visszatérésről szóló számot a szíriai elnök említette. Tudomásul vettük ezt, ugyanakkor tisztában vagyunk a feladat nagyságrendjével.”
A Szövetségi Sajtóhivatal által kiadott hivatalos közlemény finoman át is fogalmazta a hétfői idézetet, hangsúlyozva, hogy a 80 százalékos cél „al-Sharaa elnök kívánsága volt”.
Később ugyanazon a napon azonban maga al-Sharaa is olyan nyilatkozatot tett, amely végleg megkérdőjelezte az új értelmezést.
A londoni Chatham House-ban tartott beszédében a szíriai vezető egyértelműen ellentmondott Merznek. Arra a kérdésre, hogyan kívánja elérni a 80 százalékos visszatérési célt, al-Sharaa így válaszolt:
Valójában ez a kijelentés kissé túlzó. Én nem mondtam ilyet. Ezt mások mondták, a kancellár.
Ezt követően pontosította az álláspontját. Hangsúlyozta, hogy a hazatérésnek „önkéntesnek és méltóságteljesnek” kell lennie, nem pusztán arról van szó, hogy embereket repülőgépre ültetnek, ugyanakkor hozzátette, hogy megfelelő feltételek mellett „garantálni tudná”, hogy a külföldön élő szírek 80 százaléka visszatér.
Borítókép: Friedrich Merz német kancellár (Fotó: AFP)
Összesen 0 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.
Szóljon hozzá!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!