A koronavírus-járvány a világ többi részéhez képest megkésve érte el Üzbegisztánt: az első megbetegedést március 15-én regisztrálták egy Franciaországból hazatérő üzbég nőnél. Azóta a fertőzöttek száma 298 főre ugrott, és a kormány drasztikus lépéseket tett a járvány megfékezéséért. Már az első jelentett eset napján felfüggesztették az oktatási intézmények működését, betiltották a tömegrendezvényeket és bezárásra kötelezték az éttermeket, piacokat és kereskedelmi üzleteket. Március 24-től az ország befelé és kifelé is lezárta a határait, és regionális közlekedési korlátozásokat is bevezetett. A 32 milliós államban jelenleg több mint 144 ezer ember tartózkodik hatósági karantén alatt. A televízióban folyamatosan vetítik a járványveszélyről szóló tájékoztatást, a városokban cirkáló rendőrautók pedig hangosbemondókból figyelmeztetik a lakosságot.
– Már-már túl sok a vírusról szóló információ, amely ebben a formában pánikot kelthet – érte el a Magyar Nemzet Üzbegisztánban Vlagyimir Paramonov biztonságpolitikai elemzőt. – Meg kell találni azt az arany középutat, amelyen pánikkeltés nélkül tájékoztathatunk. Azt látni kell, hogy erre a helyzetre a régió egyetlen országa sem volt felkészülve, így elindultunk azon az úton, amikor inkább túlbecsüljük a problémát, mintsem alábecsülnénk azt – tette hozzá.

Fotó: Europress/AFP
Taskentet az elmúlt hetekben lezárták, és az üzbég fővárosba csak az élelmiszer-ellátáshoz szükséges járművek léphetnek be és ki. Április 1-jétől a 65 év felettiek mozgását korlátozták, majd hétfőtől teljes kijárási tilalmat rendeltek el, a lakossági élelmiszer-felhalmozást és nagy felvásárlásokat pedig akár kilencezer dolláros pénzbírsággal vagy három év börtönnel is büntethetik. Jelenleg nagy erőkkel konténerekből építenek ideiglenes kórházakat, valamint szanatóriumokat alakítanak át a betegek fogadására.
Az üzbegisztáni politikai kurzus meredek fordulatot vett az ország korábbi vezetője, Islom Karimov 2016-os halála után: az új elnök, a kinevezésekor 59 éves Savkat Mirzijojev mérsékelt liberalizációba kezdett, az ország kilépett a regionális izolációjából és lassan elindult a demokratizáció útján. A közép-ázsiai térség többi országa változó módon áll hozzá a koronavírus kezeléséhez: az autoriter berendezkedésű Tádzsikisztán és Türkmenisztán tagadja, hogy a vírus bejutott volna az országaikba, annak ellenére, hogy az előbbi Kínával, az utóbbi pedig a jelenleg 55 ezer megbetegedésnél tartó Iránnal határos. Kazahsztán pont ellenkezőleg, Taskenthez hasonlóan drasztikusan próbál fellépni a járvány terjedése ellen, és újabban az orvosi eszközök mellett több élelmiszercsoport kivitelét is megtiltotta az országból.