Különleges gálakoncertet tartott az MVM Zenergia Újragondolt klasszikusok címmel az Erkel színházban és online élő közvetítéssel országszerte. Az elmúlt hét évben mintegy hagyományt teremtettek a rendezők azzal, hogy a programok összeállításában az egyediséget és a zene mindenek feletti érzetét, az energiák áramlását hangsúlyozták.
Az este folyamán az Artisjus-díjas Szentpáli Roland zeneszerző egyedi hangszerelésű átiratait halhatta a közönség a magyar népzenétől kezdve a sanzonokon és a dzsessz világán át a rockzenéig. Egy könnyen emészthető klasszikus zenekari kíséretű előadást láthatott az Erkel színház közönsége és az online nézők. A komolyzene szórakoztató jellegét hangsúlyozták az előadók, amelyet Bősze Ádám jó hangulatú, szellemes műsorvezetése még inkább fogyaszthatóvá tett.
Ahogyan Keller András Kossuth-díjas művész, aki az MVM Zenergia gálaműsor karmestere volt, megfogalmazta lapunknak: az élő koncertek legfőbb varázsa, hogy hús-vér emberek vannak a színpadon, akiknek a lénye legalább annyira fontos, mint amit játszanak. Mint mondta, a közönség érzi, amikor valaki mindenét beleadja. – Csak az számít, milyen szívvel és lélekkel zenélnek az előadók. Ma este nagyon sok szív volt mindenki részéről.
Ez a fajta igényesség temérdek embert megnyerhet a zenének
– hangsúlyozta Keller. Kiemelte, hogy az estén nem lehetett elválasztani a klasszikus zenét a könnyűzenétől.
– Még én is, aki csak klasszikus zenét játszottam, ugyanúgy élveztem az AC/DC-t vezényelni, ahogyan Brahmsot. Egyébként Beethoven ugyanilyen jó rockzenét tudott írni, csak még nem mindenki jött rá, hogy az is nagyon jó rockzene. A mai program egy gyönyörűen válogatott műsor volt mindenki részéről, az egész sorrendisége, felépítése már önmagában is olyan volt, mint egy szép műalkotás. Azt gondolom, hogy ezt a közönség is értékelte és meghálálta
– tette hozzá Keller András karmester.
Jól jellemezte az egész estét az átgondoltság, a könnyűzenei darabok, a sanzonok és dzsesszdalok zenekari átiratai betöltötték a színház termét, és a látványos, színes, minden falon áramló fényfestés pedig még inkább segített abban, hogy a hallgatóság szinte eggyé tudjon olvadni a zenével. Rúzsa Magdi aranyszínű ruhájában igazi dívaként tette pompázatossá a műsort, és gyönyörű énekhangjával megkoronázta Balázs János improvizációs zongorajátékát. Bősze Ádám, aki a Bartók rádió reggeli műsorát vezeti, jó érzékkel és szórakoztatóan beszélt a zeneszerzők életének történeteiről, és az anekdotákkal közelebb hozta a nézőt az estén előadott zenedarabokhoz.
Megható volt hallani az Elindultam szép hazámból című dalt, Edith Piaf világhírű Padam, Padam sanzonját, Liszt Ferenc Magyar rapszódiája és Brahms Magyar táncok-részleteit, tudván, mindkét zeneszerzőnek szoros kapcsolata volt a magyar zenei élettel. De az est különleges fénypontját mégis az a fúzió adta, amikor a Concerto Budapest az AC/DC rockzenekar Highway to Hell című dalát adta elő nagyzenekari átiratban. A kemény rock ritmusa megszelídült a vonósok hangzásvilágában, a közönség tapsorkánja pedig bizonyítéka volt annak, hogy művészek és befogadók közötti együttműködés elindít egy olyan energiaáramlást, amely jó irányba viszi a világot. Ahogy Arisztotelész is mondta: a zene képes formálni a lelkünket.
Borítókép: Balázs János, Keller András, Rúzsa Magdi és a Concerto Budapest (Fotó: MVM Zenergia)