– Kétségtelenül régóta jelen van az ICOM (International Council of Museums – Múzeumok Nemzetközi Tanácsa) különböző fórumain a múzeumdefiníció megújításának igénye – fogalmazott Tomka Gábor. – Arról is pontosan értesült a hazai sajtó, hogy komolyan felmerült egy olyan meghatározás elfogadásának lehetősége, amely a jelenleg divatos ideológiák mentén beszélt volna arról, mi a múzeum, mi a múzeum feladata, küldetése.
Mint a főigazgató-helyettestől megtudtuk,
ezekben a tervezetekben valóban meghökkentő igények szerepeltek. A korábbi definíciótól jelentősen eltérő javaslat a múzeumok hagyományos funkcióin túl a meghatározásba emelt volna olyan elemeket is, melyek felvethettek volna ideológiai áthallásokat is. Ezek a látszólag pozitív pontok: „demokratikus és polifonikus tér”, „emberi méltóság és a társadalmi igazságosság, a globális egyenlőség és a bolygó jólléte” emlegetése nemcsak jelentősen kitágította volna a múzeumok szerepét, háttérbe szorítva az intézmények eredeti funkcióit, de e pontok általános és nem lehatárolt jelentése sok zavart okozhatott volna. Ráadásul, e pozitív jelentéstartalmú kifejezések mögé bújva, a múzeumok által követendő ideológiai irányt is megszabta volna. A liberalizmus paradoxona sejlik fel itt: majd a szabadelvű definíció elmondja, hogy mit is szabad…
Az is tény – szögezte le a múzeumi vezető –, hogy
a Múzeumok Nemzetközi Tanácsán belül szinte késhegyre menő viták alakultak ki. A tavalyi kiotói kongresszuson már olyannyira feszült volt a helyzet, hogy komolyan felmerült a szervezet kettészakadásának lehetősége a kérdés mentén.
Idáig tehát többé-kevésbé pontosak a sajtóban megjelent híradások.
Ugyanakkor a közelmúltban Prágában megtartott rendkívüli közgyűlés nem a politikailag motivált meghatározás pártján álló muzeológusok győzelmét hozta. Épp ellenkezőleg: az elmúlt években többszörös egyeztetéssel előkészített, mérsékelt, konzervatív meghatározások egyikét fogadta el a szervezet. Tomka Gábor úgy fogalmazott: kompromisszumos megoldás született, amiben ugyan megjelent néhány újabban népszerű fogalom, mint a fenntarthatóság, a sokszínűség, az etikus eljárásra való törekvés, de ezekbe nem nagyon lehet politikai állásfoglalást belelátni.
Hozzátette: a józan értelem ilyen eredménye nélkül aligha merülhetett volna föl, hogy a szervezet műszaki múzeumokat képviselő nemzetközi bizottságának új elnökségébe a szakmai-konzervatív múzeumdefiníció mellett kiálló magyar delegáció egyik tagját, Zsigmond Gábort, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum főigazgató-helyettesét is beválasszák.
Borítókép: Tomka Gábor, a Nemzeti Múzeum főigazgató-helyettese (Fotó: MTI/Mónus Márton)