Versek és prózai művek főszerepben

A Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi Tagozatának Őszi Irodalmi Gáláját tartották a Pesti Vigadóban, az MMA székházában, ahol vers- és próza-összeállítások hangzottak el neves művészek előadásában. Évek óta hagyomány, hogy a Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi Tagozata a Pesti Vigadó Dísztermében minden tavasszal és ősszel színvonalas gálaműsor keretében tiszteleg a szépirodalom jeles alkotói és azok alkotásai előtt.

2022. 11. 01. 18:40
Őszi irodalmi gála Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 2015-ben útjára indított, Mezey Katalin Kossuth-díjas költő, az MMA Irodalmi Tagozatának korábbi vezetője és Wiegmann Alfréd szerkesztésében és rendezésében magvalósuló rendezvénysorozat összeállításánál az egyik fő szempont, hogy az valamilyen aktualitáshoz vagy évfordulóhoz kapcsolódjon.

A program során most összeállítást hallhatott a közönség többek között az idén nyolcvanadik életévüket betöltött Czakó Gábor író, a nemzet művésze és Serfőző Simon költő, író, az MMA rendes tagjainak műveiből. A gálán továbbá Jókai Anna író, Gál Sándor költő, író, Oláh János költő, író és Tornai József költő, író, az MMA néhai tagjai, valamint Gárdonyi Géza, Illyés Gyula és Tamási Áron műveiből is elhangoztak részletek Bálint Márta, Barta Ágnes, Horváth Lajos Ottó, Lukács Sándor és Szabó András színművészek tolmácsolásában. 

Az irodalmi műsort zenei betétek színesítették Sebestyén Márta népdalénekes, az MMA rendes tagja, Andrejszki Judit énekművész, csembalista, orgonista és Gombai Tamás hegedűművész előadásában.

„Minden művészi életmű egyszerre kezdet és folytatás. Kezdet, mert emberi alkat, szociológiai környezet, történelmi beágyazottság és még mennyi minden: sorsszerű véletlenek sora teszi egyszerivé a művészet univerzumában, de folytatás is, mert tudatosan vagy önkéntelenül, de tovább viszi az elődök örökségét. A szépirodalom esetében az anyanyelvi kultúra teljessége áll egy-egy újabb mű mögött, de ugyanúgy Európa hagyománykincse a klasszikus mítoszoktól a középkor és az újkor írásos emlékein át a tegnapi izmusokig, kibővülve az amerikai kontinens művészetével, a távolabbi kultúrkörök műveltségünkbe szűrődött elemeivel. 

A Magyar Művészeti Akadémia Irodalmi Tagozata leginkább egy sok hangszeres zenekarra hasonlít, hiszen mindegyik tagja íróként, költőként a maga sajátos módján szólal meg. Abban azonban egységes, hogy az anyanyelvhez és az anyanyelvű irodalmi hagyományhoz tudatos szeretet fűzi, amely természetes módon jár együtt a más nyelven született irodalmak értékeinek befogadásával.

Az örökölt hagyomány korról korra újraalkotva őrződik meg és örökítődik tovább, összeforrva az újonnan feltörő művészi lehetőségekkel. A mi számunkra tehát az irodalom története élő, szerves folyamat” – olvashatjuk a Magyar Művészeti akadémia irodalmi tagozatának oldalán, melynek vezetője a közelmúltban Vári Fábián László, Kossuth-díjas költő, író, műfordító, néprajzkutató lett. A gálán egy irodalmi beszélgetésen is részt vett a közönség, melynek keretében Vári Fábián László gondolatait is hallhatták, akivel Bényi Ildikó és Takács Bence, az est két műsorvezetője beszélgetett.

Borítókép: A gála (Fotó: Mirkó István)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.