Tovább gazdagodott a felvidéki értéktár

A Hagyományok Háza Hálózat csoportjai éves beszámolójának sorát a felvidékiek értékelője zárja. A szervezet palettáján szakmai találkozók, képzések, tömegeket megmozgató események szerepelnek.

Forrás: Hagyományok Háza2024. 03. 26. 19:00
Hagyományok Háza Hálózat - Szlovákia
Az I. Felvidéki Népzenésztalálkozó egy momentuma. Forrás: Hagyományok Háza
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hálózat egyik legsikeresebb, évek óta folyó társszervezése a másfél évtizedes múltra visszatekintő Gombaszögi Nyári Táborhoz kötődik. A hagyományok népszerűsítését célul tűző FolkSzöglet 2017 óta várja a táborozókat, két évre rá megnyitotta kapuit a FolkPajta. 

Hagyományok Háza Hálózat - Szlovákia
A tavalyi FolkSzöglet résztvevőinek egy csoportja. Fotó: Hagyományok Háza 

Az évek során a hálózat kezdeményezését a tábor egyik legvonzóbb programhelyszíneként tartják számon a rendezők. A látogatók száma évről évre gyarapszik, így a 220 négyzetméteres tér is a befogadóképessége határán van. Általánossá vált, hogy a népszerűbb koncerteken mintegy ezer fő várt bebocsátásra, s a napközbeni látogatottság is folyamatosan növekedett.
A hálózat egy új kezdeményezéssel is felhívta magára a figyelmet: ötletgazdaként és szakmai partnerként vett részt az I. Felvidéki népzenésztalálkozón. Az eseményt februárban a komáromi RÉV – A Magyar Kultúra Házában és az Egressy Béni Városi Művelődési Központban tartották. „A találkozó túlmutat a bemutatókon, a felvidéki amatőr és professzionális népzenészek szakmai fórumává vált – értékelte az esemény jelentőségét Illés Gábor, a hálózat munkatársa. 

– A gálaműsorban szívmelengető érzés volt egy színpadon látni a felvidéki népzenészek színe-javát, azt a hagyományőrző bázist, aminek tagjai ritkán gyűlnek össze ilyen létszámban – mondta el Illés Gábor.

Működésének kezdete óta a hálózat nagy hangsúlyt helyezett az oktatási tevékenységre. A felvidéki képzések sorában az egyik jövőbe mutató kezdeményezés a rendszeres népzeneoktatás. A hét helyszínen folyó fejlesztés java része a vonósképzéshez kapcsolódik, de Dunaszerdahelyen igen népszerű a fúvós hangszerek oktatása is, Martoson pedig a bourdon hangszereken, tekerőlanton és a dudán tanulnak az érdeklődők. A képzés népszerűségét jelzi, hogy számos újabb helyszínről érkezett kérés ilyen típusú rendszeres oktató tevékenység megszervezésére, aminek a jelenlegi szakemberállomány létszáma, illetve az anyagi források szabhatnak korlátot. 

A felsőfokú képzések területén különös jelentőségű a nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem Közép-európai Tanulmányok Karán a Néphagyomány az oktatásban címmel meghirdetett kurzus.

Az elmúlt évben indult egy innovációs pedagógus-továbbképzés is a komáromi Selye János Egyetemen. Ezentúl a hálózat szakmai partnerével, a Comenius Pedagógiai Intézettel egy oktatási stratégiát állított össze, amelynek megvalósítása a Hagyományok Háza támogatásának köszönhetően elindulhatott a 2023-as évben. Például a képzők képzője új oktatógeneráció kinevelését szolgálja. Az összehangolt képzéseket emellett számos oktatási konferencia, valamint adatbázisok kiépítése és aktualizálása egészítette ki az éves munka során.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.