info
tárogatóars sacra

125 éves a tárogató

A hungarikumként számon tartott tárogató megreformálásának 125-ik évfordulója alkalmából ingyenes hangversenyt rendeznek szeptember 19-én a Szent István-bazilikában. A 19 órakor kezdődő hangversenyen az Ars Sacra Fesztivál keretein belül fognak megszólalni a kuruc romantika már-már elfeledett gyöngyszemei tárogató, cimbalom és egy tizenhat tagú vonós kamarazenekar, az Anima Musicae Kamarazenekar előadásában. A koncerten Erdő Zoltán tárogatóművész és Lisztes Jenő cimbalomművész működik közre.
locationSzent István Bazilika
clockszeptember 19. hétfő 19:00 - szeptember 19. hétfő 21:00

Megreformálásának 125. évfordulóját ünnepli idén a Hungarikumok sorát gazdagító magyar hangszer, a tárogató. 1897. szeptember 15-én könyvelték be a szabadalmi hivatalban a megreformált Rákóczi tárogatót, a kuruc kor legendás hangszerének újkori változatát. A tárogatót az egész világon magyar hangszerként ismerik, ennek kapcsán indított hangverseny sorozatot és fiataloknak szóló interaktív hangszerbemutatókat Erdő Zoltán, Erdélyi Magyar Örökség díjjal kitüntetett tárogatóművész. A Rákócziak nyomában című programsorozat húsz olyan település iskolásai előtt mutatta be a kuruc kori tárogatót és annak megreformált változatát, mely települések egykor a Rákócziak birtokainak részét képezték vagy fontos szerepet töltöttek be a bő háromszáz évvel ezelőtti szabadságharcban. Szerencs, Sárospatak, Sátoraljaújhely, Borsi, Tokaj, Vaja és további tizennégy település iskolásai csaknem ötezren ismerhették meg a jubileumát ünneplő hangszer történelmét és dallamvilágát, valamint az öt fejedelmet adó Rákóczi dinasztia kiváló érdemeit és a magyar történelemben betöltött kivételes szerepüket.

A kerek évfordulót szeptember 19-én egy ünnepi hangverseny zárja a budapesti Szent István Bazilikában. A koncerten szereplő zeneművek, az 1702-ből ismert Rákóczi-nótája, a XVII. századi erdélyi hajdútáncok, Czinka Panna nagyapjától II. Rákóczi Ferenc fejedelem udvari zenészétől eredeztethető Kurucz piculás dala, a fejedelem szülőföldjéről Máramaros vármegyéből ismert Ruthén Rákóczi-nóta, az 1777-ből datált Cserebogár, sárga cserebogár és a szintén 1700-as években íródott Sátoros kuruc dala illetve Bercsényi nótája, valamint az 1786-ban Lavotta János tollából származó Szerenád, mind-mind erre az alkalomra hangszerelt 16 tagú kamarazenekarral és a két hungarikum hangszer szólójátékával lesz bemutatva, Ott Rezső a Budavári Beethoven Zeneszerzőverseny győztesének hangszerelésében.

További program lehetőségek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.