Pazar megoldások: egy Erzsébet körúti otthon neobarokk stílusban

A belvárosi polgári lakások ideális helyszínként szolgálnak klasszikus stílusú enteriőrök kialakításához.

null

A patinás Erzsébet körúti lakásban különféle kulturális hagyományok találkoznak. A tulajdonos egy osztrák úriember, a tervezők iráni származásúak, az építészeti hátteret pedig a századfordulós Budapest adja.

Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

– 1989-ben jártam itt először, még diákként, és azonnal beleszerettem a városba: hasonlít Bécshez, de szerintem kedvesebb. Húsz év múlva a munkám Budapestre szólított; eleinte bérelt lakásban éltem, ám egy idő után saját otthont akartam. Régóta nézegettem ezt a historizáló épületet az Erzsébet körúton, aztán megláttam az egyik erkélyén az „eladó” táblát. Hamarosan az enyém lett a lakás – meséli a tulajdonos.

Az Erzsébet körúti ház 1891-ben épült Galitzenstein József megrendelésére, neobarokk stílusban. Ez adta az ötletet, hogy a neobarokk elemek, rokokó stukkók, elegáns kristálycsillárok látványához társuljon a legmodernebb okosotthon-technológia. A tulajdonos egy ügynökségen keresztül talált rá az Alireza Tajik és Keyvan Shirazi tervezőpárosra, eléjük tárta koncepcióját.

Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

– Könnyen ment a közös tervezés, és tökéletes volt az együttműködésünk a kivitelezés során is – emlékszik vissza Alireza, aki a Budapesti Műszaki Egyetemen végzett, és belsőépítészettel is foglalkozik.

A teljes körű felújítás mellett döntöttek, mivel több funkciónak kellett elférni, mint ahány helyiség volt a lakásban. Eredetileg három enfilade-szerűen egymásba nyíló szobára oszlott a tér: a francia barokk palotákban alkalmazott térsorolási módszernek megfelelően a díszes ajtókat egy tengelyre fűzték, így összenyitásukkor hatásos távlat keletkezett. Ilyen adottságok mellett akartak kialakítani két fürdőt, egy zeneszobát, vendégszobát, gardróbot, konyhát, étkezőt, hálót és egy tágas nappalit.

Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

A lakás teljes lecsupaszítása után megkezdődött az átépítés. Új, gőzölt tölgyparketta került a padlóra, elegáns francia halszálkamintában. A falakat fehérre festették, ahogy a megőrzött és korhű módon felújított eredeti nyílászárókat is. A gipszstukkók díszlécek formájában követik az ajtók kazettáit, és rendkívül mozgalmassá teszik mind az oldalfalakat, mind a mennyezetet. A stukkórendszert kézzel készítették gipszből. A tervezők minden egyes falsík nézetét precízen megrajzolták a tökéletes kivitelezés érdekében.

A középső, legnagyobb szoba lett a nappali, továbbá itt kapott helyet a konyha és az étkező is. Egy magyar bútoripari vállalkozás készítette konyhát, amelynek sötétbarna fafrontja tökéletesen illik a parketta színéhez. Előtte egy márványborítású sziget áll, ebben található a főzőlap és a mosogató is. Balra nyílik a zeneszoba, ahol a tulajdonos hatalmas zongorája fogadja a belépőt – vendéglátónk gyerekkora óta szívesen játszik a hangszeren.

Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

A klasszikus keretű bioetanolkandalló szintén a régi korok hangulatát idézi. A hátsó részben lévő kis fürdőbe egy szauna is befért. Az óriási belmagasság lehetővé tette, hogy a fürdő fölött kialakítsanak egy galériát, ahova egy franciaágy került, ugyanis vendégszobaként használják. A nappali jobb oldalán található a tulajdonos hálószobája; a szabadon álló kád mögött magasodó pengefal rejti a dupla tusolós privát fürdőt, valamint a gardróbot. A bútorok, csillárok és a textilek főleg Itáliából, valamint Franciaországból, az antikvitások pedig amerikai aukciósházakból érkeztek.

Fotó: Gosztom Gergő / LAKASKULTURA.HU

A súlyos, nemes anyagokból készült kárpitok erőteljes, sötét tónusait szépen kiemelik a fehér falak. Mindezt tökéletesen kiegészíti a tulajdonos folyton bővülő képzőművészeti gyűjteménye. Három kép Gustav Klimt alkotásainak kézzel festett másolata; eredetileg a festő életéről szóló filmhez készültek, és egy bécsi magángalériából kerültek ide. Emellett több Miró- és Picasso-reprodukció, valamint Hermann Nitsch-mű is felbukkan a térben.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Ötletes megoldásokkal vált komfortosabbá a szecessziós otthon

Fantáziadús megoldások, megmentett régi darabok, kellemes atmoszféra: a szecessziós épületben található lakást a tulajdonosok kisebb változtatásokkal ideális otthonná alakították – írja online felületén a Lakáskultúra magazin.

András és párja a Városliget közelében, egy több mint százéves, szecessziós jegyeket hordozó épületben találta meg új otthonát. A kétszobás, tágas lakás tíz évvel korábban teljes körű felújításon esett át, ráadásul az előző tulajdonosok – szakmabeliek lévén – ötletes megoldásokkal tették még komfortosabbá a szobákat.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.