Magángyűjtemények közgyűjteményben
A múzeumi gyűjteményezés, gyűjteménygyarapítás, amely a múzeumi munka egyik törvénybe foglalt alappillére, nem csupán vásárlás vagy – a régészeti anyag esetében – ásatások által történik. Az ajándékozás, a tartós letét, amely érkezhet magánszemély és szervezet részéről, ugyanennyire fontos, főként gazdasági válságok idején, amikor kevés a pénz műtárgyvételre. Érdemes tudni azt is, hogy a közgyűjteményi funkciók a történelem során összekeveredtek, ennek tulajdoníthatóan mind a levéltárak, mind a könyvtárak, mind a múzeumok gyűjtik a másik két intézménytípus „tárgyait”.
Amikor teljes hagyaték vagy egy életmű nagyobb válogatása érkezik ajándékként közgyűjteménybe, előfordul, hogy az ajándékozási szerződés feltételeket is tartalmaz a felajánló részéről, többnyire az állandó kiállítás igényét. Így történt ez Lantos Ferenc Pécs városának adott 125 alkotásával, amelyekből 2013 decemberében nyílt állandó kiállítás a művész által kiválasztott épületben.
Az elmúlt évtizedekben számos kis múzeum és állandó kiállítás is létesült tartós letétekből. Ezek közé sorolható a győri Vasilescu- és a veszprémi Vass-gyűjtemény. Arra is van példa, amikor egyetlen művész ajándékoz komolyabb válogatást múzeumnak. Bár a kollekció nem kap állandó kiállítást, kutathatóvá, kölcsönözhetővé válik. Egyedi példája a pénz nélküli múzeumi gyarapodásnak a Képző- és Iparművészeti Lektorátus iratanyagának integrálása a Magyar Nemzeti Galéria adattárába.
Ha tehát van olyan személy, aki muzeális értékű tárgyat, egész hagyatékot szeretne múzeumban, könyvtárban vagy levéltárban elhelyezni, esetleg ezeket muzeális értékű magángyűjteménybe, -múzeumba rendezni – bár ez eléggé nehézkes –, nyugodtan megteheti. A közgyűjteményi intézményrendszer kialakulásának kezdete óta van erre igény, sőt induláskor, az első múzeumok, közkönyvtárak megnyitásakor a magánszemélyek részéről érkező adományozásra esett a hangsúly. Amennyiben ténylegesen értékeket szeretne valaki átadni, és nem csupán kacatoktól megszabadulni, minden bizonnyal talál befogadót, akivel ajándékozási szerződést köthet, és akivel szemben feltételeket támaszthat.
Gurzó K. Enikő