A kozmikus rádióhullámok közé tartozó gyors rádiókitörések (fast radio burst, FRB) rövid ideig tartó, nagyon erős löketek. A 64 méter átmérőjű ausztrál Parkes rádióteleszkóp adatainak alapos átvizsgálása után 2007-ben fedezték fel az első, pár ezredmásodpercig tartó jelet. A szakembereknek fogalmuk sem volt arról, hogy mi lehet az ezredmásodperces felvillanások hátterében. Mindössze annyit sejtettek, hogy roppant messziről, akár milliárd fényév távolságból érkezett. Az igazi áttörést az hozta el, amikor felfedezték az első ismétlődő szignált. Ezek azért fontosak, mert az egymástól tízezer kilométerre lévő rádiótávcsövek összekapcsolásával pontosan megadható a jel forrása. Az első ismétlődő jelet 2016-ban észlelték, egy évvel később azonosították a forrását.
(A jelenségről 2020 februárjában ezeken a hasábokon beszámoló cikkben arról írtunk, hogy nagyon halvány, idős csillagok által dominált rendszert sejtenek a távolban, amely több százmillió fényévre lehet.)
A következő nagy felfedezés az volt, amikor a jelek már nemcsak ismétlődtek, hanem periodikusan érkeztek. A kanadai CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment) rádióteleszkóppal észlelt kitörések szabályos, jól felismerhető mintázatban követték egymást: a villanások négy napon át rendkívüli intenzitással érkeztek, majd 12 napos csend következett, aztán a jelenség ismétlődött. A forrás körülbelül ötszázmillió fényévre lehet tőlünk, és valószínűleg kettős rendszerről van szó, ahol valamilyen objektum egy csillag vagy egy fekete lyuk körül kering.