Nem gondoltuk volna, de a lényeget ezúttal Prágában mondták ki. Petr Fiala cseh miniszterelnök szerint a világ az immár több mint fél éve tartó ukrajnai háborúval akkora fordulóponthoz érkezett, mint amekkorát 2001. szeptember 11-én élt meg. Átalakul újra a világrend. Azon a bizonyos szeptember 11-i kedden, éppen huszonegy éve, ott álltunk – jobbára tanácstalanul – a teltkarcsú tévédobozok előtt (lapos képernyők akkoriban még nem voltak), és több-kevesebb sikerrel értelmezni próbáltuk, mi történik. Ehhez foghatót azelőtt nem láttunk. Voltak ugyan előzményei – például az amerikai külképviseletek elleni 1998-as terrortámadások –, de a New York-i ikertornyok leomlása feladta a leckét a tévénézőnek. Mi az az al-Kaida? Kikből áll? Mennyire kell tartanunk tőle itt, Európa közepén? Másról sem szóltak másnap az újságok.
A legtöbb ember teljesen tájékozatlan volt, a történtek derült égből villámcsapásként érték – és nem csak Magyarországon. Volt amerikai, aki – elfeledve, hogy hírcsatornát néz – jópofa játékfilmnek gondolta a füstölő Világkereskedelmi Központot, egészen addig, amíg le nem szállt a szobabicikliről.
E hétvégén már a huszonegyedik évfordulót írjuk. Sokunk gyerekei azóta felnőttek, egyetemre járnak, soha nem is éltek a szeptember 11-e előtti világban. A testszkenerrel szigorított amerikai reptéri ellenőrzés nekik már természetes, ha egyáltalán oda akarnak utazni. Szeptember 11-e „hőse”, George W. Bush egykori amerikai elnök a jómódú nyugdíjasok felhőtlen életét éli Texasban, ahogyan nála eszesebb jobbkeze, Dick Cheney is kikerült a reflektorfényből – az Alelnök című mozi eleveníti fel páratlan párosukat.
A nagy csapatból Donald Rumsfeld – a terrorellenes háború egyik főmérnöke – már nem él, de társai, Paul Wolfowitz vagy Richard Perle valahol a nyolcvanat tapossák. A másik oldalon, a terror barikádjain a szaúdi Oszama bin Laden, az első számú közellenség halott, 2011-ben végeztek vele az amerikaiak. Helyettesét, az egyiptomi Ajman al-Zavahirit nemrég költöztették a másvilágra. Van-e ennek jelentősége 2022-ben, amikor a sok száz guantánamói fogolyból alig háromtucatnyian maradtak, és az amerikaiak alig várják, hogy végre másutt, másvalakik vendégszeretetét élvezzék?
Vajmi kevés. Más világot élünk. Amerikai szemmel az aszimmetrikus háborút – terrorszervezet kontra állam – az államok egymás közötti harca váltotta fel a világpolitika fő rendezőelveként. Egyes rémképekhez képest az Iszlám Állam globálisan kevésbé ütőképesnek bizonyult. Henry Kissinger, az amerikai külpolitika csaknem százéves doyenje ma inkább attól tart, hogy Amerika Oroszországgal és Kínával szemben jutott a háború szélére, ami szerinte a világ szempontjából is aggasztó. Ezen a héten is zajlott Moszkva és Peking Vosztok 2022 (Kelet 2022) néven rendezett demonstratív hadgyakorlata. Emlékezetes, hogy Kissinger szerint Amerikának mindig jobb kapcsolatot kell ápolnia ezekkel az országokkal, mint amilyet ők egymással.