Kőolaj sűrűségű, magas alkoholtartalmú, édeskés és gyógyfüvesen keserű, mégsem Unikum. Mi az? A balti porter, a „szegény keleti szláv polgár russian Imperial stoutja”. Kelet-Európa megirigyelte a nemzetközi IPA-napot, és 2016 óta minden január harmadik szombatján megünneplik a memzetközi balti porter napot is.
Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
Alsó erjesztésű és mégis porter
A balti porter a 18-19. században a Baltikumban majd a lengyel és cseh területen kialakult sörstílus. A sztori szerint az orosz cári udvarnak, főleg II. Katalin cárnőnek köszönhette létrejöttét, aki a nyalka férfiak mellett az erős fekete söröket is lelkesen fogyasztotta. A stout - azaz erős - porter, amit a tengeri szállítás miatt még erősebbre főztek innen szerezte a russian imperial stout stílusnevet, hiszen ki ne szeretne udvari szállítóvá válni. Ennek a sörstílusnak a divatját próbálták a helyi sörfőzők aktualizálni a saját technológiai és alapanyag-lehetőségeikhez idomítva. Így lett egy kicsit füstösebb, kesernyésebb, likőrösebb ízvilágú a stoutoknál, portereknél, és persze a lágerek elterjedésével ugyanolyan alsó erjesztésű élesztővel készül, akár egy pilzeni, vagy egy baksör. Legközelebbi rokonságban a név ellenére a sötét duplabakokkal van, de azoknál is karakteresebb ízvilágú, sokszor cukorral vagy malátasziruppal esetleg melasszal erősítik, édesítik.
A balti államokban és főleg Lengyelországban minden valamirevaló főzde készít saját balti portert. Nagyüzemi archetípusa a Żywiecz Porter, vagy a litvánoknál az Utenos Porter, de találunk szép számmal craft balti portert is, mint például a Vienna Craft Bier Festen is bemutatkozó Browar Recraft rendkívül igényes darabját. Általában 7-9% alkoholtartalmú, erősen malátás, sötét sör, pörkölt, kávés-csokis jegyekkel és sötét, bogyós gyümölcsök illatával-ízeivel.
A cseheknél is divat volt, főleg a téli időszakban a testes, tartalmas, édes sötét sör. Az 1871-ben alapított pardubicei sörgyár az első modern sörfőző üzem volt egész Kelet-Csehországban. 1889-ben új serfőzőmester, Alois Šimonek állt munkába a gyárban és már a következő év márciusára új sörrel is rukkolt elő. Ez a 19⁰B és 8% alkoholtartalmú sör az ikonikus cseh žateci komlóból és négyféle (pilzeni, müncheni, karamell, festő) malátával, hozzáadott cukorral készül. Egy ideig a Pardubicky Porter volt Európa legerősebb söre, bár ma már a 8% csak a középerős sörök ligájában szerepelhet. A sörgyár ma a Borsodit is tulajdonló Molson-Coors tulajdonában van, és sokszor Fantome néven is találkozunk a boltokban evvel a sörrel.
Magyar porterek
1892-ben Tószeghy Freud Vilmos megalapította a Kőbányai Polgári Serfőzdét, melynek egyik legnépszerűbb terméke a Szent István Porter volt, ami szintén alsó erjesztésű sör volt. Nem tévesztendő össze a 2015-ben Székesfehérváron az egyházmegye és a Monyo közös projektje alapján főzött, valóban felső erjesztésű Szent István Porterrel.
A magyar KKK-sörpiacon talán első „valódi” balti porter igazán széles körben sohasem volt kóstolható. Az időközben sajnos bezárt szentesi Zentus főzdében készült a Kisüzemi Sörfőzdék Egyesületének 2016-os miskolci versenyére. Abban az évben a Kis Dániel és Berecki István főzőmester által kreált sör, a Zentus Para-Celsus fantázianevű balti porter lett a Grand Champion.
Másfél éve a Porból lettem, sörré leszek és a Boldogság komlóval két bloggerével tartottam monstre balti porter kóstolást, ahol a magyar piacon fellelhető darabokat hasonlítottuk össze. Amikor összegyűjtöttük a kóstolódarabokat, már akkor látszott, hogy a magyar KKK-főzdékben is népszerű ez a stílus, és változatos, remek sörök készülnek.
A békésszentandrási Szent András Sörfőzde 2021-ben készített először balti portert, méghozzá mindjárt egy ízesített, karácsonyi változatot. Az Esthajnal 21 egy meggyes-mákos ízesítésű balti porter volt. Ez a 7%-os sör még egyedi főzetként készült, de a különleges szortimentjükbe nem sokkal később bekerült egy állandó balti porter is. A 8,5%-os, izmosabb, 21⁰B szárazanyagtartalmú Behemót, első kóstolásra erőteljes pörkölt malátás jegyeket mutat, de melegedve szépen összesimulnak a csokoládésabb, erdei gyümölcsös ízek a kávés, pörkölt malátás-komlós keserűvel.
Újpesten, a Firstnél is készült egy balti porter, ami a történelmi emlékű tengeri szállítás miatt is kaphatta a Long Ship nevet. Ez az erős 10,5%-os sör csodás kávés, csokis és enyhén szedres illattal és gyomorkeserűs, kávés, áfonyás ízvilággal, valamint egy szép, kontrasztos keserűvel hízeleg.
A Fehér Nyúl folytatja a hajós képzeteket, de a Hansa-éra helyett a főzde alapszortimentjében is megtalálható Calm Storm címkéje már a második világháborús kieli német flottabázist és az U-bootok Balti-tengeri korszakát idézi fel. A dobozok belsejében egy remek, komplex illatjegyekkel rendelkező, harmonikus balti portert találunk. Kávés változata, a Coffee Storm szépen integrálta a különleges costa ricai kávé zamatát a tökéletes alapsörrel. De a Nyúl üregében itt nem hagyták abba az ízjátékot, mert elkészült egy limitált széria is Ricardo néven. A kávéval ízesített portert egy sherrys hordóban tovább érlelték, és a meggyes-diós hordós ízek tovább szélesítették az íz-spektrumot. Nagyon izgalmas sör volt, reméljük lesz még hasonló!
A váli Uradalmi Sörfőzde D8 nevű balti porteréről korábbi cikkemben már megemlékeztem. Az alap, CEBC versenygyőztes D8, a Mészáros Pince vörösboros hordóiban érlelt, enyhén brettes fanyarabb változata és a 12%-is imperial balti porter variáció csillogóan tökéletes, krémes, izgalmas sörök, öröm kóstolni őket, rászolgáltak a névre. Hogy mit jelent a D8? Ha rápillantunk egy sakktáblára, azonnal láthatjuk, hogy ez a sötét vezér bázismezője. Horizont Night Shift 2021-es szériájában egy Bourbon-hordós Double Baltic Portert is találhattunk. Ez a whiskeyhordós változat visszafogottabb. Kevésbé direkten adja a hordós jegyeket és emiatt a 14%, egy vörösbor alkoholértéke, is megbújik, nincs alkoholmelegség, csak csokilikőr, áfonyaszósszal kis vaníliával, és elképesztő sűrű, krémes test.
Végére hagytam a már többször megénekelt kedvencemet, a Balkezes Bagoly balti portert és annak változatait. Náluk is készült erősebb változat, a Birodalmi Bagoly. Ezt kétféle hordóban tovább is érlelték. Az Agricole Rhum BA és a Kentucky Straight Whiskey BA mindegyike 12%-os lehengerlő darab. Folyékony kőolaj, és a magas alkohol ellenére is kapunk egy kis bézs habot a felturbózott Bagoly mindkét változatánál. Az elsőnél, ha nem írták volna rá, milyen hordót kapott, akkor is rögtön erőteljesen kiülnek a rumos jegyek. Vanília, csoki, kis kókusz, enyhe karamelles felhangok. Folyékony Sportszelet de luxe. A sör itt egy remek és nagyon biztos alap, és egy picit a hordóról is szól a mese, a rumos felhangok lekerekítik és beolvasztják a balti porter összes karakteresebb jegyét, minden lágyabb és finomkodóan visszafogott. Akárha, egy női karaktert szerettek volna adni a sima Bagolynak. A whiskeys Bagoly pont az ellenkezője a rumosnak. Keményen érződik az égetett hordó, a vanília, tölgyfa, az alkoholos melegség. Maszkulin párja a rumosnak, arcbaverősen, már-már agresszívan nyújtja az alapsör mellett a hordó ízeit. Szilaj, harsány, mégis ígéretes.
A Bagolynak készül egy kávés változata is, egyedi kávéval, ahol a készítők célja, hogy a sör és kávé ízei közti határok kicsit elmosódjanak, az ízek, akár egy cold brew (hidegen csepegtetett) kávé ízei jelenjenek meg. Sefcsik Marci, a Kraft és a BPBW-fesztiválok egyik főszervezője mesélte, hogy a fesztiválok utolsó napját mindig evvel az intenzíven kávés „ébresztő” sörrel kezdik. A sima Bagoly és a kávés mellett a Gemenc whiskey-s is mind egyéni karakter, amit érdemes akár hozzá illő nemes párlatokkal is kipróbálni.
Télen is érdemes az évszakhoz és hangulatunkhoz megfelelő remek söröket kortyolgatni. Ehhez a balti porterek nagyszerű társak, csokoládés, kávés ízvilágukkal átmelegítenek. Kellemes, elgondolkodtató, mély tartalmú sörök.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: A szerző felvétele)
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.