Jobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.
A Dining Guide étteremkalauz remek iránytű a gasztronómiai kalandozások során. A 2024-es kiadás, melynek a hét elején volt a bemutatója a Várkert bazárban, 168 pontozott étterem leírását tartalmazza, felsorol rövid bemutató mellett huszonhat cukrászdát a legjobbak közül, a legeslegjobbakat rangsorolva, továbbá megtudhatjuk, hogy a szerkesztők szerint melyik az a 96 alternatív vendéglátóegység (burgerező, pizzázó, pékség, reggeliző, távol-keleti street food hely stb.), mely meglátogatásra érdemes.
Mindemellett tízes toplistákat is közöl megannyi műfajban a koktélbártól a cukrászdákon át a vasárnapi ebédig, de még rántott húsos toplistát is találunk benne. Ezek közül értelemszerűen az éttermi top 10-es a legizgalmasabb, ennek ismertetését előzi meg a legnagyobb várakozás.
A lista első helyén idén a két Michelin-csillaggal rendelkező Platán Gourmet-t leljük. Pesti István séf a magyar gasztronómia legjelentősebb alakjainak egyike, nevezték többször a legszebben tálaló séfnek. De nemcsak a külcsín katartikus a tányérjain, hanem a belbecs, az íz- és állagjátékok összhatása is.
A Platán Gourmet-ba még nem jutottam el, de kóstoltam a jeles séf kompozícióit a Babelben, a Baldaszti’s Kitchenben és a Platán bisztróban, lenyűgöző volt figyelni, miként fejlődik egy eleve igen magasról induló kivételes tehetség. Elnézve a világháló különböző fórumain az étterem honlapjától a Dining Guide-on a Michelin kalauzig a Platán Gourmet egyes fogásait, a sokat látott ínyenc is ámul és bámul a formatervezettség éteri gyönyörűségén. Az étteremnek, mint a kalauz írja, saját kertészete is van. Nem véletlen, hogy tavaly a Platán Gourmet kapta az „Év Étterme” díjat.
A második helyen az egy Michelin-csillagnak örvendő Rumour áll, mely a nagyközönség által a „Konyhafőnök” című műsorból ismert Rácz Jenő séf és a Costes Group-alapító Gerendai Károly közös vállalkozása. Ők két évvel ezelőtt nyerték el az „Év Étterme” díjat. A vendégeket a látványkonyhát körülvevő pulthoz ültetik egyfajta közösségi élményt biztosítva.
Az étterem méltán nevezi gasztroszínháznak a vacsoráit. 2022 őszén látogattam meg őket, a délutáni produkcióra neveztünk be, mely briliáns volt kulináris és esztétikai szempontból, s a kiszolgálást is csak felsőfokú jelzőkkel illethetem.
Kritikai megjegyzésem azontúl, hogy magasított székeken kellett ücsörögni, s nem lehetünk szemben a partnerünkkel, az, hogy túlságosan pörgetik az egyes fogások felszolgálását, lassúbb tempó lenne indokolt a kivételes élmény maximális kiélvezéséhez.
A harmadiknak befutó, Michelin-csillaggal és „zöld csillaggal” egyaránt rendelkező Salt étterem kapta idén az „Év étterme” díjat, többek között ezzel foglalkoztam a Dining Guide étteremkalauz idei kiadásáról szóló sorozatom előző részében.
A negyedik helyre a Babel étterem került, mely az újbóli koncepcióváltása után a filozófiáját nem építi egyetlen séfre. A koncepciót Kaszás Kornél executive séf a tulajdonos, Hlatky-Schlichter Hubert és a két Michelin-csillagos svéd Vyn éttermet jegyző Daniel Berlin „chef consultant” közösen alakítja ki. A Babelben még Pesti István séfsége idején jártam, hajszál híján Veres István alakítását is alkalmam volt élvezni, egy nappal azelőtt zárták le az országot 2020. március 16-án, hogy élhettem volna a bő egy hónappal korábban megejtett foglalásom nyújtotta lehetőséggel.
Annyi biztos, hogy a 2019 óta Michelin-csillagnak örvendő Babel mindig a csúcsok csúcsát képviselte a magyar vendéglátásban.
A listán az ötödik az esztergomi 42 Restaurant&Bar, mely az egyetlen vidéki csillagos éttermünk. Az étterem kulináris paradigmáját a St. Andrea étteremben nevet szerzett Barna Ádám séf és az étterem tulajdonosa, a világ legjobb éttermeiből helyszíni riporttal jelentkező „Alexander the Guest” elnevezésű YouTube-csatornát működtető Varga Sándor közösen alakítja ki. A kínálatban mindig hangsúlyos volt a klasszikus magyar ízek újraértelmezése, az sem véletlen, hogy a séf a Dining Guide díjátadó gálán is kolbászos lecsó és krumplifőzelék átirattal nyűgözte le a közönséget. Rovatbeli beszámolóm az étteremben tett látogatásról itt olvasható.
Hatodik lett a szintén egycsillagos Essencia. A portugál Tiago Sabarigo nevét a magyar éttermek között ötödikként, 2016-ban Michelin-csillagot nyert Costes Downtownból ismerheti a magyar gourmet közönség, aki a csillag elnyerésének idején séfhelyettes volt Michel Rocha Vieira mellett. Saját éttermét, az Essenciát 2020-ban nyitotta meg feleségével, Jenei Évával. Stílusosan portugál, magyar és nemzetközi fogásokat kínálnak elegáns, de egyben otthonos, meghitt, feszengésmentes környezetben. Saját élménybeszámoló itt olvasható.
Hetedik a toplistán Magyarország első, 2010 óta Michelin-csillagos étterme, a Costes. Az országos ismertségű sikeres vállalkozó, Gerendai Károly és társai által létrehozott kultikus étterem azóta is a magyar gasztronómia egyik fellegvára, mely eddig négy ízben nyerte el az Év étterme díjat.
A nyolcadik helyet kapta a 2014-ben harmadikként Michelin-csillaggal elismert Borkonyha, mely ezt a státust azóta is őrzi. A gasztronómiai koncepcióért a „Konyhafőnök” című műsorból is ismert Sárközi Ákos felel, de az étterem mindennapjaiban a munkát Puskás Csaba irányítja. Pastry séfjük Béres Anett, akire 2021 nyarán a helyet építették, midőn csúcscukrászdaként működtek. Mint a hely neve is mutatja, az étterem egyik profilja a bor, s azon belül a magyar bor. A „cukrászdakorszak” idejéből származó élménybeszámolóm itt olvasható.
Kilencediknek futott be a Spago. A világ egyik leghíresebb séfje, az 1949-ben született Wolfgang Puck több mint harminc éttermet jegyez világszerte, Spago néven a budapesti mellett Beverly Hillsben, Isztambulban, Las Vegasban, Mauiban és Szingapúrban. Az egyetlen európai egység a magyar főváros szívében a Matild-palota földszintjén működik.
A beltér és a terasz egyaránt pompázatos. Miként a honlap írja: „elegáns, de egyben laza is. belső dekorációja természetes anyagokkal – így márvánnyal, sárgarézzel, fával és bőrrel – hódít, valamint látványkonyhák felvonultatásával invitál különleges utazásra az ínyencségek világába.”.
A Spago Budapest konyháját egy Michelin-csillagos helyeken edződött szakember, Szántó István executive chef vezeti. A megnyitást követően a pesti Spago rögtön bekerült a Michelin-kalauz által ajánlott éttermek közé. Élménybeszámoló itt.
Tizedik helyre a délpannon borrégió egyik büszkesége, a villányi Sauska pincészet étterme, a Sauska 48 került. Az étterem konyháját vezető séf, Bicsár Attila a legendás, mára sajnos bezárt Alabárdosban szerzett nevet, a mai stílusát a rövid életű belvárosi Traktorban is csiszolgatta. Ő felel a pincészet tokaji éttermének fogásaiért is. Covid előtti élménybeszámolóm itt olvasható.
A tizenegyedik a listán a belvárosi Prestige Hotel éttermeként működő Costes Downtown, melynek szakmai munkáját Molnár Márk irányítja, aki megszámlálhatatlan rangos étteremben dolgozott szerte a világon, de főként Távol-Keleten, ami megérződik fúziós stílusán. Itt is a Covid előtt jártam, lenyűgözött a hely. Molnár Márk néhány alkotását, melyek közül kettőt a gála közönsége is kóstolhatott, említettem a minap a Costes Downtown-beli szakmai kerekasztal kapcsán.
Tizenkettedik a „farm-to-table” koncepció mentén működő, a „nordic” konyhai stílust követő őriszentpéteri Pajta. Az intézmény tulajdonosa a fővárosból Őriszentpéterre költöző fiatal házaspár, Kvasznicza Flóra és Ferenc. A Pajta konyhájának vezetését 2023-ban Akács István vette át, aki olyan csúcséttermekben dolgozott, mint az Olimpia, a Platán bisztró, az Onyx, s a 42, stázsolt a három Michelin-csillagnak örvendő oslói Maaemóban, s a szintén háromcsillagos, a brit Restaurant Magazine által két évben is a világ legjobb éttermének választott Nomában. A Pajtában 2015-ben jártam, azóta az étterem többször is megújult és koncepciót is váltott, ideje lassan újra ellátogatni hozzájuk.
Mint látható, a top 10 valójában top 12, idén már negyedik alkalommal, aminek oka az, amint a kötet bevezetőjéből megtudhatjuk, hogy néhány olyan helyet is be akartak venni a legjobbak közé, melyek „progresszív étlappal, kötetlenebb stílusban és kevésbé formális szervizzel” dolgoznak.
A kalauz pontozott éttermeinek listájával a következő részben foglalkozom.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
A Magyar Nemzet közéleti napilap konzervatív, nemzeti alapról, a tényekre építve adja közre a legfontosabb társadalmi, politikai, gazdasági, kulturális és sport témájú információkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.