Lázár Zoltán négyesre vált

-FOGATHAJTÁS- A szeptemberi franciaországi kettesfogat-hajtó világbajnokság után kevesen gondolták, hogy a Lázár fivérek és Nyúl Zoltán alkotta aranycsapat egyik tagja, Lázár Zoltán hűtlen lesz a kettesfogathajtó-szárhoz, s átül a négyesek közé, kipróbálja a királykategóriát. A döntés végleges, az augusztusi kecskeméti vb-n csapattag akar lenni a többszörös világbajnok sportoló.

Róth Ferenc
2003. 12. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrégiben látott napvilágot az elhatározás, ám a családi tanács már korábban döntött, amely arra „kötelezte” Lázár Zoltánt, hogy kategóriát váltson. Egyetért ezzel a hajtó, azzal a módosítással, hogy nem kötelezte őt senki semmire, mert bár valóban családi egységben született meg a döntés, nem kellett őt lökdösni a négyes fogatra.
„Az az igazság, hogy már évek óta játszadoztam a gondolattal, de mindig volt valami fontosabb, például a magunk mögött hagyott sikeres kettesfogat-hajtó világbajnokságok. Ezért aztán csak az őszi kettesfogat-vébé után döntöttem el véglegesen, hogy átülök. Ez végleges, már hónapok óta tanulom az újat, a királykategóriát.”
Akik jártasak a fogathajtásban, tudják: a két kategória között papíron ugyan csak két ló a különbség, a szabályok pedig megegyeznek a két szakágban, ám mégis teljesen más hajtóstílust követel a négyes.
„Tisztában vagyok azzal, hogy újonc leszek a négyesek között. Habár az eltelt időszak tapasztalatai azt mondatják velem, hogy nem vagyok, s remélem, nem is leszek nyeretlen kétéves. Mert a kettes hajtásban rengeteg tapasztalatot szereztem, azt pedig természetesen hasznosítani tudom. Tény, hogy más szárkezelést kell elsajátítani, messze van a fogat eleje. Nincs mese, a négy több, mint kettő…”
Mivel több, több ló – ahogy azt a sikerkapitány, dr. Várady Jenő mondogatta oly sokszor, „négylábú kolléga” – is kell a boldoguláshoz, amelyeket nehezebb kiválasztani.
„Szerencsére nálunk ezzel nincs gond. Úgy is fogalmazhatok, hogy ezúttal én voltam a kedvezményezett – a családi tanács rábólintott –, így a fogatom elé kerülnek majd a legjobb lovak a jövő évben. Mivel Vilmos bátyám csak visszafogottan, alaphangon versenyez majd jövőre, az ő legjobb lovai is az én rendelkezésemre állnak majd. A biztos indulókon túl még körülbelül tíz olyan ló áll az istállónkban, amelyekből válogathatok. Ilyen jellegű gondom tehát nem lesz, arra nem hivatkozhatom majd, hogy nem voltak lovaim.”
A kettesek és a négyesek között viszonylag ritka az átjárás, a hajtók, a kevés kivételtől eltekintve, abban a szakágban fejezik be, amelyikben elkezdték.
„Lehet, hogy én duplán is kivételt jelentek majd. Az már végleges, hogy a jövő évet a négyesek között versenyzem végig, de könnyen elképzelhető, hogy az azt követő esztendőben ismét a kettesek bakjára ülök. Erről természetesen ma még korai beszélni, de ha Vili úgy dönt, hogy a 2005-ös évet ismét teljes energiával és figyelemmel versenyzi végig, akkor elképzelhető, hogy ismét egy csapatban képviseljük majd Magyarországot a hírek szerint a Windsorban rendezendő kettes vébén. Ha így lesz, akkor ő lesz a kedvezményezett, tehát elsőként ő válogathat majd a lóállományból.”
Lázár Zoltán tehát októbertől november végéig titokban készült a kecskeméti világbajnokságra, decemberben azonban hivatalosan is bejelentette, hogy átül a másik kategória bakjára, ott próbál szerencsét. Azt mondja, az a célja, hogy csapattag legyen, tehát nem csupán az egyéni indulók között szeretne helyet kapni. Ismerve az eddigi pályáját és eredményeit, nem nagy merészség leírni: a jövő nyáron lesz egy Lázár is a magyar négyesfogathajtó-válogatottban.
Arról nem is beszélve, hogy a családi tanács döntése kötelezi…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.