Nemrégiben látott napvilágot az elhatározás, ám a családi tanács már korábban döntött, amely arra „kötelezte” Lázár Zoltánt, hogy kategóriát váltson. Egyetért ezzel a hajtó, azzal a módosítással, hogy nem kötelezte őt senki semmire, mert bár valóban családi egységben született meg a döntés, nem kellett őt lökdösni a négyes fogatra.
„Az az igazság, hogy már évek óta játszadoztam a gondolattal, de mindig volt valami fontosabb, például a magunk mögött hagyott sikeres kettesfogat-hajtó világbajnokságok. Ezért aztán csak az őszi kettesfogat-vébé után döntöttem el véglegesen, hogy átülök. Ez végleges, már hónapok óta tanulom az újat, a királykategóriát.”
Akik jártasak a fogathajtásban, tudják: a két kategória között papíron ugyan csak két ló a különbség, a szabályok pedig megegyeznek a két szakágban, ám mégis teljesen más hajtóstílust követel a négyes.
„Tisztában vagyok azzal, hogy újonc leszek a négyesek között. Habár az eltelt időszak tapasztalatai azt mondatják velem, hogy nem vagyok, s remélem, nem is leszek nyeretlen kétéves. Mert a kettes hajtásban rengeteg tapasztalatot szereztem, azt pedig természetesen hasznosítani tudom. Tény, hogy más szárkezelést kell elsajátítani, messze van a fogat eleje. Nincs mese, a négy több, mint kettő…”
Mivel több, több ló – ahogy azt a sikerkapitány, dr. Várady Jenő mondogatta oly sokszor, „négylábú kolléga” – is kell a boldoguláshoz, amelyeket nehezebb kiválasztani.
„Szerencsére nálunk ezzel nincs gond. Úgy is fogalmazhatok, hogy ezúttal én voltam a kedvezményezett – a családi tanács rábólintott –, így a fogatom elé kerülnek majd a legjobb lovak a jövő évben. Mivel Vilmos bátyám csak visszafogottan, alaphangon versenyez majd jövőre, az ő legjobb lovai is az én rendelkezésemre állnak majd. A biztos indulókon túl még körülbelül tíz olyan ló áll az istállónkban, amelyekből válogathatok. Ilyen jellegű gondom tehát nem lesz, arra nem hivatkozhatom majd, hogy nem voltak lovaim.”
A kettesek és a négyesek között viszonylag ritka az átjárás, a hajtók, a kevés kivételtől eltekintve, abban a szakágban fejezik be, amelyikben elkezdték.
„Lehet, hogy én duplán is kivételt jelentek majd. Az már végleges, hogy a jövő évet a négyesek között versenyzem végig, de könnyen elképzelhető, hogy az azt követő esztendőben ismét a kettesek bakjára ülök. Erről természetesen ma még korai beszélni, de ha Vili úgy dönt, hogy a 2005-ös évet ismét teljes energiával és figyelemmel versenyzi végig, akkor elképzelhető, hogy ismét egy csapatban képviseljük majd Magyarországot a hírek szerint a Windsorban rendezendő kettes vébén. Ha így lesz, akkor ő lesz a kedvezményezett, tehát elsőként ő válogathat majd a lóállományból.”
Lázár Zoltán tehát októbertől november végéig titokban készült a kecskeméti világbajnokságra, decemberben azonban hivatalosan is bejelentette, hogy átül a másik kategória bakjára, ott próbál szerencsét. Azt mondja, az a célja, hogy csapattag legyen, tehát nem csupán az egyéni indulók között szeretne helyet kapni. Ismerve az eddigi pályáját és eredményeit, nem nagy merészség leírni: a jövő nyáron lesz egy Lázár is a magyar négyesfogathajtó-válogatottban.
Arról nem is beszélve, hogy a családi tanács döntése kötelezi…
Kiderült, miért omlottak össze az ausztrálok, a magyar kulcsember csalódott
