Óriási úszás és Eb-arany Kis Gergőtől + Képek

Két ezüstje után a csúcsra is felért Kis Gergő; Cseh László Európa idei legjobbját repesztve váltott jegyet egy újabb döntőbe.

2012. 05. 25. 15:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dicsérte a debreceni úszó Európa-bajnokság rendezésének színvonalát pénteken Paolo Barelli, a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) főtitkára. „Ez egy jól szervezett Európa-bajnokság, és a Magyar Úszó Szövetségnek nem ez az első sikeres nemzetközi eseménye; az uszoda megfelelő egy ilyen rangú versenyhez, érezhetően jól felkészültek, minden a legnagyobb rendben van” – fogalmazott Barelli, aki úszóként egykor olimpián is indult, jelenleg az Olasz Úszószövetség elnöki tisztét is betölti. A FINA főtitkára a magyar úszósport kiemelkedő nemzetközi sikerei kapcsán utalt a remek magyar edzőkre és iskolai programokra. „Sok jó edző és csapat van, és sok fiatal akar úszni, a hagyományoknak nagy szerepük van” – összegezte véleményét Paolo Barelli. (MTI)

A „kis terv”, vagyis Kiss László úszókapitány terve teljesült: a csütörtöki nappal Cseh Lászlóék begyűjtötték a kötelező éremszámot (10) a hazai kontinensviadalon, és meg sem álltak 16-ig, amivel a műúszó- és műugrószámoktól „megtisztított” éremtáblázat élére is ugrottak, Németországot és Olaszországot beelőzve. Úgy is lehet mondani, „győzelmi kényszer” nélkül indult a péntek délután Debrecenben, de a korábbi örömök miatt nem kellett elhamarkodottan lemondani az örömökről.

Annál is inkább, mert a 11, péntek délután vízbe ugró magyar közül rögtön az első Kis Gergő volt, ő pedig korábban 400-on és 1500-on is összedarált egy-egy ezüstérmet. A középfutamok során úszott 5. ideje a 2-es pályára taszította, de remélhettük, erős tartalékolásban indul a 24 éves ajkai versenyző, a két, arcátlanul fiatal olasz kölyök (Paltrinieri, Detti) és a francia világbajnok Rouault árnyékában. Kedvező forgatókönyv szerint zajlottak az események, Paltrinieri és Kis teljesen együtt haladt 650 méterig. Ekkor a kétszeres ezüstérmes valahonnan elővett még egy tüdőt, és faképnél hagyta a teljes mezőnyt; Európa-bajnoki címét 7.49.46-os idővel szerezte meg!


A második szám a női 200 méteres női gyorsúszás két középfutama volt, melyek közül az elsőben Verrasztó Evelyn – jó hajrával – futamharmadikként csapott célba (1.59.72), a második csoportban Mutina Ágnes beragadt a bivalyerős mezőnybe, 2.00.15-ös ideje így is elég volt ahhoz, hogy éppen Verrasztó mögött még becsusszanjon a szombati döntőbe. Mutina a medencéből kiugorva a köztévének nyilatkozva elmondta, nehéz dolog nem csúcsformában úszni hazai közönség előtt – derék őszinteség.

Túl sok idő nem volt ezen rágódni, következett a 100 méteres férfi pillangóúszás Pulai Bencével és Cseh Lászlóval. Az 5-ösön úszó Pulai 52.56-os úszással indított, a második középdöntőben úszó Cseh a 4-es pályáról repesztett 51.95-et, idén még nem úsztak Európában ennél jobbat, az országban pedig még soha! A döntőben Cseh az 1., Pulai a 7. legjobb eredménnyel látható majd. Figyelem, Cseh lehajrázta azt a Cavicot is, akit máig vitatott körülmények között tudott csak legyőzni Michael Phelps a pekingi olimpián.

Kis Gergő

Fotó: Reuters


A női 200 méteres mellúszás döntője magyar leány nélkül zajlott, volt idő zsebkendő után nézni Kis Gergő eredményhirdetése után, amit a fantasztikus éremtriplázó elérzékenyülése követelhetett ki sokaknál. Azért jegyezzük fel: a norvég Sara Nordenstam 2.26.91-es idővel csapott a falra, akinek az aranyérmet Kovács Ágnes, a szám korábbi olimpiai, világ- és Európa-bajnoka adta át. A lányok úszását egy igazi sláger, a férfi 100 méteres gyors követte igazi nagyságokkal, köztük az igen furcsa testalkatú francia Alain Bernard-ral, Filippo Magninival, no és persze a mi fiunkkal, Kozma Dominikkal, aki a 8. legjobb idővel kvalifikálta magát. Kiváló rajtot követően harmadikként fordult Kozma, a végén viszont századmásodpercek döntöttek, 49.17-es idejével az ötödik helyen végzett. A győztes 48.77-tel Magnini lett.

Az 50 méteres női hátúszás során szintén nem szurkolhattunk magyar sportolónak, itt Arianna Barbieri szerzett újabb aranyérmet Olaszország számára (28.30). A délután egyetlen száma volt, ahol egy futamban két magyar „lapátolt”, a 200 méteres férfi hátúszás középdöntője. Bernek Péter és Balogh Gábor közül nagyobb tét az utóbbi számára volt, Balogh ugyanis még nem jutott ki a londoni olimpiára. A második középfutamban végig dobogós helyen úszott a két magyar, Bernek győzött is (1.56.11, országos csúcs), Balog pedig végül harmadik lett, 5 századdal az olimpiai A-szint fölött (1.58.48)!


Az utolsó előtti szám, de az utolsó pénteki döntő Jakabos Zsuzsannáé és Szilágyi Liliánáé volt: a 100 méteres női pillangóúszás fináléja. Nem kezdtek igazán erősen a mieink, de Jakabos 6., Szilágyi 8. helyével a papírformát hozta (a győztes a norvég Ingvild Snildal lett), nem érheti őket igazán bírálat. Végül 50 méter mellen – nem olimpiai szám – Financsek Gábor mutatta meg magát, aki a 2-es kőről ugorva nem vívta ki a döntőbe jutást középfutamából. Szép nap volt azért!

Kis Gergő 800 méteres gyorsúszásban szerzett aranya a hetedik magyar elsőség volt az Eb-n, amivel 5 nap után – az előzetes várakozásokat jócskán túlszárnyalva – az éremtáblázat élén állunk 7 arannyal, 5 ezüsttel és 5 bronzzal. Éremesélyek jönnek még, Cseh László például 100 méter pillangón aranyéremért úszik a szombat 17 órakor kezdődő döntők során.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.