A szombat fő attrakciójának a spanyol–horvát rangadó ígérkezett, egészen péntek éjszakáig. Ám a németek ekkor 32–30-ra legyőzték a franciákat, ezzel az A csoport élén végeztek, amivel felborítottak minden előzetes kalkulációt. Hisz korábban úgy tűnt, a horvátok és a spanyolok megszakadnak azért, hogy nyerjenek, és a negyeddöntőben elkerüljék a gall címvédőket, az új helyzetben azonban ehhez ki kellett kapniuk. Persze sportszerűség is van a világon, kevésbé ábrándos lélekkel pedig az vetődhetett fel: a horvátok a világ szeme, a házigazdák meg több ezernyi hívük előtt hajlandók-e, mernek-e bohócot csinálni magukból?
Mert nem állíthatjuk ugyan, hogy Madrid népe megőrül a kézilabda vb-ért – a foci mindent visz, a világ- és Európa-bajnok válogatottak minimum félistenek, a fővárosnak ráadásul sporttörténelmi rekordként négy klubja – a Real, az Atlético, a Rayo Vallecano és a Getafe – szerepel az első ligában –, de tízezer ember, több száz zászló és pár tucat dob azért mindig akad, és ennyi éppen elég az ihletett hangulathoz.
A horvátok bezzeg kedélyesen kacarásztak a melegítés alatt, nem keltették azt a benyomást, mintha perceken belül szét akarnák szaggatni magukat és az ellenfelet. Ehhez képest Strlek és Tomas már a 25. másodpercben testi épségét kockáztatva vetődött a labdára, Alilovic úgy őrjöngött egy-egy bekapott gól után, mintha a vb-döntő hosszabbításában lennénk, Vori és Aguinagalde pedig olyan könyörtelenséggel gyilkolászta egymást a hatoson, hogy ha ezt az utcán teszik, bilincsbe verve viszik el mindkettőjüket.
Beigazolódott, hogy a vb egyik szlogenje, a játékosokra utaló „95 százalék izom, 100 százalék szenvedély” nem puszta szólam; az igazi klasszis valóban képtelen szándékosan gyatrán, érzelmi túlfűtöttség nélkül kézilabdázni. A délszlávok a félidőben 15–13-ra vezettek, és végül úgy kerekedtek felül 27–25-re, hogy egy ütközést követően gólzsákjuk, Cupic majdnem hősi halált halt.
Azonban túlélte, és ha mindkét csapat ugyanúgy folytatja, a nyolcad- és a nagyeddöntőt is túl fogják – akár a franciák ellen.
Brüsszel egy központból irányított és egységes fellépést vár el mindenkitől