Spanyolok idegenben, Barcelonában

Bár hivatalosan a spanyolok rendezik a férfi kézilabda-világbajnokságot, hétfőn valójában más országba érkeztünk a magyar–lengyel nyolcaddöntőre: Katalóniába.

Ballai Attila
2013. 01. 21. 20:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Madridban balonmano, Barcelonában handbol a sportág neve, de ez a legkevesebb, ami szétválasztja a két nációt. Mert most már kettőről kell beszélnünk: Katalónia közeli elszakadását tervezi, és a szándék nem kérdéses, csupán az, mekkora terület forog kockán. Hogy nem kicsi, az bizonyos. A közelmúltban egyszer alkalmam volt látni, amint Valenciában merev görcsbe esnek a Viva Espana refrén hallatán, és még jóval lejjebb Alicantét is egyre többen nevezik valenciaiul Alacantnak.

Vasárnap este ráadásul újabb súlyos sérelem érte utóbbi nemzeti kisebbséget: a Real Madrid a spanyol labdarúgóligában úgy tarolt 5-0-ra Valenciában, hogy már félidőben kialakult a végeredmény, és szünet után Cristiano Ronaldóék olyan peckesen sétálgattak a pályán, mint a matador a ledöfött bika körül.

Ezért is bölcs előrelátás, hogy a szervezők a spanyol válogatottat minél tovább távol tartják a „külföldtől”. Zaragoza e szempontból is megfelelő helyszínnek tűnt a szerbek elleni nyolcaddöntőre, miközben Barcelonába a szlovén–egyiptomi és a magyar–lengyel összecsapást telepítették hétfőre. A Montjuic hegyen, idilli környezetben estek egymásnak a csapatok, azaz az egyiptomiak inkább hanyatt, hisz már félidőben 19-11-es hátrányba kerültek, onnan tápászkodtak fel 31-26-ra.

Odaát, Zaragozában a spanyolok végig ellentmondást nem tűrően pofozták a szerbeket, féltávnál 20-12-re vezettek, és meg sem álltak 31-20-ig. E végkifejletet Barcelonában a legvisszafogottabb tetszésnyilvánítás sem fogadta. Ha már itt tartunk, annak is megvan a maga bája, amint a délvidéki Sterbik Árpád kivédi a szerbek szemét, de ezt a kínt mi is kiálltuk még múlt csütörtökön.

Ezzel két negyeddöntő párosítása végérvényessé vált – Spanyolország–Németország, Oroszország–Szlovénia –, afelől sem lehetett kétség, hogy létrejön a francia–horvát csúcsrangadó, csupán az vár döntésre, ki szalad a dánok karjaiba. A mieink vagy a lengyelek?

Természetesen nem túl vidám feladat megütközni a 2011-es vb ezüstérmesével, a tavalyi Európa-bajnokkal, de még százszor inkább ez a megpróbáltatás, mint kedden délután elindulni hazafelé.

Vagy a spanyoloknak, ha addig állják a sarat, majd az elődöntőre idegenbe – Barcelonába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.