Erdogannal a török–magyar derbire

Ezerháromszázötven kilométer, 25 óra, két fővárossal, három határátlépéssel és egy szívnek kedves kitérővel.

Balogh Roland
2013. 03. 25. 14:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerbia déli részétől egészen Törökországig egy, a török kormányfőt, Recep Tayyip Erdogant ábrázoló hatalmas ponyvával leterített utánfutós autó kísért utunkon. A Budapest–Belgrád–Szófia–Isztambul nyomvonal lassan a végéhez közeledett, Erdogan képmása pedig kedvesen mosolyogva integetett felénk. A molinó gazdája, a török határnál, beszélgetésünket hallgatva csak annyit kérdez: Mádzsárisztán? Az igenlő választ követően mosolyogva csak annyit mond: sok szerencsét! „A törökök most nagyon gyengék, a magyarok átmennek rajtuk!” – ezt már a vízumot pecsételő vámos súgja oda nekünk, mikor megtudja, hogy kis társaságunk a török–magyar derbire utazik az Európa és Ázsia határán fekvő gigapoliszba.

A reggel már a Márvány-tengernél éri kisbuszunk; mielőtt azonban elérnénk célunk, felkerestük II. Rákóczi Ferenc fejedelem házát Rodostóban (törökül Tekirdag). Noha Rákóczi 1718–1735 közötti száműzetése óta egy Győrnyi város épült a bujdosó fejedelem rezidenciája köré, érdemes egy rövid sétát tenni a környéken. A  XVI. századi faburkolatú ottomán lakóházak még borzasztóan lerobbant állapotban is lenyűgözőek.

A tavasz idén úgy látszik Isztambult is elkerüli. A nap ugyan süt, de vacogós hideg lesz, amint eltűnik a láthatáron. A városba ennek ellenére érdemes jó alaposan szétnézni, mintegy három ezer éves városi kultúra hever az ember lába alatt. A talán a legtöbb névváltoztatáson átesett, Krisztus előtt 657-ben a megarai görögök által alapított Byzantionban az ókori görög, római, később bizánci, keresztes, majd az ottomán török emlékek egymást érik; a történeti belvárosban bármibe botlunk, az gyakorlatilag legalább ötszáz éves.

Közben a modern Isztambul sem tétlenkedik: a nap szinte minden szakában óriási tömegek hömpölyögnek a 14 milliósra duzzadt nagyváros utcáin, a kompok percenként hozzák-viszik az utasokat a Boszporusz két partja között. Ha pedig az ember a döner szülőrégiójában jár, nem árt kipróbálni a palettát, és a vállalkozó kedvűek kérhetik birkából, netán bárányból. Rossz hír lehet a sört kedvelő szurkolóknak, hogy az elmúlt négy évben megháromszorozódott az alkohol tartalmú italok ára, így nem olcsó a poharazgatás. Mint helyiektől megtudjuk, a nyugat-európai árfekvés oka az, hogy a kormányzat ezzel szeretné csökkenteni a mozlim lakosság, és elsősorban az európai életstílushoz közelebb álló isztambuliak alkoholfogyasztását.

Az éjszakai élet mindezek ellenére mozgalmas, rengeteg kis apró bár, kávézó cikázza például a Galata-negyedet. Meccshangulat ugyan még nem volt, nem láttunk török mezben cirkáló tömegeket, azonban már vasárnap este „birtokba vettünk” egy apró utcácskát az Aranyszarv-öböl mentén. Olyannyira, hogy a berekedésig fajuló éneklést, rigmusskandálást jó néhány helyi is megtapsolta. Reméljük viszont, hogy kedden este mi tapsolhatunk majd a magyar győzelemnek a Fenerbahce stadionjában, a Sükrü Saracogluban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.