Di Canio csak a fociról hajlandó beszélni

Nem hajlandó „fasiszta” érzelmeiről beszélni az általa eddig elmondottakon túl az angol Sunderland labdarúgócsapatának új olasz vezetőedzője.

WL
2013. 04. 02. 14:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 44 esztendős olasz tréner a hétvégén írt alá két és fél évre szóló szerződést az angol Premier League-ben kiesést jelentő helyen álló együttessel. Kinevezése azonnal politikai jellegű botránnyá fajult: még meg sem száradt a tinta a frissen aláírt szerződésen, amikor David Miliband, a Munkáspárt vezette előző brit kormány volt külügyminisztere – aki lengyel zsidó holokausztmenekültek gyermekeként született Angliában – lemondott a Sunderland alelnöki tisztségéről. Döntését azzal indokolta, hogy Di Canio korábban többször hangoztatta szélsőjobboldali politikai nézeteit.

Az új tréner – akinek korábbi, karlendítéses fasiszta köszöntéseiről a brit sajtó a kinevezés óta folyamatosan egész oldalas fotókat közöl – már első nyilatkozatában „nevetségesnek és szánalmasnak” minősítette a politikai nézeteivel kapcsolatban vele szemben felhozott vádakat, és „ostobaságnak” azokat beszámolókat, hogy rasszista nézeteket vallana. Kedden délelőtt első sajtóértekezletén pedig kijelentette: amit erről az ügyről el akart mondani, azt már elmondta, és az erre vonatkozó kérdésekre többé nem hajlandó válaszolni. „Nem akarok politikáról beszélni, nem a parlamentben vagyunk, én sem vagyok politikus, és ezentúl csak a futballról vagyok hajlandó nyilatkozni” – mondta a Sunderland új edzője, a maga részéről lezárva a kérdést.

A keddi brit sajtó azonban bőséges terjedelemben tárgyalja a Di Canio-ügyet. A baloldali The Guardian azt írta, hogy az olasz szakember előző csapatát, a Swindon Townt a rendőrség nem egyszer figyelmeztette, hogy Di Canio a mérkőzések után elfogadhatatlan módon „hecceli” az ellenfél szurkolótáborát. Nick Watkins, a Swindon volt klubigazgatója a lapnak elmondta: a februárban leköszönt Di Canio a csapatot is „kézigránáttal fegyelmezte”. „Utána én takarítottam el a romokat, mint a Vöröskereszt” – fogalmazott Watkins.

A The Guardian – az összes többi brit laphoz hasonlóan – felidézi, hogy Di Cano 2005-ban, az olasz Lazio játékosaként karlendítéssel üdvözölte egy gólja után a csapat szurkolóit, később pedig azzal magyarázkodott, hogy ő ugyan „fasiszta, de nem rasszista”. A keddi brit sajtó egyöntetűen felidézi, hogy az olasz edző hazája egykori fasiszta diktátorát, Benito Mussolinit „mélységesen félreértett, rendkívül fegyelmezett, etikus személyiségnek” nevezte.

A konzervatív Daily Mail külön keretes elemzést közölt kedden arról, hogy a Sunderland új edzőjének egykori csapata, a Lazio szurkolótábora a legrettegettebbek közé tartozik egész Olaszországban, és az együttes közönségéből az olasz szélsőjobboldal pártjai bőséggel toboroznak. A Lazio ultrái a mérkőzéseken magasba tartott transzparenseiken a zsidók auschwitzi kiirtását éltették, zsidó temetőket dúltak fel, tavaly pedig az angol Tottenham szurkolói ellen alaposan megtervezett, könnygázgránátokkal és baseballütőkkel végrehajtott, vérfürdőbe torkolló támadást hajtottak végre egy ivóban – áll a Daily Mail keddi írásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.