Péntek esti hokikérdés: budapesti hősökké válnak-e a szapporóiak?

Frenetikus hangulat várja este kazahverő jégkorong-válogatottunkat az olaszok elleni meccsen, ahol ha nyer a csapat, biztosan feljut a legmagasabb szintet jelentő A csoportba.

Gabay Balázs
2013. 04. 19. 4:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre félelmetesebb hangulat veszi körül a magyar jégkorong válogatottat – pozitív értelemben véve. Egy hazai pályán rendezett dívizó I-es világbajnokságon ez ugyan elvileg nem kellene hogy az újdonság erejével hasson, hiszen 2011-ben Ladányiék már megtapasztalták, milyen atmoszféra uralkodik a Papp László-arénában, amikor 9000 hokifanatikus üvölti a pakkot a hálóba. Nos, miután Mihály Árpád és Tokaji Viktor löketénél ezt megtették, a hangrobbanástól majd szétesett a csarnok, a nemzeti csapat pedig sokadszorra is bebizonyította, hogy képes emberfelettit nyújtani. Az állítást alátámasztja, hogy magyar hokis még soha nem örült győzelemnek Kazahsztán ellen, no meg ott van a szerdán tapasztalt hihetetlen küzdeni akarás, mely rég nem látott sikert eredményezett.

Mondják, hogy a gyengébbik nem birtokában van egy különleges képességnek, melyet egyszerűen csak női megérzésnek szoktak hívni. Nos, szerdán kiderült, a magyar hokiszurkoló – nemtől függetlenül – szintén elsajátította ezt a készséget, 200-250 nemzeti színekben pompázó honfitársunk ugyanis meglepte a csapatot a kazah meccs előtti edzésen.

Az ilyen, mérkőzés előtti szurkolói látogatások idehaza általában vereségsorozat, lélektelen játék után érik a klubokat, de a helyzet ezúttal egészen más volt. Bartalisék kesztyűjéhez odafagyott a bot, amikor a tábor bevonult az addig csendes arénába. A szurkolók a tréning végére meccslázba hozták hokisainkat, akik alig hitték el, amit látnak. A korábban a tengerentúlon is játszó Mihály Árpád például azt mondta, 15 éve üti a korongot, de ilyen fanatizmust még nem tapasztalt. Talán nem véletlen, hogy Szuper Levente a Kazahsztán elleni mérkőzést követően is a megfelelő kondíció és koncentráció mellett a szurkolást emelte ki mint a siker egyik alapkövét.

Az ázsiaiak elleni világraszóló győzelem után pénteken a csapat Olaszországgal mérkőzik, mégpedig komoly tétért. Ha nyerünk, akkor 1928 és 2009 után újra a legmagasabb osztályba jut a magyar válogatott. A szapporói hősök közül még maradtak jó páran a keretben, elég csak Szuper, Sille, Vas, Ladányi, Sofron vagy Tokaji nevét említeni. Az ukránok elleni, feljutást érő csodameccs óta a kerethez csatlakozók felemás érzésekkel töltötték el az embert, hiszen egy-egy találkozón ugyan megmutatták, hogy fel tudják venni a versenyt a legerősebbekkel is, de az áttörés egészen mostanáig elmaradt.

A kazahok legyőzéséhez a játékosok erőnléte, technikája, hite persze nem lenne elég, ha nem állna mögöttük egy felkészült szakember, Rich Chernomaz. A kanadai tréner kalaplengetést érdemlő pedigrével érkezett hazánkba, játékosként több mint ötven meccsen lépett jégre az NHL-ben, edzőként pedig több német csapatnál is letette névjegyét. A vb előtt komoly támadások érték, miután szövetségi kapitányként néhány meccsre leült az Alba Volán kispadjára. A korábbról ismert „ocskayligázást” és személye elleni hadjáratot váltott ki az a lépése is, amikor a bajnok dunaújvárosi játékosok kiszorultak a szűk keretből. A válogatott azonban a britek legyőzését és a Dél-Korea elleni vereséget maga mögött hagyva megverte az egyértelmű esélyes Kazahsztánt, amit akár lapunk egyik sportújságírójának szavaival is magyarázhatnánk: végre egy edző, aki nem a taktikához válogatja a játékosokat, hanem a taktikát igazítja a meglévő csapathoz.

Visszakanyarodva az olaszok elleni mérkőzéshez, a matematika nyelvére egyszerűsítve a helyzetet, minden kristálytisztának tűnik. Ha péntek este a rendes játékidőben megvernénk a taljánokat, akkor teljesen mindegy, hogy ők az utolsó fordulóban mit játszanak Kazahsztánnal, vagy hogy mi milyen eredményt érünk el Japán ellen, mert feljutottunk az A csoportba. Minden más eshetőségről ide kattintva tudakozódhat.

A magyar válogatott egyetlen sérültje Magosi Bálint, aki szerdán térdével állta útját egy komoly kazah löketnek, de a jegelés és a szolid kúra segít, így nem valószínű, hogy kihagyná a sorsdöntőnek tűnő pénteki meccset. A mieink közül a kapu előtt eddig Sikorcin Ladislav (2 gól + 2 gólpassz) és Vas Márton (1 + 4) volt a legeredményesebb.

Az olasz válogatott a legtöbb pontot (9) és a legtöbb gólt (13) szerezte az első három fordulóban, így túlzás nélkül kijelenthető, hogy a feljutás egyik legnagyobb esélyese. A játékosok jó része a bitang erős hazai bajnokságban edződik – többen csapattársai Ladányinak a Bolzanóban –, néhányan pedig a szintén komoly színvonalat képviselő osztrák és finn ligában légióskodnak. A csoportos tapasztalattal a hátuk mögött nem lesz könnyű megszorongatni őket, de a 2011-es tapasztalatokból kiindulva ez sem lehetetlen.

Az olaszok ellen eddig lejátszott 31 meccsen kilencszer mi, tizenötször pedig ők örülhettek győzelemnek, hét alkalommal végeztünk döntetlenre ellenük. A legutóbbi, 2011-es Papp László-beli találkozás különösen fájó, ugyanis ki-ki mérkőzésen vertek meg bennünket, és kvalifikálták magukat a legjobbak közé – helyettünk.

Itt a lehetőség a visszavágásra.

Hajrá, magyarok!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.