A londoni együttes története során először diadalmaskodott a második számú európai kupasorozatban, egy évvel azután, hogy megnyerte a Bajnokok Ligáját. Mivel korábban az azóta már megszűnt Kupagyőztesek Európa Kupájában is győzött, a labdarúgás történetének negyedik olyan csapata lett, amely mindhárom kontinentális kupatrófeát megszerezte, s az első, amely a BL-siker utáni esztendőben nyert az Európa-ligában.
A portugál Benfica sorozatban hetedik európai kupafináléját bukta el, legutóbb 1962-ben, a Guttmann Béla által edzett gárda győzött, mégpedig a BL jogelődjének számító Bajnokcsapatok Európa Kupájában (BEK).
Az első félidő első felében némi meglepetésre az előzetesen esélytelenebbnek tartott Benfica rohamozott nagy lendülettel. A Chelsea kapuja az első húsz percben több alkalommal is veszélyben forgott, az angolok csak elvétve jutottak el portugál riválisuk 16-osáig. A londoni gárda a szünet előtt tért igazán magához, a 38. percben a csapatkapitány Frank Lampard távoli lövését Artur kapus hatalmas bravúrral hárította. A játékrész hajrájában aztán újabb lehetőségek adódtak a Benfica előtt, de a szünetre 0–0-s állással vonultak a csapatok.
Portugál góllal indult a második félidő, de a holland játékvezető les miatt érvénytelenítette a találatot. Tíz perccel később a Chelsea az egyetlen igazán komoly helyzetét gólra váltotta, ám nem sokáig örülhettek az angol csapat szurkolói, mivel röviddel ezután büntetőből egyenlített a portugál együttes. A folytatásban a gárdák igyekeztek eldönteni az összecsapást, lehetőségek mindkét fél előtt adódtak, Lampard kapufája után a lefújás előtti másodpercekben aztán egy szögletnél Ivanovicról teljesen megfeledkeztek a portugálok, a szerb védő pedig egy egészen különleges mozdulattal, íves fejessel vette be a Benfica kapuját, s ezzel eldöntötte a kupa sorsát.
Chelsea–Benfica 2–1 (0–0)
Amszterdam, 51 800 néző, v.: Björn Kuipers (holland)
gólszerzők: Torres (60.), Ivanovic (93.), illetve Cardozo (68., 11-esből)
sárga lap: Oscar (14.), illetve Garay (45.), Luisao (62.)
Chelsea:
Petr Cech – Cesar Azpilicueta, Gary Cahill, Branislav Ivanovic, Ashley Cole – David Luiz, Frank Lampard – Ramires, Juan Mata, Oscar – Fernando Torres
Benfica:
Artur – André Almeida, Luisao, Ezequiel Garay (Jardel, 78.), Melgarejo (Ola John, 66.) – Enzo Pérez, Nemanja Matic, Rodrigo (Lima, 66.) – Nicolas Gaitán, Eduardo Salvio – Óscar Cardozo