„Kár, hogy a legjobb magyar futballista, Huszti Szabolcs nem játszik a magyar válogatottban. 19 évesen építettem rá a nemzeti csapatot, most értesültem róla Berlinben, hogy nem akar visszatérni a válogatottba, úgyhogy felteszem a kérdést edzőként: hogyan fordulhat elő ilyesmi egy játékossal, aki akár két-három pontot is jelenthet egy selejtezősorozatban? Hogy lehet, hogy egy ilyen szenvedélyes futballista már nem akar Magyarországért küzdeni, mi az, ami itt félresiklott? Mosolyogtam, amikor túl öregnek nevezte magát, ő, aki a Bundesliga egyik legjobbja: neki kellene vezetnie a pályán a fiatalokat. Ha magyar kapitány vagy szövetségi elnök lennék, mindenképpen beszélnék vele, mert a 2016-os Eb-re jutás kulcsfigurája lehetne” – mondta a 2004 és 2006 között a magyar válogatottat irányító Lothar Matthäus a DIGI Sport Reggeli Start című műsorában.
A német válogatott egykori legendás játékosa azt mondta, élvezte a munkát a magyar kispadon, de egy új csapat felépítéséhez négy-hat évre lett volna szüksége, azonban nem kapta meg azt a bizalmat. „Nem volt mögöttem erő az egész megváltoztatására, hiába volt számos ötletünk, irigységet éreztem a magyar edzők részéről. Nem volt együttműködés, összefogás, néha öt-tíz focistát is nyomás alá helyeztek a klubjaikban, hogy ne jöjjenek a válogatottba, koncentráljanak a csapatukra. Sokszor kényszerből válogattam be annyi játékost, mert a klubvezetők, edzők akadályozták a munkámat, nem volt 100 százalékos profizmus.”
„Hogy azért fordult volna meg annyi focista a keretemben, mert el akartuk adni őket menedzserekkel külföldre? Engem nem lehet így befolyásolni, Bulgáriában sem ment, hiába próbálták. Hallottam ezeket a pletykákat, aligha akartak nekem ezzel jót, de igazából a magyar focinak tettek rosszat” – tette hozzá.
Matthäus szerint ha a barátságos meccseken könnyebb ellenfelet választanak a válogatottnak, az ugyan jobb ranglistás pozícióhoz vezethet, de hosszabb távon nem ez lehet a célravezető megoldás. „Nem érdekesek a könnyű győzelmek, én azt akartam, hogy tanuljanak a játékosaim a komoly meccseken, máskülönben nem tudunk felkészülni a mostani, Hollandiához hasonló kihívásokra, kulcsfontosságú meccsekre, ismeretlen lesz a szituáció. Sajnos láttam a történelmi 1–8-as meccset: ennél azért több van a magyarokban, ilyen megszégyenítő eredmény nem születhet, észre lehetett venni, hogy valami nem stimmel ebben a csapatban. Ilyet nem szeretnék látni a saját csapatomtól, hogy nem küzd teljes erővel, feladták Romániában és Hollandiában is.”
Esetleges újbóli magyar szerepvállalásával kapcsolatban elmondta: „Itt élek, szeretem Magyarországot, követem a futballt. Nem az a lényeg, hogy külföldi vagy magyar legyen a kapitány, ezt a csapatot tovább kell építeni. Én itt vagyok, ha úgy gondolják, segíthetek, de akkor beszélnünk kell egymással. Nem mondok kategorikusan nemet vagy igent, vannak tapasztalataim, de meg kell győződni a feltételekről.” A német edző véleménye szerint az utánpótlásba kellene többet befektetni, világos koncepcióra, a szakmában nyugalomra és együttműködésre, nem pedig kétévenkénti kapkodásra van szükség.