Pénzre váltják az aranyakat a kajak-kenusok

A Magyar Kajak-Kenu Szövetség ma már egymilliárd forint forgalmú cégként is felfogható.

2014. 09. 03. 3:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miként bármelyik sportági szövetség, természetesen az MKKSZ is nonprofit szervezet, ám a törvények arra lehetőséget biztosítanak, hogy gazdasági társaságot alapítson. Ezt meg is tette, már 2009-ben. A korát megelőző ötlet, a Canoe Kft. létrehozása Baráth Etele elnöknek és Schmidt Gábor főtitkárnak volt köszönhető.

A cégnek több feladata is van: egyrészt a vagyongazdálkodás – csak az MKKSZ tulajdonában lévő hajópark piaci értéke durván 200 millió forint –, a versenyek, edzőtáborok biztosítása; valamint a bevételtermelés, ekképpen hozzájárulva a további sportági fejlesztési célok megvalósításához. A kft. telephelye, a Kolonics György Vízisport Központ ráadásul önálló vízitelepként is működik. Mi több, e tekintetben a legnagyobb, a legfontosabb az országban, a teljes „vízi forgalomnak” durván a tíz százalékát bonyolítja le. Rendszeresen itt edz például Kökény Roland, Dombi Rudolf, Dudás Miklós, a Vasbányai Henrik – Mike Róbert kenupáros.

A pekingi és a londoni olimpia közötti ciklusban az MKKSZ a korábbi időszakhoz képest kevesebb állami támogatásból gazdálkodott, ezért különösen fontos volt, hogy a Canoe Kft. az általa termelt bevétellel járuljon hozzá a szövetség működéséhez. E feladatának csak részben tudott megfelelni.

A kft. életben új korszak kezdődött Weimper József érkezésével. A 2012. július 1-jén kinevezett ügyvezető, aki közgazdászként a multinacionális cégek világából hajózott át – a jó értelemben vett belterjes sportágban persze ő sem lóghat ki a sorból: maga is kajakos –, új szemléletet hozott a cég, s talán az egész kajak-kenu életébe. Weimper József – ezzel ő maga is tisztában van – szigorú vagyonkezelési felfogása, „minden forint számít” megközelítése eleinte nehezen ivódott be a kajak-kenus közösség életébe.

„A legfontosabb küldetésünket, a versenyek biztosítását, továbbá a vagyon megóvását ma már, úgy gondolom, példaértékűen látjuk el. Minden egyes kajakot, kenut, sárkányhajót, csónakmotort digitálisan, fényképpel tartunk nyilván, az elmúlt két évben kiadott minden eszköz útját, hollétét ismerjük, s az évekkel ezelőtti dokumentumokat is archiváltuk digitálisan, így minden könnyen gyorsan előkereshető, ha szükséges” – jegyzi meg.

Konkrét számokat is említ, amikor a munkájáról beszél. „További céljaink szintén az elvárásoknak megfelelően alakultak, menedzserattitűdömből adódóan mégsem vagyok teljesen elégedett. 2012 első félévében, mielőtt átvettem volna a kft. vezetését, 21 millió forint bevételt realizált a cég, 2014 első félévében már 48 milliót, s éves szinten további 6 millió forint működési költséget spóroltunk meg a szövetségnek, de azt kell mondjam, hogy a bevételtermelésre, az egyesületek számára a példamutatásra, a tapasztalataink átadására nem tudtunk elég figyelmet fordítani, ugyanis a versenybiztosítási, vagyonkezelési feladataink viszik el az erőforrásaink kilencven százalékát. Mondjuk úgy, hogy megkerestük, amit meg lehetett, de nem kerestük még meg, amit meg lehetne.”

Weimper József a vízitelep fejlesztését legalább ilyen fontosnak tartja. Az ő gyakorlati elképzelései alapján a szövetség megrendelésére a tervek már el is készültek, a projekt hamarosan a kivitelezési szakaszba lép. Az ügyvezető nemcsak arra ügyel, hogy új hajótároló, az eddiginél több, komfortosabb közösségi és laktér, nagyobb konditerem épüljön, a gazdálkodási szemléletet szeretné fenntartani és az egész sportágban elfogadtatni. E munkában a szövetség hajójának fedélzetére főtitkárként a parancsnoki hídra visszatérő Schmidt Gábor támogatására is számít.

Az aranyérmek számával, a magyar sportéletben kivívott ranggal párhuzamosan a Magyar Kajak-Kenu Szövetség szervezetként is növekedett, mára egyúttal „milliárdos forgalmú céggé” is vált, ami új kihívások elé állította az elmúlt két évben. Az ezzel járó feladatok ellátása összetettebb szemléletmódot igényel a szövetség irányítóitól is. Az állam bőkezűen támogatja az egész magyar sportot, benne kiemelten a kajak-kenut, ám a központi forrásokat  fejlesztésre szánja, a működés költségét – legalábbis egy részét – egyre inkább az MKKSZ-nek magának kell előteremtenie.

A célként kitűzött hat riói érem – köztük két arany – megszerzéséhez profi sportolókra, sőt világklasszisokra van szükség, a háttér biztosításhoz inkább gazdasági szakemberekre. „Az erőforrásokért folytatott versenyben a megszerzett gazdasági tapasztalat épp akkora versenyelőnyt jelent, mint amilyet a mindent a kajakozásnak alárendelő válogatott versenyző élvez a szabadidős sportolóval szemben” – él plasztikus hasonlattal Weimper József.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.