Paralimpia: Suba Róbert ezüstérmes

Ezzel a magyar küldöttség 11. érmét szerezte meg.

MTI
2016. 09. 15. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Bajai Vízisport-egyesület 36 éves versenyzője már szerdán is remek teljesítményt nyújtott, az előfutamból második helyével egyből a fináléba került, azaz a középfutamban már nem kellett vízre szállnia.

A festői Rodrigo de Freitas-lagúna az augusztusi olimpián sok sikert, aranyérmeket hozott a magyaroknak, és Subának is az volt a célja, hogy éremmel távozzon erről a pályáról.

A legjobb nyolc versengésében egy-egy argentin, lengyel, brazil, brit, francia, kínai és ausztrál volt a hármas pályán rajtoló magyar ellenfele. Suba nem rajtolt igazán jól, de a táv felénél már az élmezőnyben lapátolt. A legjobban a lengyel Jakub Tokarz kezdett, aki aztán végig meg is tartotta előnyét. A magyar kajakos a franciával és a brittel volt nagy versenyben, de végül sikerült őket megelőznie, és így másodikként ért célba.

„Nagyon örülök az ezüstéremnek, bár kevésen múlt az első hely, 45 ezreden – értékelte versenyét a magyar parakajakos. – A bemelegítés után kezdett felerősödni az oldalszél, ez instabillá tette a hajót. Ráadásul az argentin versenyző kijött a rajtgépből, én pedig túl sokat voltam a rajtban, elfújt a szél, kellett korrigálnom, hogy egyenesben tartsam a hajót, és ez meghosszabbította a reakcióidőt a rajtnál. Rosszul kezdtem, utána egy jó erős iramot mentem, ha 210 méter lett volna a pálya, akkor behoztam volna a lengyelt, de ez van, örülök az ezüstnek.”

Suba Róbert hozzátette: folytatja a versenyzést, szeretne ott lenni Tokióban is, és aranyérmet szerezni a japán fővárosban.

Suba Róbert fiatalon több sportágat is kipróbált, majd 19 évesen, többéves ejtőernyős tapasztalattal, többtucatnyi ugrást követően egy „rendellenes nyitás” következtében 1500 méter magasról lezuhant, és gerincsérülést szenvedett. Azóta kerekesszékben él, de már a baleset után, a kórházban folytatta a sportolást, a kajak-kenut néhány éve kezdte el.

A parakajak most debütált a paralimpián, a sportolók minden számban 200 métert lapátolnak.

Ugyanebben a kategóriában – a legsérültebbeknél, KL1-ben – Váczi Anita hatodik lett a nők versenyében, míg KL2-ben Varga Katalin az ötödik helyen ért célba.

„Titkon reménykedtünk Robi éremszerzésében, a felkészülése remekül sikerült – mondta az MTI-nek Weisz Róbert, a paraszakág vezetője. – Az egész csapattal nagyon elégedett vagyok. Már az nagy dolog volt, hogy négy versenyzővel tudtunk itt lenni. Közülük hárman pontszerzők lettek, és Rozbora András is alig maradt le a hatodik helyről.”

Utóbbi sportolóval kapcsolatban a szakember hangsúlyozta: két éve világbajnok volt, aztán más kategóriába került, sokkal kevésbé sérültek közé, de ő nem tört össze, kőkeményen dolgozott tovább, és kiharcolta a paralimpiai indulás jogát, ami példaértékű.

Az idei moszkvai Európa-bajnokság kétszeres aranyérmese, Suba Róbert a magyar küldöttség 11. érmét szerezte Rióban, öt bronz mellett ez a hatodik ezüst.

Eredmények

Férfiak

KL1, paralimpiai bajnok:
Jakub Tokarz (Lengyelország) 51,084 mp
2. Suba Róbert 51,129
3. Ian Marsden (Nagy-Britannia) 51,220

KL2, paralimpiai bajnok:
Curtis McGrath (Ausztrália) 42,190 mp
2. Markus Swoboda (Ausztria) 43,726
3. Nick Beighton (Nagy-Britannia) 44,936
7. ROZBORA ANDRÁS 47,893

Nők

KL1, paralimpiai bajnok:
Jeanette Chippington (Nagy-Britannia) 58,760 mp
2. Edina Müller (Németország) 58,874
3. Kamila Kubas (Lengyelország) 1:00,232
6. Váczi Anita 1:03,688

KL2, paralimpiai bajnok:
Emma Wiggs (Nagy-Britannia) 53,288
2. Natalja Lagutenko (Ukrajna) 55,599
3. Susan Seipel (Ausztrália) 56,796
5. Varga Katalin 59,226

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.