Bár a Varsóban és Sziléziában legendásnak számító Steiner János – aki a Legiával, a Ruch Chorzówval és a Górnik Zabrzéval is bajnoki címet szerzett – 1960-ban váratlanul elhunyt, azért a hatvanas évek Szolár Lajos chorzówi sikerével kezdődtek, majd Farsang Ferenc és Kalocsay Géza írta be a nevét a lengyel labdarúgás és különösen a Górnik Zabrze történetébe. Éppen ezért aligha véletlen, hogy éppen egy lengyel–magyar válogatott mérkőzés megszervezése jutott eszébe a lengyel pártvezetésnek, amikor a társadalmat a maga oldalára szerette volna állítani. (Tegyük hozzá: erre esélye sem volt.)
A Lengyel Egyesült Munkáspárt vezetősége 1966 tavaszán arra kérte az MSZMP vezérkarát, hogy járuljon hozzá egy válogatott összecsapás lebonyolításához Chorzówban, május 3-án. A találkozóra kizárólag azért volt szükség, hogy eltereljék a lengyel hívők figyelmét az ugyanarra a napra tervezett częstochowai egyházi ünnepségekről. (Częstochowa alig ötven kilométerre fekszik Chorzówtól.) Lengyelország ugyanis 1966-ban ünnepelte a kereszténység felvételének ezredik évfordulóját, és erre a napra milliós tömegrendezvényt tervezett az országban a kommunizmus évtizedeiben is milliókat megmozgató katolikus egyház az egyébként magyar alapítású pálos rend Jasna Góra-i kolostora elé. A magyar futball óriási népszerűségnek örvendett Lengyelországban, így megalapozottnak tűnt a pártvezetők számítása.
Az ötlet onnan jött, hogy a versenynaptárban egyébként is szerepelt egy lengyel–magyar meccs terve, amelyre április 20-án, Budapesten került volna sor. A lengyelek módosítási kérelmét március 7-én Jan Kiljańczyk budapesti lengyel nagykövet személyesen terjesztette be a magyar külügyminisztériumnak, hogy az járjon közbe a május 3-i katowicei rendezés érdekében. Az ok: „az sok embert eltérítene a körmeneten való részvételtől.” A külügy átpasszolta a kérés a párt vezetőségének, amely megsegítette a lengyel elvtársakat. Másnap Biszku Béla, az MSZMP Központi Bizottságának titkára másnap bejelentette, egyetértenek azzal, hogy „a magyar válogatott – a korábban kialakított program ellenére is – május 3-án Katowicében játsszon.”