– Gyakran teszik fel a női súlyemelőknek a kérdést, hogy miért választották a sportágat, de az ön esetében talán helytállóbb ez a megközelítés: volt más választása?
– Jó kérdés. Lényegében beleszülettem a sportágba, édesapám súlyemelő volt, később edzősködött, a két bátyám néhány évvel előttem kezdte a sportágat, én 1990-ben, hétévesen csatlakoztam hozzájuk. Oroszlány, ahol felnőttem, kis város, kevés volt akkoriban a lehetőség a sportolásra, de nekem egyébként is magától értetődő volt a sportág, nem is gondolkoztam el más lehetőségen.
– Az első sikerek is ilyen természetesen jöttek?
– Tény, hogy sok minden adott volt. Oroszlány fellegvára volt a súlyemelésnek, sok tehetség került ki onnan. Jó volt a mozgáskultúrám is, ami fontos, mert minél szebben tanulja meg valaki a technikát, annál gyorsabban tud fejlődni és egyre jobb eredményeket elérni. De szükség volt a szorgalomra és a kitartásra is.
– Melyik korai sikere a leginkább meghatározó élmény?
– A tatabányai serdülő Európa-bajnokság 1997-ből. Húsz kilométerre laktunk a helyszíntől, sok családtag szurkolt a helyszínen, a bátyámmal mindketten aranyérmesek lettünk. Az a nyár más szempontból is fontos volt számomra: akkor fejeztem be általános iskolát, és a nyarat már az edzőtáborban tölthettem, az idősebb korosztállyal közösen.
– Akadt, aki ott nagy hatással volt a pályafutására?
– Nem tudok egy személyt kiemelni, inkább a sportág életérzése, a kiemelkedő műhelymunka volt ösztönző.
– Az olimpia szempontjából éppen jókor vágott bele a sportágba, hiszen már ott lehetett Sydney-ben, ahol a női súlyemelés debütált.
– Nem is lehet leírni szavakkal, milyen, amikor egy sportoló kijut az olimpiára, nem lehet összehasonlítani más versenyekkel, hiába ugyanannyi kiló ott is a súly.
Az olimpia előtt két hetet Malajziában edzőtáboroztunk, ez is meghatározó volt, mert sok helyen jártam a pályafutásom során versenyek miatt, de ilyenkor nem láttam semmit az adott országból, városból. Aztán jött a két hét Ausztráliában.
– Sportszakmailag milyen volt az olimpia?
– Óriási sikerélmény volt, hogy tizenhét évesen ott lehettem. Sajnos volt rontott gyakorlatom is, de akkor nem volt esélyem az éremre, összességében elégedett és boldog voltam az ötödik hellyel.
– Ezt követte a 2001-es év...
– A legsikeresebb időszaka a sportpályafutásomnak. Tizennyolc évesen három aranyérmet nyertem a felnőtt Eb-n, majd a világbajnokságon is. S mindezt megkoronázta az év női sportolója díj.
Óriási siker volt, hogy Kovács Ágnest és Szabó Szilviát, egy úszót és egy kajakozót tudtam legyőzni az újságírók szavazata alapján, miközben a súlyemelés nem annyira népszerű sportág.