A magyar válogatott sorozata megszakadt, a franciák még kitartanak

A francia labdarúgó-válogatott a selejtezősorozat feléhez érve makulátlan eredménysorral vezeti a csoportját, a csütörtöki, írek elleni 2-0-s győzelemnek köszönhetően már szinte az Európa-bajnokságon érezheti magát. A hollandok és a lengyelek is fontos meccset nyertek meg, de a kontinenstornára való kijutásért még sokat kell tenniük.

2023. 09. 08. 8:07
francia válogatott, Aurélien Tchouaméni, Kylian Mbappé
France's midfielder #08 Aurelien Tchouameni (R) celebrates with France's forward #10 Kylian Mbappe after scoring his team's first goal during the UEFA Euro 2024 football tournament Group B qualifying match between France and Republic of Ireland, at the Parc des Princes stadium in Paris, on September 7, 2023. (Photo by FRANCK FIFE / AFP) Fotó: AFP

A magyar és a portugál válogatott mellett a francia volt a harmadik, amely az Európa-bajnoki selejtezők ötödik fordulójának úgy vágott neki, hogy még nem kapott gólt. A mieink esetében csütörtökön megszakadt ez a sorozat, hiszen Belgrádban 2-1-re győztek tanítványai, de a franciák kapuja továbbra is érintetlen (a portugálok csak pénteken lépnek pályára ebben a körben).

A gallok a 19. percben Aurélien Tchouaméni remekbe szabott lövésével kerültek előnybe az írek ellen, majd a második félidőben a megsérült helyére becserélt Marcus Thuram szerezte meg első gólját a francia válogatottban, ezzel egyben beállítva a 2-0-s végeredményt. A 26 éves csatár jó napokat él meg, vasárnap új csapatában, az Interben is első találatát ünnepelte a Fiorentina elleni 4-0-s kiütés alkalmával.

Franciaország így makulátlan teljesítménnyel őrzi az első helyét a B csoportban, sőt, már kilenc ponttal vezet a csütörtökön a második helyre ugró Hollandia előtt. Virgil van Dijkék nem kezdték jól a selejtezősorozatot, először éppen a franciáktól kaptak hatalmas pofont (4-0), aztán a csoportutolsó Gibraltár ellen sikerült javítaniuk (3-0). Létfontosságú volt nekik, hogy csütörtökön is nyerjenek. Ez meg is történt a görögök ellen, Marten de Roon, Cody Gakpo és Wout Weghorst góljaival 3-0-s eredménnyel ért véget az eindhoveni találkozó.

Az E csoportban Lengyelország duplájával kiszenvedte a győzelmet a Feröer-szigetek ellen, de továbbra is csak az ötös harmadik helye illeti meg a szlávokat. A jelenlegi első két helyezett, Csehország és Albánia összecsapásán csütörtökön 1-1-es döntetlen született.

Dánia, Finnország és Szlovénia is megnyerte a maga meccsét, így nagy a tumultus a H csoport első helyeiért. Tizenkét pontjukkal a finnek állnak a legjobban, majd Dánia és Szlovénia következik tíz-tíz ponttal, de még a negyedik Kazahsztán is kilenc ponttal áll. Minden bizonnyal szoros lesz a befutó.

Európa-bajnoki selejtezők, 5. forduló:

B csoport:
Franciaország–Írország 2-0 (1-0)
Hollandia–Görögország 3-0 (3-0)
A csoport állása: 1. Franciaország 15 pont/5 mérkőzés, 2. Hollandia 6/3 (6-4), 3. Görögország 6/4 (5-5), 4. Írország 3/4, 5. Gibraltár 0/4

E csoport:
Csehország–Albánia 1-1 (0-0)
Lengyelország–Feröer-szigetek 2-0 (0-0)
A csoport állása: 1. Csehország 8 pont, 2. Albánia 7, 3. Lengyelország 6, 4. Moldova 5, 5. Feröer-szigetek 1

H csoport:
Dánia–San Marino 4-0 (3-0)
Szlovénia–Észak-Írország 4-2 (3-1)
Kazahsztán–Finnország 0-1 (0-0)
A csoport állása: 1. Finnország 12 pont, 2. Dánia 10 (11-5), 3. Szlovénia 10 (9-6), 4. Kazahsztán 9, 5. Észak-Írország 3, 6. San Marino 0

G csoport:
Litvánia–Montenegró 2-2 (0-0)
Szerbia–MAGYARORSZÁG 1-2 (1-2)
A csoport állása: 1. MAGYARORSZÁG 10 pont, 2. Szerbia 7, 3. Montenegró 5, 4. Litvánia 2 (3-7), 5. Bulgária 2 (2-6)

Mai program:

A csoport:
Grúzia–Spanyolország 18.00 (tv: Spíler 2)
Ciprus–Skócia 20.45 (Aréna 4)
Az állás: 1. Skócia 12 pont/4 mérkőzés, 2. Grúzia 4/3, 3. Norvégia 4/4, 4. Spanyolország 3/2, 5. Ciprus 0/3.

D csoport:
Horvátország–Lettország 20.45 (Spíler 1)
Törökország–Örményország 20.45
1. Törökország 9 pont/4 mérkőzés, 2. Örményország 6/3, 3. Horvátország 4/2, 4. Wales 4/4, 5. Lettország 0/3.

J csoport:
Bosznia-Hercegovina–Liechtenstein 20.45 (Match 4)
Luxemburg–Izland 20.45
Szlovákia–Portugália 20.45 (Spíler 2)
1. Portugália 12 pont, 2. Szlovákia 10, 3. Luxemburg 7, 4. Bosznia-Hercegovina 3 (3-7), 5. Izland 3 (8-6), 6. Liechtenstein 0.

Borítókép: Aurélien Tchouaméni (alul) és (Fotó: AFP/Franck Fife)