Szilágyi Áron hasonlóan gondolkodik, mint Novak Djokovics

Szilágyi Áron kedd este, zárt körű eseményen a mentális egészségre való odafigyelés fontosságát hangsúlyozta. Háromszoros olimpiai bajnok kardvívó klasszisunk múltbeli történetek felidézése mellett a párizsi olimpiára való felkészülésről is beszélt. Kiderült, Szilágyi Áron miben gondolkodik hasonlóan, mint Novak Djokovics, s vívónk azt is elárulta, hogy Milák Kristóf ügyében az empátiát hiányolja.

2023. 11. 16. 5:20
Szilágyi Áron Algír
2023 Sabre World Cup In photo: SZILAGY Aron HUN Photo by: Eva Pavía #BizziTeam Fotó: Eva Pavía
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mentális egészség témája adta a felütését a kedd esti zárt körű eseménynek, amelyen lapunk is jelen volt. A háromszoros olimpiai és háromszoros világbajnok kardvívó, Szilágyi Áron örömét fejezte ki, hogy ez a téma egyre többször kerül szóba a közbeszédben és a sportolók között is. Klasszisunk azt is felidézte, mikor hagyta abba két hétre a vívást. Szilágyi Áron elmondta a véleményét Milák Kristóf kálváriájáról is, az pedig, ahogy édesapaként elindul az edzőtáborokba és a versenyekre, nagyon hasonló a szerb teniszklasszis, Novak Djokovics hozzáállásához.

Szilágyi Áron vívás Algír Bolade Apithy
Szilágyi Áron (jobbra) és a francia Apithy asszója Algírban (Fotó: Eva Pavía via Magyar Vívó Szövetség)

– Tizenkét éve dolgozom sportpszichológusokkal – árulta el Szilágyi. Kiszámolható, hogy ekkor még első, 2012-es olimpiai bajnoki címe előtt jártunk időben. – Az első komoly problémám az volt, hogy mit kezdjek azokkal a versenyzőkkel, akik sokat reklamálnak, húzzák az időt, többet engednek meg maguknak, mint ami a fair play szabályai szerint adott lenne. Az első megoldási javaslat az volt, hogy én is viselkedjek így, de egy verseny után kiderült, hogy ez nem én vagyok. Ezt elfogadták a pszichológusaim, így az lett a megoldás, hogy akkor ne is legyek közönsége a színjátéknak, vonuljak hátrébb, és amikor a zsűrielnök visszaszólít, akkor visszamegyek.

Szilágyi Áron maga is rendelkezik pszichológiai alapdiplomával, aminek köszönhetően „jobban beszéli” a szakemberek nyelvét. Ennek ellenére volt olyan világverseny, amikor a mentális kihívások figyelmen kívül hagyása miatt nem szerepelt jól.

– A 2019-es világbajnokságom ráment arra, hogy nem vallottam be magamnak, mekkora nyomást helyez rám az, hogy Budapesten rendeznek olimpiai kvalifikációs világbajnokságot úgy, hogy én olimpiai bajnokként az egyik legnagyobb esélyes vagyok, viszont nincs még egyéni világbajnoki aranyérmem – idézte fel a vívó, aki azóta 2022-ben, Kairóban megszerezte az egyéni vb-címet is. Ezt idén csapatban megszerzett világbajnoki aranyérem és egyéni vb-bronz követte.

Milák Kristóf ügyében empátiára van szükség

Azzal, hogy Szilágyi Áron a 2012-ben megszerzett első olimpiai aranyérme óta lényegében folyamatosan a csúcs közelében van, a hazai sportélet legfényesebben ragyogó állócsillaga. Tavaly az év sportolója választáson csak Milák Kristóf előzte meg, Szilágyi most az úszó kálváriájáról is elmondta véleményét.

– A szövetségi elnök úgy nyilatkozik, mint egy szövetségi elnök, a szövetségi kapitány ugyanígy megmarad a saját szerepében. Nagyon hiányolom az empátiát ezekből a megnyilatkozásokból, nem érződik belőlük, hogy foglalkoznának azzal, hogy egyébként milyen állapotban van ez a srác. Nem ismerem Milákot annyira jól, hogy tanácsot adjak neki, de az nyilvánvaló, hogy valami okból az életében most nincs meg az egyensúly, hogy lássa maga előtt, ahogy elvégzi azt a munkát, amivel újra olimpiai bajnok lehet. Én nem tudom, hogy mi hiányzik neki ehhez, de ezzel kellene leginkább foglalkozni.

Szilágyi Áron felidézte, hogy tizenkét-tizenhárom évesen rövid időre ő is abbahagyta a vívást.

– A barátaim együtt jártak kosárlabdázni, én pedig egyedül a vívóedzésekre, úgyhogy bejelentettem az édesanyámnak, hogy mostantól én is kosarazni szeretnék. Beleegyezett, de amikor két hét alatt rájöttem, hogy nem jó a labdaérzékem, nem olyan az egész, amilyennek elképzeltem, és ezért mondtam otthon, hogy újra vívni szeretnék, azonnal nyomta is a kezembe a becsomagolt vívózsákot.

Miben hasonlít Szilágyi Áron és Novak Djokovics?

Szilágyi Áron a mai napig is nagyon szeret vívni, s nincs híján a motivációnak sem, abból is merített, hogy idén édesapa lett.

– Féléves a kisfiunk, a világbajnoki felkészülés idején született, úgyhogy az első egy-két hónapban nem sokat láttam az edzőtábor, aztán a vb miatt. De most már dolgozik bennem az az extra motiváció is, hogy ha már ott kell hagynom a családomat egy-két hétre, ha már nem láthatom a kisfiamat, akivel legszívesebben minden percet együtt töltenék, akkor igenis kötelességem, hogy minden edzésen száz százalékot hozzak ki magamból, és megnyerjem a versenyeket – mondta Szilágyi Áron.

Néhány hete nagyon hasonló gondolatokat fogalmazott meg a családjáról és a motivációról egy másik sportág világklasszisa, a szerb teniszező, Novak Djokovics is.

Azzal, hogy az előző hét végén Algírban elkezdődött a 2023/24-es idény, Szilágyi Áronnak ismét több időt kell a versenyek miatt távol töltenie a családjától. A szezon első világkupaversenyén klasszisunk bronzérmet szerzett.

– Az elődöntőben egyetlen tussal vert meg a francia Bolade Apithy. 14-14-nél olyat húzott, amit előtte kétszer is megcsinált. Van egy pont a „kész, rajt” után, amikor már csak minimálisan lehet változtatni az elindított támadáson, ő megvárta ezt a pontot, tudta, hogy hová fogok vágni, kivédte, és visszavágott. Fél másodpercig dühös voltam magamra, aztán megtapsoltam, és mondtam neki, hogy ez bravúros volt. Örülök annak, hogy eljutottam idáig, hogy már ennyire rövid az az időszak, amíg magamat ostorozom.

Algírban a világbajnok kardcsapatunk negyedik lett, s az esemény után Boczkó Gábor szövetségi kapitány úgy nyilatkozott, hogy a csapatkvóta biztosnak tekinthető – ahogy a női kardozók és a férfi párbajtőrözők esetében is. Szilágyi hangsúlyozta, hogy a jó ranglistás hely és az ezzel járó kedvezőbb olimpiai sorsolás miatt továbbra sem lehet hátradőlni.

Hogyan áll fel a párizsi olimpián a férfi kardcsapat?

Az algíri egyéni verseny alapján pedig felvetődik a kérdés, hogy a kardcsapaton érdemes lehet-e változtatni a párizsi olimpia előtt. Szilágyi mögött ugyanis két huszonegy éves sportoló szerepelt a legjobban a magyarok közül, Rabb Krisztián a korábbi egyéni világbajnok Szatmári Andrást is legyőzve a legjobb tizenhat, Horváth Gergő a legjobb harminckettő közé jutott. A világbajnoki címvédő csapat tagjai közül Szatmári mellett Gémesi Csanád is a főtábla első fordulójában kapott ki, Decsi Tamás pedig el sem jutott odáig, éppen Gémesitől kapott ki.

– Hét éve ugyanazzal a négyessel versenyzünk minden egyes világ- és Európa-bajnokságon, illetve tokiói olimpián is. Élvezzük és értékeljük azt a stabilitást, amit ez nyújt, hiszen pontosan tudja mindenki, hogy mi a szerepe a csapatban. De ha az egyik fiatal tehetség két világkupán érmes lesz, akkor nincs apelláta, akkor meg kell találni az ő helyét a csapatban – értékelte a helyzetet lapunk kérdésére Szilágyi Áron.

Az olimpiai kvalifikációs időszak április 1-jéig tart. A párizsi ötkarikás játékok előtt jövő júniusban még Európa-bajnokságot is rendeznek a vívók számára, de ahogy Szilágyi Áron mondta, az már az olimpiai jegyében zajlik majd.

Borítókép: Szilágyi Áron jó formában kezdte az idényt (Fotó: Eva Pavía via Magyar Vívó Szövetség)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.