A reális helyére került a magyar válogatott 2024-ben + videók

Rengeteg nagy kihívással találkozott a magyar labdarúgó-válogatott 2024-ben, hiszen részt vehetett az Európa-bajnokságon, majd helyt kellett állnia a Nemzetek Ligája A divíziójában is. Mindkettőben hullámzóan teljesített, adott örömöt és okozott csalódást is, ám a józan megfontolás szerint most került a helyére. A 2022 szeptembere óta tartó veretlenségét elveszítette, de nem ez volt a legnagyobb gondja. Marco Rossi eleinte indokolatlanul ragaszkodott néhány emberéhez, az ősszel viszont jól változtatott. Ilyen volt a magyar válogatott éve.

2025. 01. 02. 5:25
A magyar válogatott két vereséggel és egy győzelemmel zárta az Európa-bajnokságot, a képen éppen a skótok elleni sikert ünneplik a játékosok, ám mint később kiderült, ez nem ért továbbjutást. Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyben biztosak lehettünk: a magyar válogatott 2024-ben elveszíti a veretlenségét. A sorozata imponáló volt, 2023 végéig egymást követő tizenkét mérkőzésen nem talált legyőzőre, hét győzelem és öt döntetlen volt a mérlege, a legutóbbi vereségét még 2022 szeptemberében szenvedte el, amikor a Nemzetek Ligája-csoportkörében Olaszországgal szemben maradt alul 2-0-ra a Puskás Arénában. Azt tehát biztosra vehettük, hogy ez a sorozat megszakad, ellenek az ellenkezője ugyanis azt jelentette volna, hogy Marco Rossi csapata megnyeri az Európa-bajnokságot, amire finoman fogalmazva a legkisebb esély sem kínálkozott.

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Ez azonban örömteli tény volt, hiszen azt jelentette, hogy a válogatott egymás után harmadszor is kivívta a jogot a részvételre a kontinenstornára, ráadásul az előző kettőtől eltérően nem pótselejtezőn ért célba, hanem megnyerte a selejtezőcsoportját, és egyenesen lépett be az Eb-mezőnyébe. Így aztán az év tavaszán nem kellett izgalmakra okot adó tétmeccseket játszania, a szövetség illetékes munkatársainak így muszáj volt megfelelő ellenfeleket találni a felkészüléshez. Végül ki is alakult az Európa-bajnokságot megelőző program: márciusban Törökország, majd Koszovó lépett pályára a Puskás Arénában, június elején pedig a magyar csapat utazott Írországba, végül Izraelt fogadta Debrecenben.

A kapuskérdés volt a legizgalmasabb

Ez a négy mérkőzés adott tehát lehetőséget a szövetségi kapitánynak a kísérletezésre. Marco Rossi már jó ideje csábította a keretébe Dárdai Mártont, aki addig megfordult mindegyik német korosztályos válogatottban, és most adta be a derekát, ott is lehetett a törökök elleni kezdőcsapatban. A nagy kérdés azonban nem ez volt, hanem az, ami egészen az Eb rajtjáig izgalomban tartotta a közvéleményt: Dibusz Dénes vagy Gulácsi Péter álljon-e a kapuban? Utóbbi valamivel több mint egy évet kihagyott súlyos sérülés miatt, az előbbi pedig parádésan teljesített a selejtezők során. Gulácsi nagyszerűen tért vissza a Bundesligában szereplő RB Leipzigbe, remek formában érkezett meg a telki edzőtáborba, Marco Rossi pedig azt mondta, a felkészülési meccseken felváltva véd majd a két kapus, és majd közvetlenül a kontinenstorna előtt dönti el, ki mellett teszi le a voksát.

Fotó: AFP/Robert Michael

Ezt az ígéretét nem maradéktalanul tartotta be. Törökország ellen Gulácsi állt a kapuba, a Koszovóval vívott mérkőzésen Dibusz védett, Dublinban ismét Gulácsi következett, de a szünetben a vetélytársa állt be a helyére, majd Izrael ellen is Gulácsi kezdett, azaz a kapitány ekkor már nem ragaszkodott a váltáshoz. Bő két héttel korábban, az Eb-keret kihirdetésekor még mindig nem árult el konkrétumot, ám az izraeliek elleni összeállítás már sejtetni engedte, hogy végül Gulácsi mellett döntött, alighanem azért, mert ő német élvonalban nyújtott kiváló teljesítményt, míg Dibusz csak a magyarban…

Dublinban ért véget a veretlenségi sorozat

A törököket egyébként Szoboszlai Dominik tizenegyesből szerzett góljával 1-0-ra győzte a válogatott, Koszovó ellenállását is nehezen sikerült megtörni, de végül Szoboszlai és Nagy Zsolt góljaival meglett a győzelem. Tartott tehát a veretlenségi sorozat, 

és aligha hitték sokan, hogy ez majd éppen Dublinban ér véget, pedig így történt, ráadásul nem is akárhogyan: a találkozó 92. percében, 1-1-es állásnál a magyar válogatott végezhetett el szögletet, mindenki előrement, Kleinheisler eladta a labdát, két ír is szabadon vezethette a labdát Dibuszra, és nem is hibázták el a ziccert.

 Túl nagy jelentősége nem volt ennek a buta vereségnek , négy nappal később Debrecenben 3-0-s Izrael elleni sikerrel vissza lehetett állítani a kellő önbizalmat, amúgy Sallai Roland góljával és Varga Barnabás duplájával már a 22. percben kialakult a végeredmény.

Marco Rossi nem győzte hűteni a kedélyeket, csillapítani a túlzott elvárásokat, mondván, az Európa-bajnokságon a csoportunkban Németország és Svájc is erősebb nálunk, mi a skótokkal vívhatunk meg a harmadik helyért, amellyel marad esély a továbbjutásra, a rajt így is nagy csalódás lett. 

A kapitány ragaszkodott a megszokott embereihez , betette például a svájciak ellen az egész tavasszal sérült Fiola Attilát, a Freiburgban egy éve teljesen mellőzött Szalai Attilát, maga a csapat rossz felállásban, rossz felfogásban, szétesően és görcsösen futballozott, ráadásul Willi Orbán a legrosszabb napját fogta ki, amióta a magyar válogatott tagja, és ennek sima, 3-1-es vereség lett a vége. 

A magyar szövetségi kapitány a svájciak meglepetésszerű hadrendjével indokolta az első félidőben látott zavarodottságot, de mindent rossz passzt, gyatra megoldást nem lehetett azzal magyarázni, hogy az ellenfél három-öt-kettes helyett három-négy-hármas alakzatban helyezkedett.

Ezek után már nem volt meglepő a németektől elszenvedett 2-0-s kudarc. Igaz, az első német gól előtt Gündogan meglökte Willi Orbánt, ez csak arra volt jó, hogy némi felmentés érkezhessen, ám a játék képe alapján az Európa-bajnokság házigazdája magabiztos győzelmet aratott. A magyar válogatottnak egyetlen szalmaszál maradt, amibe kapaszkodhatott: le kell győzni Skóciát, és utána szurkolni, hogy ezzel bekerüljön a legjobb négy harmadik helyezett közé, és továbbléphessen a kieséses szakaszba.

Igazi drámát élhettünk át azon a június 23-i estén. A két csapat nembírt egymással, és a 68. percben Angus Gunn kapus ütközött a fejelni igyekvő Varga Barnabással, aki magatehetetlenül terült el a földön. Egyből megfagyott a levegő a stuttgarti stadionban, ahol előkerültek a vészjósló ponyvák, amelyekkel eltakarták az ápolást. Végtelennek tűnő percek után Varga vastaps kíséretében, továbbra is takarásban hagyta el a pályát, azonnal kórházba szállították, ahol többszörös arccsonttörés miatt megműtötték. Már mindenki elkönyvelte a döntetlent, a hosszabbítás tizedik percében azonban pompás magyar ellentámadás futott végig a pályán, és a csereként beállt Csoboth Kevin a hálóba talált.

Eufórikus pillanat volt, jó példája annak, hogy az emberi lélekben tényleg minden jó lehet, ha a vége jó: ezzel a pozitív pillanattal mi búcsúztunk is az Európa-bajnokságtól – bár a harmadik hely meglett, a következő napokban az eredmények nem nekünk kedvezően alakultak –, és azóta sem a három gyengére sikerült meccset, hanem Csoboth utolsó perces gólja ugrik be sokaknak a nyári kontinenstornáról. 

Senki sem beszélt róla, de attól még igaz volt, hogy Szoboszlai Dominik nem százszázalékos állapotban lépett pályára Németországban, Marco Rossi sem mindig tudta jól kezelni a kudarcot. A kapitány kétértelmű nyilatkozatokat tett, lebegtette a lemondásának a lehetőségét, hogy amikor aztán a maradás mellett döntött, többször is elmondta, őt csupán félreértették…

 Emellett ezúttal is előfordult, hogy miután a telt házas Puskás Aréna közönsége az ő nevét skandálta, ő azt emlegette, hogy egyesek nem szeretik őt és belekötnek a döntéseibe.

Egy gonddal kevesebbje lett Marco Rossinak

Sok idő nem volt a sebek nyalogatására, mert szeptemberben megkezdődtek a Nemzetek Ligája csoportmérkőzései is. Marco Rossi most már a gyakorlatban is hű maradt ahhoz az elvéhez, hogy csak annak küld meghívót, aki rendszeresen játszik a klubjában, ezt elsősorban Ádám Martin és Szalai Attila bánta, de fokozatosan kiszorult a csapatból Nagy Ádám is, akinek a posztján az ősszel a kecskeméti Nikitscher Tamás nagyszerűen teljesített. Alapvető változás volt az is, hogy bár a sorozatot Németországban Gulácsi kezdte a kapuban, utána átmenetileg lemondta a válogatottságot, így a kapitánynak egy gonddal kevesebbje maradt, a többi meccsen Dibusz helye megkérdőjelezhetetlen lett.

Németországban bántóan elhibázott taktika miatt súlyos, 5-0-s vereség, sovány hazai döntetlen – nem kezdődött jól a Nemzetek Ligája. Ezt azonban egy hollandok elleni döntetlen követte itthon, amelyen közel állt a győzelemhez a csapat, majd nyerni tudott Bosznia-Hercegovinában, az utolsó két körben belefért egy újabb nagy különbségű vereség a hollandoktól, majd itthon maradt egy pont a németek ellen egy 99. percben értékesített, Panenka-módra elvégzett tizenegyes Szoboszlaitól, mert 

meglett a harmadik hely a csoportban, és a válogatott 2025 márciusában osztályozót játszhat Törökországgal az A divízióban maradásért. A párharc első találkozója történelmi lesz, hiszen a nemzeti csapat története során 999 hivatalos mérkőzésen van túl, az lesz az ezredik.

Ami pedig 2024-et illeti, akadt benne öröm, kicsit talán több csalódás, de a veretlenül végigjátszott 2023 után ez az esztendő a helyére tette a magyar válogatottat. Komoly, nála magasabban jegyzett ellenfelekkel hozta össze a sors, és ez eloszlatta a csapatot olykor körülölelő rózsaszínű felhőt. Marco Rossi merítési lehetősége korlátozott, külföldi másod-, sőt, harmadosztályból is kénytelen válogatni, Bundesliga- és Premier League- sztárokból álló válogatottak ellen lényegében annyit lehet elvárni tőle, amennyit az idén kaptunk.

A magyar válogatott mérkőzései 2024-ben

 

március 22., felkészülés: Magyarország–Törökország 1-0 (0-0), Puskás Aréna, 58 000 néző, gólszerző: Szoboszlai (11-esből 48.)

március 26., felkészülés: Magyarország–Koszovó 2-0 (0-0), Puskás Aréna, 57 000 néző, gólszerzők: Szoboszlai (58.), Nagy Zs. (86.)

június 4., felkészülés: Írország–Magyarország 2-1 (1-1), Dublin, Aviva Stadium, 29 500 néző, gólszerzők: A. Idah (36.), Parrott (92.), illetve Lang (40.)

június 8., felkészülés: Magyarország–Izrael 3-0 (3-0), Debrecen, Nagyerdei Stadion, 20 000 néző, gólszerzők: Sallai (11.), Varga B. (19., 22.)

június 15., Eb-csoportmérkőzés: Magyarország–Svájc 1-3 (0-2), Köln, 41 676 néző, gólszerzők: Varga B. (66.), illetve Duah (12.), Aebischer (45.), Embolo (93.)

június 19., Eb-csoportmérkőzés: Németország–Magyarország 2-0 (1-0), Stuttgart, 54 000 néző, gólszerzők: Musiala (22.), Gündogan (67.)

június 23., Eb-csoportmérkőzés: Skócia–Magyarország 0-1 (0-0), Stuttgart 54 000, gólszerző: Csoboth (100.)

szeptember 7., Nemzetek Ligája: Németország–Magyarország 5-0 (1-0), Düsseldorf, 49 000 néző, gólszerzők: Füllkrug (27.), Musiala (58.), Wirtz (66.), Pavlovic (77.), Havertz (11-esből 81.)

szeptember 10., Nemzetek Ligája: Magyarország–Bosznia-Hercegovina 0-0, Puskás Aréna, 46 500 néző.

október 11., Nemzetek Ligája: Magyarország–Hollandia 1-1 (1-0), Puskás Aréna, 59 000 néző, gólszerzők: Sallai (32.), illetve Dumfries (83.), kiállítva: Van Dijk (79.)

október 14., Nemzetek Ligája: Bosznia-Hercegovina–Magyarország 0-2 (0-1), Zenica, 8500 néző, gólszerzők: Szoboszlai (38., 11-esből 50.)

november 16., Nemzetek Ligája: Hollandia–Magyarország 4-0 (2-0) Weghorst (11-esből 21.), Gakpo (11-esből 45+12.), Dumfries (64.), koopmeniers (86.)

november 19., Nemzetek Ligája: Magyarország–Németország 1-1 (0-0), Puskás Aréna 59 000 néző, gólszerzők: Szoboszlai (11-esből 99.), illetve Nmecha (76.)

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.